Šéfa Renaultu na hodinu vyhodili poté, co se začal „vrtat” v zatčení Carlose Ghosna

Od začátku pochybná agresivita vlastní firmy proti jejímu dlouholetému šéfovi a zachránci se nyní jeví být ještě pochybnější. Ukázalo se, že nástupce Ghosna byl náhle odejit poté, co se právě o pozadí jeho zatčení začal zajímat.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Šéfa Renaultu na hodinu vyhodili poté, co se začal „vrtat” v zatčení Carlose Ghosna

16.12.2019 | Petr Prokopec

Šéfa Renaultu na hodinu vyhodili poté, co se začal „vrtat” v zatčení Carlose Ghosna

/

Foto: Renault

Od začátku pochybná agresivita vlastní firmy proti jejímu dlouholetému šéfovi a zachránci se nyní jeví být ještě pochybnější. Ukázalo se, že nástupce Ghosna byl náhle odejit poté, co se právě o pozadí jeho zatčení začal zajímat.

Od překvapivého zatčení Carlose Ghosna uplynulo již třináct měsíců. Ani po tak dlouhé době Renault nemá nového stálého šéfa, neboť Thierry Bollore byl před dvěma měsíci na hodinu vyhozen bez udání důvodu. Na jeho místo pak sice usedla Clotilda Delbos, ta však má pouze dočasný mandát, který se trvalým nejspíše nestane. Renault by ve svém čele raději viděl současného šéfa Seatu Lucu di Mea, je však otázkou, jestli by ostřílený italský manažer měl po něčem takovém toužit. Francouzská automobilka se totiž začala ke svým vedoucím pracovníkům chová opravdu macešsky a příkladem není jen Ghosn, ale také zmíněný Bollore.

Dokládají to informace deníku Le Monde, kterému se podařilo získat dopis, jenž Bollore odeslal radě ředitelů Nissanu, které byl členem. Stalo se tak 7. října a jak už dnes víme, o pár dnů později byl bez milosti propuštěn. Čím byl obsah dopisu tak problematický? Z našeho pohledu ničím - nyní již bývalý šéf Renault v něm zpochybňoval způsob interního vyšetřování Ghosnových aktivit a žádal vysvětlení. Mimo to byl Bollore znepokojen zjištěním, že Nissan má seznam 80 manažerů, u kterých docházelo rovněž na podobná nestandardní finanční vypořádání jako u Ghosna, nic podobného proti nim ale nepodnikal. A také se ptal, proč jsou některým členům rady tajeny interní problémy. Na takové otázky měl jako nejvyšší muž firmy, která Nissan de facto ovládá, nepochybně právo.

Odpovědí se ale Bollore nedočkal, místo toho přišel 11. října vyhazov bez udání důvodu, který zosnovala dozorčí rada Renaultu ovládaná pro změnu francouzskou vládou. Le Monde konstatuje, že za jeho odejitím stojí právě jeho všetečnost, která se někomu nehodila do krámu. I toto nasvědčuje tomu, že za Ghosnovým zatčením stáli přímo z jím řízených firem, a to očividně nejen z Nissanu, ale i Renaultu. Proč by jinak firma, které Ghosn primárně vládl, vystupovala proti někomu, kdo se snaží objasnit důvody jeho vyšetřování druhou alianční firmou? To je absurdní.

Renault se ke zveřejněným informacím nevyjádřil, dle Nissanu jde o nepodložená tvrzení. Mluvčí automobilky Azusa Momose uvedla, že během interního vyšetřování Ghosna nedošlo na jedinou nesrovnalost. Značka navíc po příchodu Bolloreho dopisu vše prověřila znovu, ovšem ani podruhé nenašla žádnou známku komplotu. „Nezávislí ředitelé Nissanu potvrdili, že vyšetřování bylo vedeno správně a nelze jej tedy zpochybnit.“

Kromě toho mluvčí Nissanu dodala, že „Bolloreho obavy byly povětšinou založeny na nepřesných informacích a spekulacích“. To je samozřejmě možné, nicméně i přesto je načasování Bolloreho vyhazovu krátce po odeslání dopisu, kdy dříve nikdo z Renaultu ani nenaznačil, že by firma s jeho prací nebyla spokojena, značně pochybné. Stejně jako fakt, že Nissan degradoval viceprezidenta Hari Nadu, který byl klíčovou osobou v Ghosnově vyšetřování a a jenž byl taktéž spojen s přeplácením. Objeven proti němu ale nebyl jediný důkaz.

Zdá se tedy, že ve francouzsko-japonské aliance je stále cosi shnilého. Bude tedy zajímavé sledovat, jací kostlivci ještě vypadnou ze skříně. Každopádně proces s Ghosnem může být soudní pří století, která může Renault i Nissan ponořit do ještě větších problémů, než v jakých jsou značky nyní. To by mohlo ohrozit i jejich existenci, neboť tentokrát se nedá očekávat, že je Ghosn znovu zachrání před bankrotem. A nesmíme zapomínat, že to dokázal v případě obou z nich - nejdříve vytáhl z patálií Renault, jehož fungování zlepšil takovým způsobem, že fakticky ovládl Nissan. Proč se automobilky takového člověka chtěly zbavit a zřejmě se zbavují i těch, kteří do věci chtějí vnést více světla, není jasné.


Šéfa Renaultu na hodinu vyhodili poté, co se začal „vrtat” v zatčení Carlose Ghosna - 1 - Renault Thierry Bollores Clotilde Delbos 01Šéfa Renaultu na hodinu vyhodili poté, co se začal „vrtat” v zatčení Carlose Ghosna - 2 - Renault Thierry Bollores Clotilde Delbos 02Šéfa Renaultu na hodinu vyhodili poté, co se začal „vrtat” v zatčení Carlose Ghosna - 3 - Renault Thierry Bollores Clotilde Delbos 03
Thierry Bollore těsně před svým nečekaným vyhazovem z Renaultu „vrtal” v pozadí zatčení Carlose Ghosna, to je samo o sobě velmi podezřelé

Zdroj: Reuters

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše