Pokus BMW o návrat řady 8 je propadák, zájem o vůz je přes širokou nabídku minimální

Byl to velmi odvážný pokus vrátit po letech na trh mnohými vysněný stylový model, ke kterému BMW přistoupilo hodně velikášsky, když nabídlo skoro naráz hned tři karosářské verze. Úspěch se ale nedostavil, i z původně malých čísel prodeje klesají.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Pokus BMW o návrat řady 8 je propadák, zájem o vůz je přes širokou nabídku minimální

9.1.2022 | Petr Prokopec

Pokus BMW o návrat řady 8 je propadák, zájem o vůz je přes širokou nabídku minimální

/

Foto: BMW

Byl to velmi odvážný pokus vrátit po letech na trh mnohými vysněný stylový model, ke kterému BMW přistoupilo hodně velikášsky, když nabídlo skoro naráz hned tři karosářské verze. Úspěch se ale nedostavil, i z původně malých čísel prodeje klesají.

Po návratu BMW řady 8 volali fanoušci mnichovské automobilky léta. A většina z nich zdůrazňovala, že pokud rovnou dorazí i kdysi zařízlá verze M8, pak snad obětují i svou ledvinu, jen aby měli na její pořízení. Bavorský výrobce byl k těmto nářkům dlouho hluchý, ovšem při pohledu na úspěch Mercedesů S Coupe a S Cabrio nakonec dal nové řadě 8 požehnání. A zároveň dodal, že dychtivě vyhlíženého provedení M8 se zákazníci skutečně vůbec poprvé v historii dočkají. Bohužel s rozhodnutím váhal tak dlouho, až jej učinil příliš pozdě.

Než se totiž nová generace řady 8 fakticky zrodila, klesl zájem o podobná auta na minimum. BMW tak hrdě odhalilo svou novinku po létech vývoje v době, kdy už konkurenční Mercedes oznamoval, že v rámci nové generace třídy S můžeme počítat už jen se čtyřdveřovými variantami. Mercedes tedy ještě do značné míry stihl zachytit poslední záchvěv zájmu o velká dvoudveřová auta. Ovšem při pohledu na klesající prodeje celkovou situaci firmy jednoduše zahlásil, že S Coupe i S Cabrio si již užily svých 15 minut slávy a mohou se pakovat.

Na podobné oznámení je nyní zralé i BMW 8, ale s jedním podstatným rozdílem - tento vůz si své chvíle slávy ještě neužil a nezdá se, že by si je někdy užít mohl. I když se BMW loni s výzvami koronavirové doby vyrovnalo velmi dobře a samo hlásá, že celosvětově překonalo Mercedes-Benz a získalo tak korunu krále prémiových značek, o řadě 8 se raději moc nezmiňuje.

Nezájem o vlajkovou loď svého druhu ale zastřít nelze. Dealeři si stěžují, že řada 8 přišla na trh ve stejné chvíli jako BMW X7, které má ale mnohem větší prodejní potenciál. Velké SUV tak vytížilo marketingové oddělení, které se dvoudvířkům (a čtyřdveřovému Gran Coupe) marně věnuje až s odstupem času. A je to zjevně ještě marnější snaha, než by jí bývala byla dříve.

Ať nehovoříme jen povrchně, dodejme, že BMW 8 po vstupu na trh v roce 2018 oslovilo v Evropě 6 640 lidí v roce 2019, předloni pak 7 486 kupců. To je na tři verze v podstatě derivátu řady 5 obecně velmi málo, loni ale prodeje přes celkový růst odbytu padaly o výrazných 20 %. V USA je situace velmi podobná, vrcholem byl rok 2020 se 7 737 prodeji. I když prodeji... Podle dealerů je to jedno z mála aut značky, kterých je i v dnešní době na skladě nepřeberné množství

Nechápejte nás špatně, řada 8 není špatné auto, ani trochu. Zkusili jsme různé verze včetně vrcholné M8 Gran Coupe a fungují velmi dobře, ale velká kupé a kabriolety prostě dnes prodejně nefungují. A 8 GC je v podstatě jen stylovější (a dražší) řada 5. Každé zboží má svého kupce, těch pro řadu 8 ovšem evidentně existuje velmi málo a jsme si prakticky jistí, že po skončení životního cyklu současné iterace o řadě 8 zase nějaký ten rok neuslyšíme. Pokud se tedy v mezičase nezmění nálada na trhu, nebo BMW nedostane nějaký geniální nápad, jak osmičku i za současného stavu věcí prodávat lépe.


Pokus BMW o návrat řady 8 je propadák, zájem o vůz je přes širokou nabídku minimální - 1 - BMW 8 propadak 2021 01Pokus BMW o návrat řady 8 je propadák, zájem o vůz je přes širokou nabídku minimální - 2 - BMW 8 propadak 2021 02Pokus BMW o návrat řady 8 je propadák, zájem o vůz je přes širokou nabídku minimální - 3 - BMW 8 propadak 2021 03
BMW nabízí řadu 8 jako kupé... Foto: BMW

Pokus BMW o návrat řady 8 je propadák, zájem o vůz je přes širokou nabídku minimální - 4 - BMW 8 propadak 2021 04Pokus BMW o návrat řady 8 je propadák, zájem o vůz je přes širokou nabídku minimální - 5 - BMW 8 propadak 2021 05Pokus BMW o návrat řady 8 je propadák, zájem o vůz je přes širokou nabídku minimální - 6 - BMW 8 propadak 2021 06
...kabriolet... Foto: BMW

Pokus BMW o návrat řady 8 je propadák, zájem o vůz je přes širokou nabídku minimální - 7 - BMW 8 propadak 2021 07Pokus BMW o návrat řady 8 je propadák, zájem o vůz je přes širokou nabídku minimální - 8 - BMW 8 propadak 2021 08Pokus BMW o návrat řady 8 je propadák, zájem o vůz je přes širokou nabídku minimální - 9 - BMW 8 propadak 2021 09
...i sedan Gran Coupe. Navzdory tomuto stavu a nepřebernému množství variant včetně dieselových 840d nebo ostrých M8 se ale autu nedaří. Foto: BMW

Zdroj dat: JATO Dynamics

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.