Putinova limuzína v prvním srovnání zašlapala do země vyspělou konkurenci

Panují celkem oprávněné obavy, jak může fungovat luxusní auto, které si Rusové během pár let vyvinuli z velké části sami. První srovnání naznačuje, že konkurenci může strčit i do kapsy.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Putinova limuzína v prvním srovnání zašlapala do země vyspělou konkurenci

6.11.2019 | Petr Prokopec

Putinova limuzína v prvním srovnání zašlapala do země vyspělou konkurenci

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Panují celkem oprávněné obavy, jak může fungovat luxusní auto, které si Rusové během pár let vyvinuli z velké části sami. První srovnání naznačuje, že konkurenci může strčit i do kapsy.

Nejspíše již víte, že na trh s luxusními vozy loni dorazil nový hráč. Ruská značka Aurus sice v prvé řadě uspokojuje touhy politiků, nicméně k dispozici je už i běžnému publiku. Slovo „běžné“ je ale třeba dát minimálně do dvojitých uvozovek, neboť základní cena startuje nad 6 miliony korun. Co za ně přitom dostanete, nejlépe mapuje nové video, ve kterém je zmapován každý vnitřní i venkovní detail modelu Senat S600. My se ale zaměříme spíše na méně poetický snímek, který rovněž najdete přiložený pod článkem.

Ruský sedan totiž před pár dny zamířil do Dmitrovského testovacího centra, kde se stal předmětem prvního srovnání s vozem obecně známější značky. Předmětem testu byl systém automatického brzdění. Za tím stojí stejně jako v případě mnoha částí celého vozu ruský institut NAMI, který chtěl dokázat, že jeho práce je nadřazena té zahraniční. Proto Rusové nesáhli po komponentech některého z dodavatelů a použili své vlastní. Nyní Aurus Senat S600 srovnali s Kiou Quoris, tedy s korejskou vlajkovou lodí známou také pod názvem K9. A Aurus drtivě zvítězil.

Kia překážku nezaznamenala včas, začala tedy brzdit pozdě a do imitace vozu před sebou narazila. Ruský vůz oproti tomu předvedl vše naprosto správně. Video s testem na YouTube umístil uživatel Zhukmann, který uvedl, že došlo celkem na tři pokusy, přičemž Aurus zabodoval pokaždé, zatímco u korejského vozu vždy došlo na „blízká setkání třetího druhu“. To je více než překvapivé, neboť jak jsme řekli, Quoris je jeden z korejských vrcholů, který má mnohé společné s luxusní značkou Genesis. Kia přitom jako vůbec první začala autonomní brzdy již před pár lety montovat i do svých nejmenších vozů, ty větší je tak dostávaly automaticky.

Je ale třeba dodat, že Rusové si pro srovnání vybrali trochu špatný vůz, neboť na videu je zachycena první generace Quorisu. Kia již v březnu loňského roku představila nástupce, který je již dávno v prodeji. Pokud tedy mělo dojít k věrohodnému srovnání nejnovější ruské pýchy, bylo by logické, kdyby se jí postavila nejnovější pýcha korejská. To se ale evidentně nestalo a jen Rusové vědí, proč tomu tak je.

Momentálně se přitom nebudeme pouštět na pole spekulací, místo toho raději počkáme, až se Aurus dostane do nezávislých rukou. Momentálně tak jen dodáme, že třítunový luxusní koráb pohání 4,4litrový hybridizovaný osmiválec twin-turbo s kořeny u Porsche, který byl naladěn na 600 koní a 880 Nm točivého momentu. Za pomoci elektromotoru přihazujícího dodatečných 63 koní přitom zvládá sprint z klidu na stovku za 4,9 sekundy, zatímco jeho maximálka je po vzoru německých luxusních křižníků omezena na 250 km/h. To jsou působivá data, nicméně i v případě jejich věrohodnosti nás nyní zajímá nezávislý test.


Putinova limuzína v prvním srovnání zašlapala do země vyspělou konkurenci - 1 - Aurus Senat S600 vs Kia Quoris 2019 videoscreen 01Putinova limuzína v prvním srovnání zašlapala do země vyspělou konkurenci - 2 - Aurus Senat S600 vs Kia Quoris 2019 videoscreen 02Putinova limuzína v prvním srovnání zašlapala do země vyspělou konkurenci - 3 - Aurus Senat S600 vs Kia Quoris 2019 videoscreen 03Putinova limuzína v prvním srovnání zašlapala do země vyspělou konkurenci - 4 - Aurus Senat S600 vs Kia Quoris 2019 videoscreen 04
Aurus Senat S600 se dle Rusů chlubí mnohem efektivnějšími automatickými brzdami než Kia Quoris/K9

Putinova limuzína v prvním srovnání zašlapala do země vyspělou konkurenci - 5 - Aurus Senat S600 vs Kia Quoris 2019 videoscreen 05Putinova limuzína v prvním srovnání zašlapala do země vyspělou konkurenci - 6 - Aurus Senat S600 vs Kia Quoris 2019 videoscreen 06Putinova limuzína v prvním srovnání zašlapala do země vyspělou konkurenci - 7 - Aurus Senat S600 vs Kia Quoris 2019 videoscreen 07Putinova limuzína v prvním srovnání zašlapala do země vyspělou konkurenci - 8 - Aurus Senat S600 vs Kia Quoris 2019 videoscreen 08
Kromě luxusu na palubě a osmiválce od Porsche pod kapotou bychom tu tak měli mít další ospravedlnění, proč sedan startuje nad 6 miliony korun

Zdroje: Drom, RoCars@Youtube

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše