Nejvíce vyvážené auto z Ruska už není Lada Niva, ale její český „konkurent”

Jakkoli to může znít zvláštně, nejvíce vyváženým autem z Ruska není ruské auto, tedy alespoň ne auto ruské značky. Loni stála na vrcholu Škoda s Kodiaqem.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nejvíce vyvážené auto z Ruska už není Lada Niva, ale její český „konkurent”

5.3.2020 | Petr Prokopec

Nejvíce vyvážené auto z Ruska už není Lada Niva, ale její český „konkurent”

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Jakkoli to může znít zvláštně, nejvíce vyváženým autem z Ruska není ruské auto, tedy alespoň ne auto ruské značky. Loni stála na vrcholu Škoda s Kodiaqem.

Již mnohokrát jsme zmínili, že pro Škodu je ruský trh stěžejním. Dosud jsme ovšem v této souvislosti hovořili pouze o prodejích, které jen za loňský rok vzrostly o 8,8 procenta. Prodáno bylo celkem 88 600 aut, což je podstatná část světových prodejů značky. A je tu ještě jeden pohled.

Koncern VW má v Rusku hned několik továren, k kromě toho využívá i montážních linek automobilky GAZ v Nižném Novgorodu. Celkově tak vyrábí daleko více aut, než kolik je jich v této zemi prodáno. Mnoho z nich následně jde na export, jakkoli obvykle ne do zemí Evropské unie, ale spíše směrem na východ od našich hranic. V Rusku vyrobená auta tak míří třeba do Kazachstánu, Uzbekistánu či na Ukrajinu. Zkrátka pomalu všude tam, kde se dříve rozkládal Sovětský svaz.

Takto nefunguje jen Škoda, ale také řada dalších automobilek, Ladu nevyjímaje. Ovšem český výrobce loni pokořil naprosto všechnu konkurenci, neboť nejvíce vyváženým vozem vyrobeným v Rusku se stala Škoda Kodiaq. Ta překročila hranice v počtu deseti tisíc exemplářů a překonala tedy i předloňského rekordmana, jímž je Lada Niva (nabízená samozřejmě pod obchodním označením 4x4). Nepřímý ruský konkurent Škody (protože Niva sice patří do stejné kategorie aut, skutečného konkurenta ale nemá) se musela spokojit se stříbrem za osm tisíc exportovaných kousků.

Je výjimečné, aby se nejvíce vyváženým autem z Ruska nestalo ruské auto, mezi automobilkami ovšem dále vedla Lada, neboť kromě legendárního off-roadu vyvážela také modely Vesta, X-Ray, Largus či Granta. Škoda v té době v Rusku vyráběla ještě Rapid, tomu se exportně ale nedařilo. Celkově jí tedy patří stříbro, zatímco bronz uchvátil Volkswagen. I to je ve výsledku překvapivé, neboť dosud bylo na třetím místě Hyundai. To ale nově kleslo na čtvrtou příčku.

Zásadní informace je nicméně jasná - nejvíce vyváženým vozem vyráběným v Rusku se pro loňský rok stala Škoda Kodiaq. Úroveň exportu pak v rámci celkových tržeb vzrostla na 1,6 miliardy dolarů (cca 37,02 miliardy korun), což je lepší stav, než jaký panoval před zavedením ekonomických sankcí proti zemi. V rámci celkového počtu aut tu však máme menší množství, jak jsme ostatně deklarovali i na faktickém propadu Škody.

10 nejvíce vyvážených aut z Ruska v roce 2019

1. Škoda Kodiaq - 10 tisíc kusů
2. Lada Niva (4x4) - 8 tisíc kusů
3. Lada Vesta - 5,9 tisíce kusů
4. Lada X-Ray - 1,5 tisíce kusů
5. Volkswagen Polo - 1,4 tisíce kusů
6. Hyundai Solaris - 1 008 kusů
7. Lada Largus - 803 kusů
8. Kia Rio - 635 kusů
9. Lada Granta - 605 kusů
10. Škoda Rapid - 465 kusů


Nejvíce vyvážené auto z Ruska už není Lada Niva, ale její český „konkurent” - 1 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 02Nejvíce vyvážené auto z Ruska už není Lada Niva, ale její český „konkurent” - 2 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 07Nejvíce vyvážené auto z Ruska už není Lada Niva, ale její český „konkurent” - 3 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 10Nejvíce vyvážené auto z Ruska už není Lada Niva, ale její český „konkurent” - 4 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 13Nejvíce vyvážené auto z Ruska už není Lada Niva, ale její český „konkurent” - 5 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 49Nejvíce vyvážené auto z Ruska už není Lada Niva, ale její český „konkurent” - 6 - Skoda Kodiaq 2 0 TDI 4x4 test prvni 88
Škoda Kodiaq se loni stala králem exportů aut z Ruska

Nejvíce vyvážené auto z Ruska už není Lada Niva, ale její český „konkurent” - 7 - Lada Niva 2019 facelift nova oficialni sada 01Nejvíce vyvážené auto z Ruska už není Lada Niva, ale její český „konkurent” - 8 - Lada Niva 2019 facelift nova oficialni sada 02Nejvíce vyvážené auto z Ruska už není Lada Niva, ale její český „konkurent” - 9 - Lada Niva 2019 facelift nova oficialni sada 03Nejvíce vyvážené auto z Ruska už není Lada Niva, ale její český „konkurent” - 10 - Lada Niva 2019 facelift nova oficialni sada 04Nejvíce vyvážené auto z Ruska už není Lada Niva, ale její český „konkurent” - 11 - Lada Niva 2019 facelift nova oficialni sada 05Nejvíce vyvážené auto z Ruska už není Lada Niva, ale její český „konkurent” - 12 - Lada Niva 2019 facelift nova oficialni sada 06
Dlouhá léta vládnoucí Lada Niva alias 4x4 se musela spokojit s druhým místem

Zdroj: Drom

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše