Největší potíž elektromobilů paradoxně řeší novinka značky, která elektromobily odmítá

Racionální přístup k elektrickým autům nemusí být nutně překážkou snah je posunout na vyšší úroveň. Pohledem toho, co ve spolupráci s MIT realizuje Lamborghini, se to zdá být spíše naopak.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Největší potíž elektromobilů paradoxně řeší novinka značky, která elektromobily odmítá

27.1.2020 | Petr Prokopec

Největší potíž elektromobilů paradoxně řeší novinka značky, která elektromobily odmítá

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Racionální přístup k elektrickým autům nemusí být nutně překážkou snah je posunout na vyšší úroveň. Pohledem toho, co ve spolupráci s MIT realizuje Lamborghini, se to zdá být spíše naopak.

V roce 2017 Lamborghini představilo koncept Terzo Millenio, který byl předobrazem sportovního vozu budoucnosti. Jako takový tedy nespoléhal na spalovací motor, místo toho se o jeho pohon starala elektrická energie. Italové na něm spolupracovali s Massachusettským technologickým institutem (MIT) a při stavbě se vyhnuli největšímu problému současných elektromobilů - bateriím.

Ty mají mizernou energetickou hustotu a vzhledem k velikosti a hmotnosti tedy uchovají omezené množství elektřiny. K tomu jsou drahé, není lehké dostat rychle energii do nich ani z nich a ke všemu nemají neomezenou životnost. To jsou samé neduhy, které se Italové rozhodli obejít použitím tzv. superkondenzátorů, které je mimo jiné možné extrémně rychlé dobíjet a stejně dobré jsou i v případě rychlosti uvolňování energie.

Jak ale nejspíše tušíte, daná technologie má, respektive dosud měla, jistý háček. Uchovat zvládla jen relativně malé množství energie, pročež v posledních letech figurovala hlavně v hledáčku výrobců hybridů. Lamborghini ale právě ve spolupráci s MIT přichází s průlomem, který může za dosud preferovanými bateriemi udělat velkou tečku. Je však třeba dodat, že před institutem i automobilkou leží ještě dlouhá cesta. Na druhou stranu, co ještě před dvěma lety byl jen sen, to se nyní stalo realitou.

Podstatou nové technologie je kovově-organická struktura (MOF neboli Metal-Organic Framework) připomínající mycí houbu s velkými póry. Ta v podstatě nahrazuje dosud využívané karbonem obalené elektrody. Výhodou přitom není pouze to, že hustota energie se v porovnání se stávajícími systémy zvedla o 100 procent, ale zároveň skutečnost, že nová technologie může zaujmout daleko větší plochu než dosud. Nahradit tedy může právě baterie.

Použití MOF není až tak úplnou novinkou, nicméně prozatím bylo považováno za nedostačující vodič. Tým vedený profesorem Mirceou Dincou však vyvinul zcela nový materiál, jenž tuto nevýhodu maže. Bližší podrobnosti v tomto případě nejsou známy, což koneckonců není překvapivé. Pokud kondenzátory zvládnou nahradit baterie, pak jde o stěžejní průlom.

Výsledek spolupráce Italů a MIT do značné míry skutečně otevírá cestu k tomu, aby se zásobníkem energie stala karoserie, respektive povrch pod ní. Lamborghini v kooperaci s MIT realizuje ještě jeden projekt. Ten má pod palcem profesor John Hart z oddělení mechanického inženýrství, kde pracují na nových formách baterií.

Pokud v tuto chvíli máte pocit, že jdou oba projekty proti sobě, je třeba se ponořit do detailů. Ty souvisí s novými materiály, jež umožňují zakomponovat výkonné baterie do samotné struktury vozu. Její součástí pak budou i kondenzátory založené na MOF. Auto tak může mít jak velký dojezd, tak schopnost rychlého dobíjení.

Lamborghini chce první prototyp auta budoucnosti dokončit již letos. Baterie profesora Harta jsou snadno tvarovatelné a zároveň nikterak nesnižují strukturální pevnost. Italsko-americká spolupráce tak dost možná povede k vůbec prvním elektromobilu, jenž by byl adekvátní náhradou vozu se spalovacím ústrojím. Pozoruhodné je, že za vším strojí značka, která sice přišla s oním konceptem Terzo Millenio, ale jinak dosud jakoukoliv elektrifikaci odmítala, neboť nepovažovala za možné postavit elektromobil schopný svými celkovými vlastnosti konkurovat současným konvenčním autům.


Největší potíž elektromobilů paradoxně řeší novinka značky, která elektromobily odmítá - 1 - Lamborghini Terzo Millenio 2017 nova sada 07
Nová metalicko-organická struktura vyvinutá Lamborghini a MIT...

Největší potíž elektromobilů paradoxně řeší novinka značky, která elektromobily odmítá - 2 - Lamborghini Terzo Millenio 2017 nova sada 01Největší potíž elektromobilů paradoxně řeší novinka značky, která elektromobily odmítá - 3 - Lamborghini Terzo Millenio 2017 nova sada 02Největší potíž elektromobilů paradoxně řeší novinka značky, která elektromobily odmítá - 4 - Lamborghini Terzo Millenio 2017 nova sada 03Největší potíž elektromobilů paradoxně řeší novinka značky, která elektromobily odmítá - 5 - Lamborghini Terzo Millenio 2017 nova sada 04Největší potíž elektromobilů paradoxně řeší novinka značky, která elektromobily odmítá - 6 - Lamborghini Terzo Millenio 2017 nova sada 05Největší potíž elektromobilů paradoxně řeší novinka značky, která elektromobily odmítá - 7 - Lamborghini Terzo Millenio 2017 nova sada 06
...může koncept Terzo Millenio přetavit v produkční vůz. A zcela tak změnit nadcházející elektrickou éru

Zdroj: Lamborghini

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše