Podívejte se, jak teď Ford testuje odolnost sedadel svých aut. Mají vydržet 10 let nová

Při vývoji aut nemůžete čekat, až jejich výdrž ověří zub času. Zátěž, které musí roky odolávat odolat, je tak nezbytné nasimulovat během zlomku času. Takto na to jde Ford v případě sedadel.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Podívejte se, jak teď Ford testuje odolnost sedadel svých aut. Mají vydržet 10 let nová

9.1.2019 | Petr Prokopec

Podívejte se, jak teď Ford testuje odolnost sedadel svých aut. Mají vydržet 10 let nová

/

Při vývoji aut nemůžete čekat, až jejich výdrž ověří zub času. Zátěž, které musí roky odolávat odolat, je tak nezbytné nasimulovat během zlomku času. Takto na to jde Ford v případě sedadel.

Pot a jeho odér nejspíše nikdo z nás nechová ve velké lásce. Nicméně kdybychom se nepotili, dlouho bychom nepřežili. Pot slouží ke zvlhčování i ochraně povrchu těla, navyšuje obranné schopnosti kůže a zároveň slouží k odvádění nežádoucích a škodlivých látek. Řízen je nervovou soustavou a hormonálním systémem, díky čemuž k pocení není potřeba jen velké horko či nadměrná zátěž, ale třeba i stres či silná emoce.

Dle vědců přitom průměrný člověk i v klidovém stavu vyprodukuje až jeden litr potu denně. To ovšem nic není proti momentům, kdy se věnuje třeba cvičení - v té chvíli množství vypocených tekutin roste až na 1,4 litru za hodinu. Proč o tom ale hovoříme? Nikoliv proto, abychom vás již dopředu připravovali na krušné chvilky v městské hromadné dopravě, ale spíše s ohledem na téma nám velmi blízké. S potem se totiž nemusí vyrovnat jen váš čich a tričko nebo košile, ale také sedadlo automobilu.

Lze samozřejmě namítnout, že dnes již není neobvyklé nejen vyhřívání sedadel, ale také jejich chlazení, jenž daný problém do jisté míry eliminuje. Nicméně i tak je třeba počítat s tím, že čalounění se postupně začne opotřebovávat. A pokud není kožené, ale pouze látkové, mohou na něm právě vlivem potu vzniknout i nevzhledné skvrny. Je pak více než logické, že takový interiér nebude zrovna pohostinným místem.

Momentálně a snad ani nikdy v budoucnu nebude existovat rozumný způsob, jak tomuto stavu zabránit. Jinak však lze následky pocení pouze redukovat, a to třeba speciálními potahy sedadel. Cokoli podobného ale beztak bude nutné pravidelně čistit, jinak jste se v podstatě jen schovali před deštěm pod okap.

Problémem pocení však nejsou jen ony skvrny či zápach, soustavný přísun vlhkosti se totiž podílí i na konstantním poškozování sedadel, které je též nežádoucí. Aby jej Ford minimalizoval, přišel se speciálním zařízením, kterému říká „Robozadek“. Jeho princip vychází z již existujících simulací, které jsou zaměřeny na nastupování a vystupování cestujících. Právě přehazování noh přes hrany sedadel totiž vede k největšímu poničení.

Modrý ovál tento způsob testování kvality sedadel dotáhl až do nejzazšího konce, automatické robotické zařízení Kukla totiž osadil polštářem, do kterého bylo napuštěno 450 mililitrů vody a jenž byl zahřát na 36 stupňů Celsia. „Robozadek“ pak následně během pouhých tří dnů usedne do sedadla 7 500krát, čímž je simulována dekáda používání. Dle standardů Fordu sedadlo i poté musí vypadat jako nové.

Toto zařízení samozřejmě následky pocení v autě samo o sobě neřeší, vývojářům ale nejlépe ukáže problémy, které se během pozdějšího používání mohou vyskytnout a které by měli vyřešit. Automobilka sedadla otestovaná „Robozadkem“ poprvé představila v nové generaci Fiesty a nyní by jimi měla osadit všechna nová auta přicházející na Starý kontinent. Nakolik to ale spraví její pošramocenou pověst, není jisté.


Podívejte se, jak teď Ford testuje odolnost sedadel svých aut. Mají vydržet 10 let nová - 1 - Ford Robutt 2019 videoscreen 01Podívejte se, jak teď Ford testuje odolnost sedadel svých aut. Mají vydržet 10 let nová - 2 - Ford Robutt 2019 videoscreen 02Podívejte se, jak teď Ford testuje odolnost sedadel svých aut. Mají vydržet 10 let nová - 3 - Ford Robutt 2019 videoscreen 03Podívejte se, jak teď Ford testuje odolnost sedadel svých aut. Mají vydržet 10 let nová - 4 - Ford Robutt 2019 videoscreen 04Podívejte se, jak teď Ford testuje odolnost sedadel svých aut. Mají vydržet 10 let nová - 5 - Ford Robutt 2019 videoscreen 05Podívejte se, jak teď Ford testuje odolnost sedadel svých aut. Mají vydržet 10 let nová - 6 - Ford Robutt 2019 videoscreen 06
Člověk v klidovém režimu vyprodukuje litr potu denně, při cvičení se však tato míra zvyušuje na 1,4 litru za hodinu. Aby měl přitom Ford jistotu, že se s takovým náporem vypořádají sedačky, používá k jejich testování speciální „Robozadek“

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše