Nejdražší SUV světa se představilo v nové verzi. Teď má i největší brzdy na světě

Brity možná mrzí fakt, že o titul vůbec nejrychlejšího SUV přišli ve prospěch Lamborghini Urus. Tak mu vzali jiný titul, který si před pár týdny připsalo.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nejdražší SUV světa se představilo v nové verzi. Teď má i největší brzdy na světě

12.1.2018 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Nejdražší SUV světa se představilo v nové verzi. Teď má i největší brzdy na světě

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Brity možná mrzí fakt, že o titul vůbec nejrychlejšího SUV přišli ve prospěch Lamborghini Urus. Tak mu vzali jiný titul, který si před pár týdny připsalo.

Neskutečně drahé Bentley Bentayga jste si dosud mohli pořídit s benzinovým dvanáctiválcem nebo dieselovým osmiválcem. Zákazníci preferovali verzi W12, díky čemuž je britská značka největším výrobcem takových agregátů na světě (i když všichni samozřejmě víme, že kořeny má tento motor u Volkswagenu). Nyní dochází k rozšíření nabídky, neboť Bentayga bude nově k dispozici také s benzinovým osmiválcem.

Tento krok byl již delší dobu očekáván, ostatně s motory V8 jsou nabízeny i další vozy britské automobilky. V jejich případě jde však o pohonnou jednotku, která vychází z agregátu Audi. Bentayga ale dostala nový motor, opět s čtyřlitrovým objemem, nicméně jeho vývoj mělo nyní na starosti Porsche. To jej poprvé použilo u nové Panamery, kde dává k dobru 550 koní

Stejným výkon má i Bentaygy, sprint jím vybavenému britskému kolosu zabere 4,5 sekundy. Ve srovnání s dvanáctiválcovým bratrem je tak osmiválcová verze o čtyři desetiny pomalejší, zároveň se zvládá rozjet „jen“ na 290 km/h místo 301 km/h. Spotřeba byla vyčíslena na 11,4 l/100 km, přičemž vliv na ní má deaktivace poloviny válců, ke které může dojít během pouhých 20 milisekund.

S novou pohonnou jednotkou první SUV Bentley oproti dvanáctiválci zhublo o 45 kilo, stále ovšem váží 2 395 kg. Kvůli hmotnosti i výkonu byly spolu s novým motorem do nabídky zařazeny i nové brzdy. Standardně je Bentayga V8 k mání s červeně lakovanými třmeny a ocelovými kotouči, nás ovšem více zajímají ty příplatkové.

Bentley svému SUV nadělilo na přední nápravu karbon-keramické kotouče, které mají průměr neskutečných 440 milimetrů. Jinými slovy se tedy jedná nejen o největší brzdy, jaké kdy značka použila, ale rovněž o největší brzdy, jaké se kdy objevily na produkčním voze. Oněch 440 mm totiž odpovídá 17 palcům, jen samotné kotouče jsou tak větší než kola, která má řada lidí nasazena na svém automobilu.

Tento titul chvíli patřil Lamborghini Urus, které Bentley vzalo také rychlostní primát mezi SUV. Tak to berme jako menší vnitrokoncernový revanš - Lamborghini má pořád nejrychlejší auto, největší brzdy ale najdeme na Bentley.

S ohledem na velikost kotoučů nepřekvapí, že automobilka momentálně nabízí lité ráfky ve 20- až 22palcovém provedení. Tato nabídka není omezena pouze na benzinový osmiválec, využít ji mohou i zájemci o W12 či diesel. Počítat přitom kromě zmíněných předních kotoučů mohou také s desetipístkovými třmeny, respektive pak se zadními kotouči o rozměru 370 milimetrů.

Vzhledově se osmiválcové provedení oproti už známým sourozencům příliš neliší. Povšimnout si v podstatě můžeme pouze zdvojených koncovek výfuku, jejichž design odpovídá dieselové verzi. Ve srovnání s dvanáctiválce má osmiválec nižší výbavu, na druhou stranu ale budete mít k dispozici i rozšířenou paletu příplatků (z nichž taktéž mohou čerpat zájemci o diesel či W12).

Namátkou v tomto ohledu zmíníme dva prvky, a sice karbonové dekory a dřevem a kůží vykládaný volant. Ten je pro model Bentayga k mání poprvé, stejně jako ony panely z uhlíkových vláken. Odzobit jimi lze jak palubní desku, tak středovou konzoli a dveřní panely. Zvolit přitom můžete i vysoce leštěné provedení, které umocňuje tvar jednotlivých vláken.


Nejdražší SUV světa se představilo v nové verzi. Teď má i největší brzdy na světě - 1 - Bentley Bentayga V8 2018 prvni foto 01Nejdražší SUV světa se představilo v nové verzi. Teď má i největší brzdy na světě - 2 - Bentley Bentayga V8 2018 prvni foto 02Nejdražší SUV světa se představilo v nové verzi. Teď má i největší brzdy na světě - 3 - Bentley Bentayga V8 2018 prvni foto 03Nejdražší SUV světa se představilo v nové verzi. Teď má i největší brzdy na světě - 4 - Bentley Bentayga V8 2018 prvni foto 04Nejdražší SUV světa se představilo v nové verzi. Teď má i největší brzdy na světě - 5 - Bentley Bentayga V8 2018 prvni foto 05Nejdražší SUV světa se představilo v nové verzi. Teď má i největší brzdy na světě - 6 - Bentley Bentayga V8 2018 prvni foto 06Nejdražší SUV světa se představilo v nové verzi. Teď má i největší brzdy na světě - 7 - Bentley Bentayga V8 2018 prvni foto 07Nejdražší SUV světa se představilo v nové verzi. Teď má i největší brzdy na světě - 8 - Bentley Bentayga V8 2018 prvni foto 08Nejdražší SUV světa se představilo v nové verzi. Teď má i největší brzdy na světě - 9 - Bentley Bentayga V8 2018 prvni foto 09Nejdražší SUV světa se představilo v nové verzi. Teď má i největší brzdy na světě - 10 - Bentley Bentayga V8 2018 prvni foto 10
Bentley Bentayga může být nově poháněno benzinovým osmiválcem. Jeho potenciál pak mohou krotit největší brzdy na světě

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše