Největší průšvih moderních aut je stále neřešitelný, hromadný výkup je jen blíž

Do tří dnů měl výrobce znát přesnou příčinu i řešení, znovu obnovit výrobu a rozjet kýženou svolávací akci. Nestane se to, automobilka neuvěřitelně ohlásila odklad o další měsíc.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Největší průšvih moderních aut je stále neřešitelný, hromadný výkup je jen blíž

17.9.2021 | Petr Miler

Největší průšvih moderních aut je stále neřešitelný, hromadný výkup je jen blíž

/

Foto: Chevrolet

Do tří dnů měl výrobce znát přesnou příčinu i řešení, znovu obnovit výrobu a rozjet kýženou svolávací akci. Nestane se to, automobilka neuvěřitelně ohlásila odklad o další měsíc.

Skutečně až neuvěřitelným způsobem graduje situace okolo Chevroletu Bolt a Opelu Ampera-e, které už nepochybně jsou největším automobilovým průšvihem posledních dekád. Naposledy včera jsme vás informovali o tom, že koncern General Motors učinili přes 140 tisíc prodaných aut prakticky nepoužitelnými, neboť majitele po všech omezeních z hlediska používání, dobíjení i stání žádá, aby kvůli riziku požáru své vozy neparkovali blíže jak 50 stop (15,2 metru) od jiných. Jak něco takového lze v reálném světě dodržet?

Nebyl by to až takový problém, kdyby existovalo řešení. Kdyby si majitelé prostě mohli říci, že auto je sice v tuto chvíli nepoužitelné, ale stačí návštěva servisu a mohou s ním jezdit dál. Nic takového ale není na stole a nejde jen o logistický problém. Automobilka už na začátku září přiznala, že řešení problému nezná, auta neopravuje a dokonce si ani není jistá, zda nově vyrobené akumulátory nepředstavují stejné riziko jako ty staré. Do 20. září tak zastavila výrobu a neprovádí žádné opravy.

Tento termín se za tři dny naplní a hádejte, co? Ano, ani tehdy se nic nestane. GM podle agentury Reuters oznámil, že řešení nadále neexistuje a odstávka výroby i faktická nerealizace svolávací akce potrvá nejméně do 15. října, tedy o další měsíc déle. To je v situaci, kdy další a další vozy hoří, majitelé jsou nervózní a naštvaní, hotové šlápnutí do vosího hnízda. Všimněte si navíc slůvka „nejméně” - GM už ani raději neslibuje, že by se do té doby skutečně mělo něco změnit.

Reakce na sociálních sítích a diskuzních fórech majitelů je nepřekvapivá - frustrace. Mají auto klidně za milion korun, se kterým nemohou dělat prakticky nic a ani neví, kdy se to změní. Ani jej nemohou parkovat v garáži a čekat, protože i to je zapovězeno. A nemohou jej ani nechat stát jednoduše na ulici, protože dodržet onen 15metrový rozestup je v tu chvíli též nereálné. Z Chevroletu Bolt a Opelu Ampera-e se v tuto chvíli - bohužel bez větší nadsázky - stal jen drahý zahradní domek, který můžete bezpečně skladovat jen uprostřed dostatečně velkého vlastního pozemku bez čehokoli v bezprostřední blízkosti. To je bláznivé.

Není divu, že stále více majitelů chce využít toho, co už výrobce připustil, že v jednotlivých případech dělá - prodané vozy vykupuje zpět. Pokud nenajde řešení ani do 15. října, obáváme se, že situace bude už tak neudržitelná, že to prostě bude muset udělat plošně, neboť zákazníky není možné v podobné situaci nechat měsíce čekat. Nakonec to pro něj může být nejlevnější - poškození jeho image by mohlo mít na hospodaření firmy mnohem horší dlouhodobé dopady.


Největší průšvih moderních aut je stále neřešitelný, hromadný výkup je jen blíž - 1 - Opel Ampera-e dojezd 06Největší průšvih moderních aut je stále neřešitelný, hromadný výkup je jen blíž - 2 - Opel Ampera-e dojezd 02Největší průšvih moderních aut je stále neřešitelný, hromadný výkup je jen blíž - 3 - Opel Ampera-e dojezd 05Největší průšvih moderních aut je stále neřešitelný, hromadný výkup je jen blíž - 4 - Opel Ampera-e dojezd 09Největší průšvih moderních aut je stále neřešitelný, hromadný výkup je jen blíž - 5 - Opel Ampera-e dojezd 10Největší průšvih moderních aut je stále neřešitelný, hromadný výkup je jen blíž - 6 - Opel Ampera-e svolani vsech aut 2021 01
Jakkoli je to může znít neuvěřitelně, koncern GM v řešení problémů Chevroletu Bolt a sesterského Opelu Ampera-e (na snímcích) stále nepokročil a žádá o další měsíční odklad. Auta je přitom podle jeho instrukcí prakticky nemožné používat, frustrace majitelů tak roste. Foto: Opel

Zdroj: Reuters

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše