Nejčastější auta ruských politiků: Většina si na skromné ani nehraje

Jaká auta si oblíbili ruští političtí prominenti? Domácí Aurus ani cokoli jiného s nápisem „Made in Russia” to alespoň prozatím zdaleka není.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nejčastější auta ruských politiků: Většina si na skromné ani nehraje

24.4.2019 | Petr Prokopec

Nejčastější auta ruských politiků: Většina si na skromné ani nehraje

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Jaká auta si oblíbili ruští političtí prominenti? Domácí Aurus ani cokoli jiného s nápisem „Made in Russia” to alespoň prozatím zdaleka není.

Jak je na tom Rusko po ekonomické stránce? Pohled na prodeje nových aut naznačuje, že lépe než v posledních letech, registrace totiž pozvolna stoupají. V případě luxusních vozů se ale děje pravý opak, což je docela překvapivé. Bohatí lidé totiž dále bohatnou a platí to i o politických prominentech soustředěných okolo prezidenta Vladimíra Putina. Jejich bohatství odpovídá i jejich vozový park, který se sice v poslední době nerozšiřuje o další přírůstky, ovšem i tak je dost členitý - na novodobé papaláše totiž dle centrálního registru připadá 716 luxusních aut.

Lídrem mezi značkami je třícípá hvězda, která byla pořízena hned 176krát. Nejčastěji je přitom preferován Mercedes S500 (26 vozů), hned za ním nastupuje SUV GLS (25 ks). Ani jeden z těchto modelů se ovšem nemůže rovnat úspěšnosti Toyoty Land Cruiser, která mezi papaláši figuruje hned 72krát. Jeho obliba je však s ohledem na schopnosti tohoto vozu a stav ruských silnic pochopitelná, mezi majitele tak patří i ministr vnitra Vladimír Kolokolcev a ministr zemědělství Dmitrij Patrušev.

Jakkoliv je ovšem Land Cruiser nakupován ruskými prominenty nejčastěji, samotná Toyota již příliš často v jejich hledáčku nekončí. Celkově totiž na tuto značku připadá 135 registrací, dalších 65 pak uzmula její luxusní divize, tedy Lexus. V případě této značky nejvíce táhne SUV RX, podobný obrázek si pak můžeme udělat v souvislosti s BMW. Na to připadá celkově 55 vozů, nejčastěji jsou pak žádány modely X5 a X6.

I pohled na další příčky dokazuje, že minimálně v případě ruských papalášů již došlo na adoptování moderních trendů a tedy zesílenou poptávku po crossoverech a SUV. Páté místo totiž patří Land Roveru, v jehož případě 35 registrací z celkových třiapadesáti připadá na Range Rover. Pro Volkswagen se rozhodlo 38 lidí, většina z nich pak včetně předsedy komunistické strany Gennadije Zjuganova volila Touareg.

Asi nejzajímavější pohled v žebříčku nabízí sdílené sedmé a osmé místo, kde se umístilo nejen Audi, ale také VAZ. Ten byl dosud jedinou domácí automobilkou preferovanou Kremlem a přesto má ke špičce hodně daleko. Dá se předpokládat, že do budoucna statistiky změní Aurus, zatím ale též nic neznamená - dosud dodala jen tolik aut, kolik máte prstů na rukou. VAZ a Audi oproti tomu mohou počítat se sedmatřiceti prodanými vozy.

Žebříček uzavírají Porsche (30 ks) a Nissan (27 ks), přičemž také u těchto výrobců jsou preferovány hlavně modely se zvýšeným podvozkem, tedy Cayenne, Qashqai a X-Trail. Jak je tedy patrné, vládní zaměstnanci se příliš nežinýrují, i japonské SUV je totiž v Rusku bráno jako luxus. Je totiž třeba si uvědomit, že třetina rodin si nemůže dovolit pořídit druhý pár bot a 13 procent lidí nemá v bytě ani záchod.


Nejčastější auta ruských politiků: Většina si na skromné ani nehraje - 1 - Rusko oblibene znacky politiku 01Nejčastější auta ruských politiků: Většina si na skromné ani nehraje - 2 - Rusko oblibene znacky politiku 02
Mercedes je mezi ruskými prominenty sice nejpreferovanější značkou...

Nejčastější auta ruských politiků: Většina si na skromné ani nehraje - 3 - Rusko oblibene znacky politiku 03
...nicméně nejoblíbenějším vozem je Toyota Land Cruiser

Zdroj: Vedomosti

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.