Rolls-Royce nabídl zákazníkům čalounění interiérů umělou kůží, nikdo ho ale nechce

Představa o „uvědomělých” kupcích drahých aut, kteří se vzdají svého pohodlí, aby pomohli přírodě, tím dostává poněkud na frak. Ale kdo by se divil? Pokud za auto platíte miliony korun, asi nechcete sedět na recyklovaných plastech.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Rolls-Royce nabídl zákazníkům čalounění interiérů umělou kůží, nikdo ho ale nechce

18.11.2021 | Petr Prokopec

Rolls-Royce nabídl zákazníkům čalounění interiérů umělou kůží, nikdo ho ale nechce

/

Foto: Rolls-Royce

Představa o „uvědomělých” kupcích drahých aut, kteří se vzdají svého pohodlí, aby pomohli přírodě, tím dostává poněkud na frak. Ale kdo by se divil? Pokud za auto platíte miliony korun, asi nechcete sedět na recyklovaných plastech.

V roce 2019 dodal Rolls-Royce zákazníkům 5 100 vozů, čím britská automobilka překonala všechny dosavadní rekordy. Zda je překoná i letos, není zatím jisté, nicméně našlápnuto má více než dobře - jen za první letošní kvartál měla na kontě 1 380 prodaných exemplářů. I tím byly překonány všechny historické zápisy spojené s prvními třemi měsíci kalendářního roku a oproti loňsku došlo dokonce na 62procentní nárůst. I tak se ale dá předpokládat, že firma na více než šest tisíc registrací za rok nedosáhne.

Pokud se zadíváme na celosvětovou automobilovou produkci, pak lze prodeje Britů přirovnat k pověstné kapce v moři. Loni sice bylo kvůli koronaviru vyrobeno „jen“ 78 milionů aut, přičemž letošek nebude o moc lepší, nicméně od roku 2015 automobilky běžně překonávaly hranici 90 milionů vozů. I kdyby tedy Rolls-Royce letos vyrobil oněch šest tisíc aut a celosvětová produkce by narostla na 80 milionů kusů, na britskou automobilku v takové chvíli připadá pouze 0,0075procentní podíl.

Proč ale takový úvod, ptáte se? Stojí za ním stále větší politické tlaky na zezelenání automobilového průmyslu. Konkrétně pak jde o nedávný nápad, jenž souvisí s plánovaným zákazem použití přírodní kůže. Ten pochopitelně svět nespasí, politici ale evidentně potřebují vykázat takovou činnost. Znovu tím však jen dokazují, kterak jsou již zcela mimo realitu. Pokud totiž chtějí pomoci, mohou začít u sebe a používat na krátké cesty soukromé tryskáče.

K něčemu takovému ale těžko dojde, kázat vodu a pít víno je oblíbenou kratochvílí zákonodárců již odnepaměti. Rolls-Royce přitom již na jejich apel odpověděl skrze svého šéfa, nikoliv však v takovém duchu, jaký by Bruselu byl milý. Torsten Müller-Ötvös totiž uvedl, že britská automobilka umí svá auta umělou kůži očalounit. „Veganský interiér po nás ale nikdo nikdy nechtěl,“ řekl. Což je pochopitelné, neboť lidé nechtějí platit miliony za zrecyklovaná plastová víčka.

Müller-Ötvös přitom dodal, že „udržitelnost je pro nás velmi důležitá, ale nesmí kompromitovat luxus“. Zároveň zmínil, že zpracování kůže probíhá v továrně v Goodwoodu tou nejekologičtější možnou cestou. I kdyby to ovšem nebyla pravda, stále existují smysluplnější cesty, jak se zasadit o lepší životní prostředí, kožená čalounění aut, jako jsou Rolls-Roycy, jsou v praktické rovině jenom symbol, nic víc.


Rolls-Royce nabídl zákazníkům čalounění interiérů umělou kůží, nikdo ho ale nechce - 1 - Rolls-Royce Ghost 2020 prvni oficialni sada 02Rolls-Royce nabídl zákazníkům čalounění interiérů umělou kůží, nikdo ho ale nechce - 2 - Rolls-Royce Ghost 2020 prvni oficialni sada 12Rolls-Royce nabídl zákazníkům čalounění interiérů umělou kůží, nikdo ho ale nechce - 3 - Rolls-Royce Ghost 2020 prvni oficialni sada 08Rolls-Royce nabídl zákazníkům čalounění interiérů umělou kůží, nikdo ho ale nechce - 4 - Rolls-Royce Ghost 2020 prvni oficialni sada 17Rolls-Royce nabídl zákazníkům čalounění interiérů umělou kůží, nikdo ho ale nechce - 5 - Rolls-Royce Ghost 2020 prvni oficialni sada 18Rolls-Royce nabídl zákazníkům čalounění interiérů umělou kůží, nikdo ho ale nechce - 6 - Rolls-Royce Ghost 2020 prvni oficialni sada 26
Interiéry z jemné přírodní kůže k Rolls-Roycu patří stejně jako pokrytectví k politikům. Zabývat se takovou libůstkou ve jménu přírody je absurdní. Foto: Rolls-Royce

Zdroj: Autocar

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše