Škoda Kamiq ohromila v crash testech, část ran za ni ale schytal někdo jiný

Pravidla Euro NCAP jsou v některých ohledech skutečně kuriózní. Komisaři z Bruselu kupříkladu uznali, že jiná světlá výška má vliv pouze na čelní náraz a ne na ten boční. A tak o bezpečnosti Kamiqu informují i jiné testy.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Škoda Kamiq ohromila v crash testech, část ran za ni ale schytal někdo jiný

4.9.2019 | Petr Prokopec

Škoda Kamiq ohromila v crash testech, část ran za ni ale schytal někdo jiný

/

Pravidla Euro NCAP jsou v některých ohledech skutečně kuriózní. Komisaři z Bruselu kupříkladu uznali, že jiná světlá výška má vliv pouze na čelní náraz a ne na ten boční. A tak o bezpečnosti Kamiqu informují i jiné testy.

Není tomu dlouho, co zahraniční média označila novou Škodu Kamiq za nejlepší malé SUV světa. Tento názor vycházel z prvních zkušeností za volantem, nyní jej však mladoboleslavská automobilka může podepřít také výsledky crash testů organizace Euro NCAP. Její novinka totiž získala pět hvězd a v posledním kole ohromila jedním z nejlepších výsledků. Třeba v rámci ochrany dospělých na tom byla lépe než Audi A1, které bylo taktéž v rámci tohoto kola bruselskými komisaři odzkoušeno, v případě ochrany chodců pak Kamiq válcuje nový Ford Focus či dokonce Mercedes-Benz EQC, zatímco CLA patří mezi poražené v oblasti elektronických berliček.

Je ovšem třeba dodat, že se to neobešlo bez jisté kontroverze. Euro NCAP totiž v případě mnoha aut odmítá uznat kladné body na autonomní systémy, neboť ty jsou nabízeny za příplatek a podle názoru organizace si je nekoupí dostatečné množství lidí. V případě Škody Kamiq se ovšem rozhodla, že jde pouze o zvednutý model Scala, a to do takové míry, že přistoupeno bylo pouze k jednomu dodatečnému testu, jenž by měl reflektovat jisté nuance ve světlé výšce (oba vozy dělí 37 milimetrů).

Tento postup je ve světle výše popsaných praktik Euro NCAP skutečně zarážející, neboť je velmi pravděpodobné, že rozdíl ve světlé výšce bude mít vliv jak na následky čelního nárazu, tak i toho boční. Organizace však byla jiného názor,u pročež k napichování na kůl nedošlo, stejně jako do dveří Škody Kamiq nenarazila pojízdná překážka. V těchto ohledech totiž Euro NCAP postačila data vozu, který se s malým SUV shoduje pouze v rámci šířky. Všechny ostatní dimenze má ale již odlišné.

Tím můžeme danou problematiku považovat za probranou, ostatně názor komisařů asi stěží změníme. Přikročíme tedy k samotným výsledkům, kdy Kamiq dostal 96 procent za ochranu dospělých, 85 procent za ochranu dětí, 80 procent za ochranu chodců a 76 procent za asistenční systémy. V této oblasti Škoda pokořila i již zmiňovanou dvojici Mercedesu, a to hlavně díky lepším autonomním brzdám a monitoringu jízdních pruhů, což je pro koncern VW velmi dobrá vizitka.

Testovací komisaři dále chválí ochranu posádky při nárazu celou přídí či její částí, bez ohledu na výšku posádky. Nicméně podotýkají, že u desetiletých ratolestí sedících vzadu dochází k nadměrnému tlaku na krční partie. Zvenčí se pak kritiky dočkaly spodní části předních sloupků a také krajní lemy kapoty motoru. Znovu byl pak v rámci ochrany chodců vyzdvižen systém autonomního brzdění, který dokáže detekovat chodce a předejít tak v nízkých rychlostech většině nehod.

Zbytek „účastníků zájezdu“ z tohoto kola prolétneme již jen telegraficky, přičemž za pozornost stojí hlavně úspěch SUV Korando. Jde totiž o vůbec první model SsangYongu, který se dočkal pětihvězdičkového ohodnocení. Euro NCAP samozřejmě neopomnělo dodat, že se tak stalo hlavně díky zařazení autonomních brzd do standardní výbavy. Jak jsme tedy již uvedli mnohokrát, ať je vaše auto sebepevnější, pokud nedokáže brzdit samo, nemá v Bruselu šanci. A to přesto, že se v poslední době stále častěji ukazuje, že přítomnost těchto systémů je z hlediska pravděpodobnosti účasti na nehodě kontraproduktivní.

BMW Z4 pro změnu zaujalo mimořádně dobrou ochranou chodců, za kterou stojí hlavně aktivní kapota, která se v případě srážky s pěším automaticky nadzdvihne. A opomenout nesmíme ani na Ford Focus, který se po loňské kritice vrací se zcela novým designem sedadel a hlavových opěrek. To zlepšilo ochranu posádky hlavně při nárazu zezadu, načež se hodnocení v kategorii dospělých zvedlo z 85 na 96 procent.

Tip: Projděte si výsledky dalších crash testů Euro NCAP.

Stručný přehled výsledků posledních crash testů Euro NCAP


Škoda Kamiq ohromila v crash testech, část ran za ni ale schytal někdo jiný - 1 - Euro NCAP Skoda Kamiq 2019 03Škoda Kamiq ohromila v crash testech, část ran za ni ale schytal někdo jiný - 2 - Euro NCAP Skoda Kamiq 2019 01Škoda Kamiq ohromila v crash testech, část ran za ni ale schytal někdo jiný - 3 - Euro NCAP Skoda Kamiq 2019 02

Tabulka s klíčovými výsledky Škody Kamiq

Škoda Kamiq ohromila v crash testech, část ran za ni ale schytal někdo jiný - 4 - Euro NCAP Skoda Kamiq 2019 04Škoda Kamiq ohromila v crash testech, část ran za ni ale schytal někdo jiný - 5 - Euro NCAP Skoda Kamiq 2019 05Škoda Kamiq ohromila v crash testech, část ran za ni ale schytal někdo jiný - 6 - Euro NCAP Skoda Kamiq 2019 06Škoda Kamiq ohromila v crash testech, část ran za ni ale schytal někdo jiný - 7 - Euro NCAP Skoda Kamiq 2019 07Škoda Kamiq ohromila v crash testech, část ran za ni ale schytal někdo jiný - 8 - Euro NCAP Skoda Kamiq 2019 08Škoda Kamiq ohromila v crash testech, část ran za ni ale schytal někdo jiný - 9 - Euro NCAP Skoda Kamiq 2019 09Škoda Kamiq ohromila v crash testech, část ran za ni ale schytal někdo jiný - 10 - Euro NCAP Skoda Kamiq 2019 10Škoda Kamiq ohromila v crash testech, část ran za ni ale schytal někdo jiný - 11 - Euro NCAP Skoda Kamiq 2019 11

Záběry s následky jednotlivých testů Škody Kamiq

Škoda Kamiq ohromila v crash testech, část ran za ni ale schytal někdo jiný - 12 - Euro NCAP Skoda Kamiq 2019 12Škoda Kamiq ohromila v crash testech, část ran za ni ale schytal někdo jiný - 13 - Euro NCAP Skoda Kamiq 2019 13

Záběry s následky jednotlivých testů Škody Scala

Škoda Kamiq ohromila v crash testech, část ran za ni ale schytal někdo jiný - 14 - Euro NCAP Skoda Kamiq 2019 14Škoda Kamiq ohromila v crash testech, část ran za ni ale schytal někdo jiný - 15 - Euro NCAP Skoda Kamiq 2019 15Škoda Kamiq ohromila v crash testech, část ran za ni ale schytal někdo jiný - 16 - Euro NCAP Skoda Kamiq 2019 16Škoda Kamiq ohromila v crash testech, část ran za ni ale schytal někdo jiný - 17 - Euro NCAP Skoda Kamiq 2019 17Škoda Kamiq ohromila v crash testech, část ran za ni ale schytal někdo jiný - 18 - Euro NCAP Skoda Kamiq 2019 18Škoda Kamiq ohromila v crash testech, část ran za ni ale schytal někdo jiný - 19 - Euro NCAP Skoda Kamiq 2019 19

Zjistěte více: Podrobné výsledky crash testu Škody Kamiq na stránkách Euro NCAP.

Zdroj: Euro NCAP

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše