Pokud se Dacia Sandero vrátí jako RS i v nové generaci, bude vypadat nějak takto

Žádoucí malý hot hatch se bohužel do Evropy nikdy nepodíval a nedá se úplně předpokládat, že by se tak stalo v jeho nové generaci. Pokud ale bude k mání aspoň tam, kde dosud byl, o moc jinak vypadat nebude.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Pokud se Dacia Sandero vrátí jako RS i v nové generaci, bude vypadat nějak takto

17.9.2020 | Petr Miler

Pokud se Dacia Sandero vrátí jako RS i v nové generaci, bude vypadat nějak takto

/

Foto: Kleber Silva@Behance

Žádoucí malý hot hatch se bohužel do Evropy nikdy nepodíval a nedá se úplně předpokládat, že by se tak stalo v jeho nové generaci. Pokud ale bude k mání aspoň tam, kde dosud byl, o moc jinak vypadat nebude.

Říká se, že člověk má být rád za to, co má. V Evropě to není zase tak těžké akceptovat - žijeme v prostředí, kde se léta neválčí, lidé tu neumírají hlady ani na banální nemoci, nemusíme se po naprostou většinu času bát vyjít ven na ulici či poslat děti samotné do školy... Je to fajn a je třeba si toho vážit, zůstává ale otázkou, jak moc se tím dá utěšovat v případě aut, která jsou v posledních letech svázána velmi tvrdými regulacemi. Omezení na všech frontách jsou dnes taková, že některé věci nemůžeme mít, ani kdybychom je sebevíc chtěli. Dokonce ani v situaci, kdy je někdo vyrábí pro jiný kout světa.

Příkladů věcí, které jsou prakticky nedostupné, bychom našli mnoho, jedním z těch významných jsou ale jakékoli atmosférické motory. Jistě, pokud máte dost peněz třeba na Audi R8 a pár podobných exotů, trápit vás to nemusí, jinak jde ale dnes o naprosto raritní věc. Proč to tak je, jistě nemusíme opakovat a platí to bohužel i u aut, která jsou beztak úsporná, okrajově zaměřená a ani s relativně objemnými motory žádná obří monstra pod kapotami nemají.

Tak se stalo, že do Škody Fabia už dávno nedostanete nic lepšího než litrový tříválec, tak se stalo i to, že Dacia vyrábí model v ostrém provedení Sandero RS, s logem Renaultu jej ale prodává jen mimo Evropu. Proč? Protože pod kapotou má dvoulitrový atmosféricky plněný benzinový motor se 150 koňmi, který dá snadno vzpomenout na časy ostrých Renaultů Clio s podobnou technikou. Jenže má také „neoptimální” papírovou spotřebu a tedy i vyšší emise CO2.

Je to vizuálně zajímavější model se slušnou dynamikou - akcelerace na stovku za 8 sekund a maximální rychlostí 202 km/h asi nevezme dech, ale bavíme se o ostré verzi jednoho z nejlevnějších aut na trhu, které by u nás mohlo stát něco mezi 350 a 400 tisíci Kč. Bohužel není dostupné a nedá se předpokládat, že by se na tom něco změnilo.

Pro trhy, jako je Brazílie, ale Sandero RS zůstává dál k mání a lze očekávat, že tomu tak bude i v jeho nové generaci, která se právě dere na svět. Auto zatím ani nebylo kompletně představeno, to ale nezabránilo Kleberovi Silvovi, shodou okolností Brazilci, aby nakreslil, jak by mohla vypadat jeho ostrá verze.

Jeho práce si bere inspiraci v existující Renaultech RS - přední i zadní nárazník, podoba mlhových světel či náznak difuzoru vzadu, to vše je ze stejného těsta. Spojeno s podstatně atraktivnější vzhledem nového Sandera - a jeho schopnější technikou stavící na modernější platformě - vypadá výsledek velmi přitažlivě, na Dacii skoro až nemístně. Tušíme ale, že takové auto nám bude i tentokrát upřeno, leda by celosvětově přepřáhlo na menší turbomotor.


Pokud se Dacia Sandero vrátí jako RS i v nové generaci, bude vypadat nějak takto - 1 - Dacia Sandero RS nova Renault 2021 ilustrace 01Pokud se Dacia Sandero vrátí jako RS i v nové generaci, bude vypadat nějak takto - 2 - Dacia Sandero RS nova Renault 2021 ilustrace 02Pokud se Dacia Sandero vrátí jako RS i v nové generaci, bude vypadat nějak takto - 3 - Dacia Sandero RS nova Renault 2021 ilustrace 03Pokud se Dacia Sandero vrátí jako RS i v nové generaci, bude vypadat nějak takto - 4 - Dacia Sandero RS nova Renault 2021 ilustrace 04Pokud se Dacia Sandero vrátí jako RS i v nové generaci, bude vypadat nějak takto - 5 - Dacia Sandero RS nova Renault 2021 ilustrace 05
Dacia Sandero RS bude v nové generaci opět zajímavé auto, pakliže tedy dorazí. Pokud se tak ale stane, Evropa se jej ani tentokrát nejspíše nedočká. Ilustrace: Kleber Silva@Behance

Zdroj: Kleber Silva@Behance

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše