Qoros: čínský sedan pro Evropu více odhalen, designéra má prvotřídního

Za designem čínského vozu stojí autor novodobého Mini, bezpečnost prý bude ohodnocena pěti hvězdičkami NCAP. Sedan navíc není jedinou novinkou.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Qoros: čínský sedan pro Evropu více odhalen, designéra má prvotřídního

5.12.2012 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Qoros: čínský sedan pro Evropu více odhalen, designéra má prvotřídního

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Za designem čínského vozu stojí autor novodobého Mini, bezpečnost prý bude ohodnocena pěti hvězdičkami NCAP. Sedan navíc není jedinou novinkou.

Čínské pokusy o dobytí evropského automobilového trhu nejsou žádnou novinkou. Až doposud však dopadaly v lepším případě žalostně. Po otevření dveří vás zasáhl odér levného, toxického lepidla, v případě srážky jste pak mohli počítat s přesunutím motoru na přední sedadla. Design navíc v mnohém kopíroval zavedené evropské modely, ani toto čínské xeroxování ovšem originál nezřídka nepřipomínala.

Jenže tohle se dělo pár let zpátky a Číňané se od té doby mnohému přiučili. Nová vlna asijských útočných sil tak vypadá o poznání zajímavěji, čehož se zdá být důkazem také už dříve avizovaný sedan značky Qoros, jenž je odnoží automobilky Chery. Jeho evropská premiéra je naplánována na březnový autosalon v Ženevě a firma na tomto místě nechce nastínit jen svou přítomnost, ale také budoucnost. Sedan proto na stánku značky doprovodí dvě SUV. Jedno nabídne kompaktní rozměry, druhé by však mělo zastínit i Audi Q7. Tedy minimálně po stránce rozměrů.

Tyto vozy jsou ovšem pouze ve fázi koncepční, zatímco sedan by se již měl ukázat v produkční formě. O názvu modelu sice zatím nepadlo ani slovo, stejně jako nejsou jisté pohonné jednotky pod kapotou, velké plus by ale novince měl zaručit jeho design. O něj se totiž postaral Gert Volker Hildebrand, mezi jehož předchozí aktivity patří třeba novodobé Mini. Značka Qoros mu přitom neposkytla pouze čistý list papíru, na němž mohl stvořit cokoliv, ale také dva designové týmy alokované v Mnichově a Šanghaji.

Díky tomu vznikl sedan s dlouhým rozvorem náprav, který doplňují krátké převisy karoserie a blatníky klenuté dostatečně natolik, aby se do nich vešla 19palcová litá kola. Tím však veškeré info o čínské novince končí. Tedy až na fakt, že Qoros by s každým modelem rád získal pět hvězdiček při crash testech Euro NCAP. Význam bezpečnosti tak byl v Asii očividně překlasifikován.

Více budeme samozřejmě vědět s blížící se premiérou, do prodeje by pak sedan Qorosu měl dorazit na konci roku. V první fázi půjde pouze o domovskou Čínu, Evropa se ovšem má dočkat záhy. Následně by navíc automobilka ráda představovala každých 6 měsíců nějakou novinku. A to až do momentu, kdy bude její portfolio dostatečné.

Výroba přitom bude probíhat v čínském Čangšu, kde značka vybudovala novou továrnu. Zpočátku se počítá s roční kapacitou 150 000 vozů, při plném využití kapacity však bude moci být produkován hned trojnásobek.


Qoros: čínský sedan pro Evropu více odhalen, designéra má prvotřídního - 1 - Qoros sedan 2013 nova sada 01Qoros: čínský sedan pro Evropu více odhalen, designéra má prvotřídního - 2 - Qoros sedan 2013 nova sada 02Qoros: čínský sedan pro Evropu více odhalen, designéra má prvotřídního - 3 - Qoros sedan 2013 nova sada 03Qoros: čínský sedan pro Evropu více odhalen, designéra má prvotřídního - 4 - Qoros sedan 2013 nova sada 04Qoros: čínský sedan pro Evropu více odhalen, designéra má prvotřídního - 5 - Qoros sedan 2013 nova sada 05Qoros: čínský sedan pro Evropu více odhalen, designéra má prvotřídního - 6 - Qoros sedan 2013 nova sada 06Qoros: čínský sedan pro Evropu více odhalen, designéra má prvotřídního - 7 - Qoros sedan 2013 nova sada 07Qoros: čínský sedan pro Evropu více odhalen, designéra má prvotřídního - 8 - Qoros sedan 2013 nova sada 08Qoros: čínský sedan pro Evropu více odhalen, designéra má prvotřídního - 9 - Qoros sedan 2013 nova sada 09Qoros: čínský sedan pro Evropu více odhalen, designéra má prvotřídního - 10 - Qoros sedan 2013 nova sada 10Qoros: čínský sedan pro Evropu více odhalen, designéra má prvotřídního - 11 - Qoros sedan 2013 nova sada 11Qoros: čínský sedan pro Evropu více odhalen, designéra má prvotřídního - 12 - Qoros sedan 2013 nova sada 12Qoros: čínský sedan pro Evropu více odhalen, designéra má prvotřídního - 13 - Qoros sedan 2013 nova sada 13
Nový čínský sedan značky Qoros navrhl autor novodobého Mini. Premiéru má mít na březnovém autosalonu v Ženevě

Zdroje: Autoweek.nl, Autoblog.nl

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek