Škoda přes letošní kolaps prodejů celosvětově vyrovnává svého odvěkého soupeře

Věřte tomu, nebo ne, ale i když Škoda v poslední době schytává ránu za ranou, drží se letos v naprosté špičce automobilových značek dle počtu prvních míst v prodejích na jednotlivých světových trzích.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Škoda přes letošní kolaps prodejů celosvětově vyrovnává svého odvěkého soupeře

22.9.2021 | Petr Miler

Škoda přes letošní kolaps prodejů celosvětově vyrovnává svého odvěkého soupeře

/

Foto: Škoda Auto

Věřte tomu, nebo ne, ale i když Škoda v poslední době schytává ránu za ranou, drží se letos v naprosté špičce automobilových značek dle počtu prvních míst v prodejích na jednotlivých světových trzích.

Líp už bylo. To je to jediné, co si Škoda může říci při pohledu na své letošní světové prodeje. Rychleji než trh padá, kde může a její celkové prodeje zkolabovaly tak, že víc aut ještě nedávno prodala jen 5 zemích. Česká značka jako by se neměla čeho chytit - prodeje v kdysi dominantní Číně jsou totální fiasko, propad přišel i v Rusku, nedaří se ve Velké Británii nebo Německu a nakonec i u nás škodovka táhne spíš celý trh dolů, než aby vzdorovala trendu nastolenému ostatními.

Po dobrých zprávách je už nějaký čas veta, i takové se ale nakonec najdou. Jen je třeba se na věc podívat trochu specifickou, ovšem nikterak irelevantní metrikou - skrze prodejně nejúspěšnější značky aut v jednotlivých zemích světa. I když škodovka působí asi jen v polovině států uznávaných OSN, je na některých místech tak úspěšná, že se jí touto optikou skoro nikdo nevyrovná.

Pokud sledujete naše občasné hrátky s podobnými čísly, nemusí pro vás tento fakt být v obecné rovině až tak překvapivý. Překvapit ale může, že se na něm mnoho nemění ani letos, kdy se firmě obecně nedaří. Jenže ztrácet prodeje v Číně, kde Škoda stejně nikdy nebyla velkým hráčem, je jedna věc. A držet svá tradiční hájemství druhá.

Podle dat analytické firmy JATO Dynamics, která shrnují stav na jí sledovaných trzích (také asi polovina těch existujících, z hlediska globálního významu jde ale o naprostou většinu), je i letos Škoda třetí největší světovou značkou z hlediska opanovaných zemí. Na tom je vidět, jak nepestrý svět v tomto směru je. Jasně první je tradičně Toyota, která dle JATO vládne 33 státům, druhý je VW s 10 trhy a o třetí místo se dělí Hyundai a Škoda s 5 odbytišti. To je pozoruhodný úspěch - ať už z hlediska samotného pořadí, tak tím, že vyrovnává svého odvěkého soupeře v Česku, který je v globálním měřítku mnohem větší firmou.

Česká automobilka tak jasně překonává třeba Fiat, Renault, Ford, Peugeot, Kiu, Nissan nebo Suzuki. Všichni tito konkurenti vedle ní jen paběrkují - celosvětově mohou prodat více aut, skoro nikde ale nepředstavují dominantní entitu, která by získávala významné podíly na trhu. I to se cení, neboť je na tom vidět, jak moc se některým kupcům dokáží Škody zarýt pod kůži.

Berme to jako povzbudivé zjištění v době špatných zpráv. Uvidíme, jak si škodovka povede v druhém letošním pololetí, které se pro ni zdá být ještě těžší než to první.


Škoda přes letošní kolaps prodejů celosvětově vyrovnává svého odvěkého soupeře - 1 - Skoda Octavia IV 20 TDI test CT ilu 01Škoda přes letošní kolaps prodejů celosvětově vyrovnává svého odvěkého soupeře - 2 - Skoda Octavia IV 20 TDI test CT ilu 02Škoda přes letošní kolaps prodejů celosvětově vyrovnává svého odvěkého soupeře - 3 - Skoda Octavia IV 20 TDI test CT ilu 05Škoda přes letošní kolaps prodejů celosvětově vyrovnává svého odvěkého soupeře - 4 - Skoda Octavia IV 20 TDI test CT ilu 07Škoda přes letošní kolaps prodejů celosvětově vyrovnává svého odvěkého soupeře - 5 - Skoda Octavia IV 20 TDI test CT ilu 08Škoda přes letošní kolaps prodejů celosvětově vyrovnává svého odvěkého soupeře - 6 - Skoda Octavia IV 20 TDI test CT ilu 09Škoda přes letošní kolaps prodejů celosvětově vyrovnává svého odvěkého soupeře - 7 - Skoda Octavia IV 20 TDI test CT ilu 10Škoda přes letošní kolaps prodejů celosvětově vyrovnává svého odvěkého soupeře - 8 - Skoda Octavia IV 20 TDI test CT ilu 14Škoda přes letošní kolaps prodejů celosvětově vyrovnává svého odvěkého soupeře - 9 - Skoda Octavia IV 20 TDI test CT ilu 15
Hlavně díky úspěchům modelu Octavia může i letos Škoda myslet na pozici světové trojky z hlediska trhů, kde prodejně vítězí. Vyrovná se jí jen Hyundai, překonává pouze VW a především Toyota, ta je v tomto ohledu v dohledné době zřejmě neporazitelná. Ilustrační foto: Škoda Auto

Zdroj dat: JATO Dynamics

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše