Pro Seat je prioritou kompaktní SUV, dorazit má již příští rok na platformě MQB

Chystaný model je již čtvrtým ze „lví rodiny“. Kromě něj ovšem značka chystá také další SUV o velikosti Volkswagenu Taigun.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Pro Seat je prioritou kompaktní SUV, dorazit má již příští rok na platformě MQB

23.7.2013 | Petr Prokopec | 3 příspěvky

Pro Seat je prioritou kompaktní SUV, dorazit má již příští rok na platformě MQB

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Chystaný model je již čtvrtým ze „lví rodiny“. Kromě něj ovšem značka chystá také další SUV o velikosti Volkswagenu Taigun.

Pro španělskou automobilku jsou poslední měsíce více než příznivé, značce se totiž daří na většině evropských trhů. Hlavní zásluhu na tom nese model Leon, který bude brzy kromě třídvířka a pětidvířka k mání také jako kombi ST. Ani to ovšem není pro „lví rodinku“ konečná. Již příští rok by se totiž na modulární platformu MQB mělo postavit vůbec první SUV, přičemž podle nového šéfa Seatu Jürgena Stackmanna momentálně neexistuje vyšší priorita.

„Podle stávajících i novodobých trendů hrají SUV velkou roli,“ svěřil se Stackmann kolegům z britského Auto Expressu. „Je tedy SUV zajímavé pro Seat? Ano, samozřejmě.“ Očekávat tedy můžeme jakýsi „Leon SUV”, neboť právě do nižší střední třídy Španělé zamíří nejdříve a nabídnou tedy vůz zrovnatelný s Volkswagenem Tiguan nebo Škoda Yeti.

Jen u jedné verze ale prý automobilka nezůstane. Již v roce 2016 by totiž měl dorazit model o velikosti Volkswagenu Taigun. A aby toho nebylo málo, pak Seat zvažuje výrobu ještě menšího „terénního“ modelu. O něm se toho zatím ví jen velmi málo, něco podobného ale chystá i Volkswagen, a tak se Jižané zřejmě jen svezou na koncernové vlně.

Tato expanze si ale samozřejmě vyžádá svou oběť, na kterou nebude čas a peníze. Podle Stackmanna se tak nadobro můžeme rozloučit s jakýmkoliv sportovním modelem (s výjimkou verzí Cupra), neboť „Seat není automobilkou vyrábějící sporťáky. Není to značka, která by mířila do okrajových segmentů trhu.“ Což je vcelku logické, neboť vývoj by si vyžádal velké náklady, zatímco prodeje by zřejě rekordy netrhly.

Tímto krokem by se tak Seat mohl znovu ocitnout na prahu katastrofy, což Stackmann rozhodně nechce dopustit. Zvláště, když značce za první letošní pololetí v Západní Evropě narostly ve srovnání s loňskem prodeje o 10,6 procenta (zatímco trhy poklesly souhrnně o 6,6 %). Globálně je pak situace ještě lepší, neboť oproti roku 2012 prodává letos Seat o 11,6 procenta nových vozů více.


Pro Seat je prioritou kompaktní SUV, dorazit má již příští rok na platformě MQB - 1 - Seat IBX oficialni 01Pro Seat je prioritou kompaktní SUV, dorazit má již příští rok na platformě MQB - 2 - Seat IBX oficialni 02Pro Seat je prioritou kompaktní SUV, dorazit má již příští rok na platformě MQB - 3 - Seat IBX oficialni 03Pro Seat je prioritou kompaktní SUV, dorazit má již příští rok na platformě MQB - 4 - Seat IBX oficialni 04Pro Seat je prioritou kompaktní SUV, dorazit má již příští rok na platformě MQB - 5 - Seat IBX oficialni 05Pro Seat je prioritou kompaktní SUV, dorazit má již příští rok na platformě MQB - 6 - Seat IBX oficialni 06Pro Seat je prioritou kompaktní SUV, dorazit má již příští rok na platformě MQB - 7 - Seat IBX zive 01Pro Seat je prioritou kompaktní SUV, dorazit má již příští rok na platformě MQB - 8 - Seat IBX zive 02Pro Seat je prioritou kompaktní SUV, dorazit má již příští rok na platformě MQB - 9 - Seat IBX zive 03Pro Seat je prioritou kompaktní SUV, dorazit má již příští rok na platformě MQB - 10 - Seat IBX zive 04Pro Seat je prioritou kompaktní SUV, dorazit má již příští rok na platformě MQB - 11 - Seat IBX zive 05Pro Seat je prioritou kompaktní SUV, dorazit má již příští rok na platformě MQB - 12 - Seat IBX zive 06Pro Seat je prioritou kompaktní SUV, dorazit má již příští rok na platformě MQB - 13 - Seat IBX zive 07Pro Seat je prioritou kompaktní SUV, dorazit má již příští rok na platformě MQB - 14 - Seat IBX zive 08Pro Seat je prioritou kompaktní SUV, dorazit má již příští rok na platformě MQB - 15 - Seat IBX zive 09
Koncepční Seat IBX spatřil světlo světa již v roce 2011. Teprve nyní se ale dostal na seznam priorit, do prodeje tak dorazí za pár měsíců

Zdroj: Auto Express

Petr Prokopec

Diskuze 3 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.