Rusové stvořili nákladní monstrum jak z dob SSSR, uveze 127 tun těžkým terénem

Extrémně vypadá a jeho parametry nejsou z ani trochu jiného těsta. Speciál pro těžební průmysl má na délku měří 28 metrů a pohání jej 19litrový turbodiesel se 760 koňmi.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Rusové stvořili nákladní monstrum jak z dob SSSR, uveze 127 tun těžkým terénem

14.2.2019 | Petr Prokopec

Rusové stvořili nákladní monstrum jak z dob SSSR, uveze 127 tun těžkým terénem

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Extrémně vypadá a jeho parametry nejsou z ani trochu jiného těsta. Speciál pro těžební průmysl má na délku měří 28 metrů a pohání jej 19litrový turbodiesel se 760 koňmi.

Rusko je velmi specifickou zemí. Tomu se musel uzpůsobit i automobilový průmysl, který nepočítá jen s hladkým asfaltem či polními cestami, ale rovněž s oblastmi, jenž jsou odříznuty od civilizace. Pokud k tomu navíc přihodíme ještě nemalé teplotní výkyvy či požadavky na velkou nosnost, není překvapivé, že se zde rodí často opravdová automobilová monstra. To poslední od společnosti Tonar ale ční nade všemi, a nikoliv jen proto, že na výšku mu naměříme přes čtyři metry.

Tonar-7502 vznikl kvůli potřebám společností, které se v odlehlých oblastech věnují těžbě železné rudy. Těm přestaly vyhovovat stávající „silniční vlaky“ schopné pobrat okolo 100 tun nákladu, neboť neuvezly dost a beztak měly problémy se spolehlivostí. Zejména během tuhých zim totiž začalo ve velkém docházet na praskání pružin, kromě toho měly náklaďáky s několika přívěsy problém se zabočením. Docházelo k značnému pnutí v případě ojí a nedostatečný byl i rejd kol.

Všechny tyto nesnáze má ale řešit novinka Tonaru, která měří na délku osmadvacet metrů a její celková hmotnost činí takřka dvě stě tun. Nosnost má 127 tun, přičemž toto množství železné rudy se vejde do dvou devítimetrových přívěsů. Devět metrů na délku má pak i samotný tahač, jemuž se pod kapotu nastěhoval 19litrový turbodiesel Cummins QSK naladěný na 760 koní. Přenos výkonu má na starosti automatická převodovka Allison, jenž zásobuje všech šest kol.

Za pohonnou jednotkou se nachází modernizovaná kabina Tonaru, v jejímž případě došlo na zlepšení výhledu ven. Vylepšeno bylo rovněž odhlučnění, stejně jako ohřev, o který se starají dvě nezávislá topná tělesa. Na ruské poměry tu pak máme i nebývalou bezpečnost, standardem jsou totiž hned čtyři airbagy. Takové množství přitom v zemi nemá ani řada osobních vozů. Mimo to nechybí ani multifunkční barevný displej, byť jeho velikost není zrovna enormní.

Přesunout se můžeme k podvozku, který počítá s instalací elastických gumových elementů. Jejich struktura byla maximálně zjednodušena, víceméně tedy nevyžaduje žádnou údržbu. Přesto by měla odolat výkyvům počasí v rozmezí od -60 do +50 stupňů Celsia. Zda tomu ale bude i v praxi, je zatím nejisté. Proto Tonar hodlá zpočátku činnost nového speciálu, který do služby zamíří v lednu, monitorovat dennodenně.

Jen u tohoto provedení společnost nehodlá skončit, momentálně jsou totiž ve vývoji ještě další dvě podobná, ještě větší monstra. První přitom počítá s nosností 250 tun a „aktivní“ ojí spojující tahač s přívěsy, druhý pak nabídne dokonce 400tunovou nosnost. O tu se postará hned šest vleků, přirovnání k vlaku tedy vůbec není od věci. Zda však v takovém případě zůstane ve službě onen 19litrový motor, není jisté.

Aktuálně pak jen dodáme, že model 7502 dostal do vínku rovněž redukční převodovku ZF a dvě palivové nádrže, z nichž každá pobere 610 litrů. Na jak velký dojezd to však vystačí, již firma nespecifikuje. Nicméně ačkoliv má pohon na starosti efektivní turbodiesel, s ohledem na hmotnost celé soupravy se asi o nic světoborného jednat nebude.


Rusové stvořili nákladní monstrum jak z dob SSSR, uveze 127 tun těžkým terénem - 1 - Tonar-7502 2018 prvni sada 01Rusové stvořili nákladní monstrum jak z dob SSSR, uveze 127 tun těžkým terénem - 2 - Tonar-7502 2018 prvni sada 02Rusové stvořili nákladní monstrum jak z dob SSSR, uveze 127 tun těžkým terénem - 3 - Tonar-7502 2018 prvni sada 03Rusové stvořili nákladní monstrum jak z dob SSSR, uveze 127 tun těžkým terénem - 4 - Tonar-7502 2018 prvni sada 04Rusové stvořili nákladní monstrum jak z dob SSSR, uveze 127 tun těžkým terénem - 5 - Tonar-7502 2018 prvni sada 05
Tonar-7502 je skutečné monstrum, měří totiž 28 metrů na délku a přes čtyři na výšku. Uvézt zvládne až 127 tun nákladu, celková hmotnost soupravy pak dosahuje takřka dvou set tun

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše