Němci dostali do nabídky zcela nového modelu motor bez turba, to už se nevidí

Atmosféricky plněné motory na trhu v podstatě jen přežívají s existujícími modely a pokud se objeví v něčem novém, jsou to supersporty za miliony. Nový Opel Corsa je příjemnou výjimkou, není to ani tříválec.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Němci dostali do nabídky zcela nového modelu motor bez turba, to už se nevidí

26.6.2019 | Petr Prokopec

Němci dostali do nabídky zcela nového modelu motor bez turba, to už se nevidí

/

Atmosféricky plněné motory na trhu v podstatě jen přežívají s existujícími modely a pokud se objeví v něčem novém, jsou to supersporty za miliony. Nový Opel Corsa je příjemnou výjimkou, není to ani tříválec.

Před měsícem jsme si mohli představit novou generaci Opelu Corsa. První informace a především fotografie se ovšem zaměřovaly hlavně na elektrické provedení, které se v historii tohoto modelu objevuje poprvé. Nyní se automobilka rozhodla, že nastal čas na odhalení detailů, jenž jsou spojeny se spalovací částí nabídky. Ta se zaměřuje především na benzinové verze, mezi nimiž se skrývá i jedno velmi milé překvapení - staromilsky působící 1,2litrová atmosférická jednotka.

Jakkoliv to přitom může naznačovat sloučení s koncernem PSA, nejde o tříválec, nýbrž o čtyřválcový agregát, který odváděl svou práci i v dosluhujícím provedení. Jeho výkon vzrostl ze 70 na 75 koní, spotřeba oproti tomu ovšem poklesla o více než litr. Ke srovnání ovšem může dojít pouze ve chvíli, pokud užijeme data zjištěná metodou NEDC. Ta ovšem zdaleka neodpovídá realitě, zatímco pro WLTP srovnání není - zde můžeme pouze zmínit 5,6-5,9litrový průměr.

Jedna-dvojku bude možné pořídit i v přeplňované formě, jednat se však již bude o tříválec. K mání bude verze naladěná na 100 koní a 205 Nm točivého momentu, jíž půjde spárovat s šestistupňovým manuálem či osmistupňovým automatem. Zrychlení na stovku v obou případech zabere zhruba 10 sekund, zatímco maximálka vyšplhala na 188 km/h (+3 km/h vůči dosluhujícímu provedení). Spotřeba pak byla vypočítána na 5,3 až 6,4 litru na sto kilometrů.

Mimo to nechybí ani provedení se 130 koňmi, jenž zvládá stovku za 8,7 sekundy a maximálku 208 km/h. V nabídce přitom tato motorizace nahrazuje současnou čtyřválcovou jedna-čtyřku, jenž dávala dokonce 150 koní. Přesto je však novinka rychlejší a se spotřebou 5,6-6,4 l/100 km také úspornější. Znamená to ovšem, že výše se v rámci standardní výbavy nepůjde. Dodat pak lze, že standardem v tomto případě je osmistupňový automat.

Opomenout nesmíme ještě - svou přítomností též překvapivý - 1,5litrový turbodiesel, který počítá se 102 koňmi, 250 Nm a průměrem 4-4,6 litru na sto kilometrů. Tím se nabídka uzavírá, pročež už jen zmíníme, že nová Corsa váží v základu pouhých 980 kilo (bez řidiče). Oproti předchůdci tak shodila 108 kilo, z nichž 40 připadá na karoserii a 15 na nahrazení čtyřválců tříválci. Kromě toho prošly dietou také sedačky, jejichž optimalizovaná struktura stojí za úbytkem 10 kilogramů.

Prodej na německém trhu startuje již 1. Července, ceny přitom startují na sumě 13 990 Eur (358 280 Kč). To není zrovna láce, v Česku ale nová Corsa jistě bude začínat o řád níže. Tedy za předpokladu, že bude s atmosférou pod kapotou opětovně k mání. Nic víc ale již nelze dodat, snad kromě skutečnosti, že k dispozici budou výbavové stupně Edition, Elegance a GS Line. Posléze mají dorazit ještě ostřejší verze GSi a OPC.


Němci dostali do nabídky zcela nového modelu motor bez turba, to už se nevidí - 1 - Opel Corsa 2019 nova sada 01Němci dostali do nabídky zcela nového modelu motor bez turba, to už se nevidí - 2 - Opel Corsa 2019 nova sada 02Němci dostali do nabídky zcela nového modelu motor bez turba, to už se nevidí - 3 - Opel Corsa 2019 nova sada 03Němci dostali do nabídky zcela nového modelu motor bez turba, to už se nevidí - 4 - Opel Corsa 2019 nova sada 04Němci dostali do nabídky zcela nového modelu motor bez turba, to už se nevidí - 5 - Opel Corsa 2019 nova sada 05Němci dostali do nabídky zcela nového modelu motor bez turba, to už se nevidí - 6 - Opel Corsa 2019 nova sada 06Němci dostali do nabídky zcela nového modelu motor bez turba, to už se nevidí - 7 - Opel Corsa 2019 nova sada 07
Nové snímky představují Opel Corsa se spalovacími motory, mezi kterými nechybí atmosféra a diesel

Němci dostali do nabídky zcela nového modelu motor bez turba, to už se nevidí - 8 - Opel Corsa 2019 unik 01Němci dostali do nabídky zcela nového modelu motor bez turba, to už se nevidí - 9 - Opel Corsa 2019 unik 02Němci dostali do nabídky zcela nového modelu motor bez turba, to už se nevidí - 10 - Opel Corsa 2019 unik 03Němci dostali do nabídky zcela nového modelu motor bez turba, to už se nevidí - 11 - Opel Corsa 2019 unik 04Němci dostali do nabídky zcela nového modelu motor bez turba, to už se nevidí - 12 - Opel Corsa 2019 unik 05Němci dostali do nabídky zcela nového modelu motor bez turba, to už se nevidí - 13 - Opel Corsa 2019 unik 06Němci dostali do nabídky zcela nového modelu motor bez turba, to už se nevidí - 14 - Opel Corsa 2019 unik 07
...elektrická varianta se liší hlavně pod povrchem

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše