Nové nejpomalejší policejní auto světa začalo sloužit v Řecku, je i tím jasně nejprimitivnějším

Ve službách pražské městské policie jsme kdysi mohli vidět Smarty, i ty se ale zdají být rychlými a luxusními stroji vedle vozu s maximálkou 45 km/h a interiérem jak z Velorexu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nové nejpomalejší policejní auto světa začalo sloužit v Řecku, je i tím jasně nejprimitivnějším

10.11.2021 | Petr Prokopec

Nové nejpomalejší policejní auto světa začalo sloužit v Řecku, je i tím jasně nejprimitivnějším

/

Foto: Citroën

Ve službách pražské městské policie jsme kdysi mohli vidět Smarty, i ty se ale zdají být rychlými a luxusními stroji vedle vozu s maximálkou 45 km/h a interiérem jak z Velorexu.

O elektromobilech jakožto univerzálním řešení mobility máme své pochybnosti, to ale ještě neznamená, že v některých případech nemohou dávat smysl. Záleží vždy na okolnostech, které jim přejí třeba na řeckém ostrově Chalki. Ten je tím nejmenším v souostroví Dodekany ležícím na východě Egejského moře a při rozloze jen 37 kilometrů čtverečných skutečně jen málokdo potřebuje dlouhý dojezd. A protože jde o velmi slunečnou lokalitu, v úvahu připadá i relativně čistá výroba elektrické energie.

Není tedy až tak nesmyslné, že tamní policie bude od nynějška střežit zákon s pomocí elektromobilů. Hned dva z nich se přitom mohou hlásit o titul nového vůbec nejpomalejšího policejního vozu světa, neboť maximálně dokážou vyvinout rychlost 45 km/h. Kromě toho má Citroën Ami dojezd jen 70 km. Nicméně na malém ostrově to asi nebude vadit, stejně jako omezené tempo.

Tato dvojice je součástí elektrifikace veřejné správy, za kterou stojí jak místní radní, tak automobilka Citroën. Ta nedodala pouze ony dva elektromobily Ami, nýbrž také dva exempláře modelu ë-C4 a dodávky ë-Jumpy a ë-Spacetourer. Ostrov je přitom má zapůjčené na 48 měsíců, poté ovšem automobilka operativní leasing ukončí a místní samosprávě celou šestici daruje.

Lze pak už jen dodat, že Citroën ë-C4 na tom již s výkonem služby bude o poznání lépe, pod kapotou má totiž 136 koní a jeho baterie o kapacitě 50 kWh mají vydržet 350 normovaných kilometrů. Se stejným paketem je pak spojen i ë-Spacetourer, v jeho případě však byl dojezd vyčíslen pouze na 230 km. I to by ale v případě maličkého ostrova měla být dostačující porce.


Nové nejpomalejší policejní auto světa začalo sloužit v Řecku, je i tím jasně nejprimitivnějším - 1 - Citroen Chalki policie 2021 prvni foto 01Nové nejpomalejší policejní auto světa začalo sloužit v Řecku, je i tím jasně nejprimitivnějším - 2 - Citroen Chalki policie 2021 prvni foto 02Nové nejpomalejší policejní auto světa začalo sloužit v Řecku, je i tím jasně nejprimitivnějším - 3 - Citroen Chalki policie 2021 prvni foto 03Nové nejpomalejší policejní auto světa začalo sloužit v Řecku, je i tím jasně nejprimitivnějším - 4 - Citroen Chalki policie 2021 prvni foto 04Nové nejpomalejší policejní auto světa začalo sloužit v Řecku, je i tím jasně nejprimitivnějším - 5 - Citroen Chalki policie 2021 prvni foto 05Nové nejpomalejší policejní auto světa začalo sloužit v Řecku, je i tím jasně nejprimitivnějším - 6 - Citroen Chalki policie 2021 prvni foto 06Nové nejpomalejší policejní auto světa začalo sloužit v Řecku, je i tím jasně nejprimitivnějším - 7 - Citroen Chalki policie 2021 prvni foto 07Nové nejpomalejší policejní auto světa začalo sloužit v Řecku, je i tím jasně nejprimitivnějším - 8 - Citroen Chalki policie 2021 prvni foto 08
Citroën řeckému ostrovu Chalki nejprve zapůjčí a posléze daruje šest elektromobilů, jenž vstoupí do služeb místní policie. Ta tak v případě modelu Ami bude mít k dispozici nejpomalejší služební vůz na světě. Foto: Citroën

Zdroj: Citroën

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.