Škoda Karoq už nebude Světové auto roku 2018. Kdo je v užším výběru kandidátů?

Karoq měl šanci zapsat se do historie jako první české auto, které by ovládlo tuto anketu, vítězem ale nebude. Šance se tak rýsuje pro jiného novice.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Škoda Karoq už nebude Světové auto roku 2018. Kdo je v užším výběru kandidátů?

24.1.2018 | Petr Prokopec | 29 příspěvků

Škoda Karoq už nebude Světové auto roku 2018. Kdo je v užším výběru kandidátů?

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Karoq měl šanci zapsat se do historie jako první české auto, které by ovládlo tuto anketu, vítězem ale nebude. Šance se tak rýsuje pro jiného novice.

Poměrně široký seznam nominovaných vozů na titul Světové auto roku 2018 (WCOTY neboli World Car of the Year) jsme zveřejnili již v půlce září. Při té příležitosti jsme zmínili i Škodu Karoq, příliš mnoho šancí jsme jí ale nedávali. Auto je to povedené, ale ne zase tak výjimečné a ne až tak světové.

Ve výsledku tedy nejsme překvapeni, že české SUV vypadlo z užšího výběru. Ten byl momentálně zveřejněn, stejně jako selekce vozů, které soutěží také v doprovodných kategoriích. Kromě hlavního ocenění se totiž letos v dubnu u příležitosti zahájení autosalonu v New Yorku budou udílet také trofeje pro nejlepší městské, sportovní, luxusní a zelené auto roku. Mimo to je pak již pátým rokem součástí ankety také klání o nejpůsobivější design.

Zkrácené seznamy kandidátů v jednotlivých kategoriích najdete níže, my se nyní zaměříme na jisté anomálie. Tou první je poměrně malá účast Němců. O titul Světového auta roku totiž soupeří pouze BMW X3 a VW T-Roc, zbytek bavorských a koncernových vozů je již mimo hru. Tím si nikterak nestěžujeme, nicméně právě německé vozy dosud platily v soutěži za favority - ze dvanácti ročníků totiž vyhrály v sedmi případech.

Dočkáme se tedy letos osmého „zářezu“? Příliš s tím nepočítáme, ani jeden ze zmíněných vozů nám nepřipadá natolik zásadní, aby vystoupal na vrchol. V případě Kie Stinger se však dá doufat, že by zvítězit mohla. Stačí jen vzpomenout na nedávnou anketu Severoamerické auto roku, kde tento model skončil na druhém místě. A jelikož Honda Accord mezi nominovanými chybí, cesta ke zlatu je otevřená.

Zatímco pro Kiu by šlo o historický úspěch, nový Nissan Leaf by pro změnu zopakoval výsledek z roku 2011, kdy porazil Audi A8 a BMW řady 5. I tyto vozy přitom letos mezi kandidáty najdeme, ovšem v oněch „podružných“ kategoriích. Mezi nimi se pak ostatně nachází i Leaf, na který může připadnout také ocenění Zelené auto roku. Range Rover Velar a Volvo XC60 pak mimo hlavní titul mohou zabodovat i designem.

Dodat již jen můžeme slova organizátorů, dle kterých má soutěž hned dvojí poslání. Kromě toho, že oceňuje vozy současnosti, totiž inspiruje také budoucí novinky, a to na světové úrovni. Pokud přitom ty chtějí napříště zamířit alespoň mezi nominované, musí zaujmout vzhledem, komfortem, praktičností i tzv. „wow faktorem”. Tedy tím, kterak se vám podlamují nohy již při vyslovení jejich pouhého názvu. Tak u kterého z kandidátů toto cítíte?

Kandidáti Světového auta roku 2018 (WCOTY)

Alfa Romeo Giulia
BMW X3
Kia Stinger
Land Rover Discovery
Mazda CX-5
Nissan Leaf
Range Rover Velar
Toyota Camry
Volvo XC60
VW T-Roc

Kandidáti Světového luxusního auta roku 2018

Audi A8
BMW 6 Gran Turismo
Lexus LS
Porsche Cayenne
Porsche Panamera

Kandidáti Světového sportovního auta roku 2018

Alfa Romeo Giulia QV
Audi RS3 Sedan
BMW M5
Honda Civic Type-R
Lexus LC500

Kandidáti Světového městského auta roku 2018

Ford Fiesta
Hyundai Kona
Nissan Micra
Suzuki Swift
VW Polo

Kandidáti Světového zeleného auta roku 2018

BMW 530e iPerformance
Chevrolet Cruze Diesel
Chrysler Pacifica Hybrid
Nissan Leaf

Kandidáti Světového designového ocenění roku 2018

Alpine A110
Citroën C3 Aircross
Lexus LC500
Range Rover Velar
Volvo XC60


Škoda Karoq už nebude Světové auto roku 2018. Kdo je v užším výběru kandidátů? - 1 - WCOTY 2018 zuzeny vyber kandidatu 01Škoda Karoq už nebude Světové auto roku 2018. Kdo je v užším výběru kandidátů? - 2 - WCOTY 2018 zuzeny vyber kandidatu 02Škoda Karoq už nebude Světové auto roku 2018. Kdo je v užším výběru kandidátů? - 3 - WCOTY 2018 zuzeny vyber kandidatu 03Škoda Karoq už nebude Světové auto roku 2018. Kdo je v užším výběru kandidátů? - 4 - WCOTY 2018 zuzeny vyber kandidatu 04Škoda Karoq už nebude Světové auto roku 2018. Kdo je v užším výběru kandidátů? - 5 - WCOTY 2018 zuzeny vyber kandidatu 05Škoda Karoq už nebude Světové auto roku 2018. Kdo je v užším výběru kandidátů? - 6 - WCOTY 2018 zuzeny vyber kandidatu 06Škoda Karoq už nebude Světové auto roku 2018. Kdo je v užším výběru kandidátů? - 7 - WCOTY 2018 zuzeny vyber kandidatu 07Škoda Karoq už nebude Světové auto roku 2018. Kdo je v užším výběru kandidátů? - 8 - WCOTY 2018 zuzeny vyber kandidatu 08Škoda Karoq už nebude Světové auto roku 2018. Kdo je v užším výběru kandidátů? - 9 - WCOTY 2018 zuzeny vyber kandidatu 09Škoda Karoq už nebude Světové auto roku 2018. Kdo je v užším výběru kandidátů? - 10 - WCOTY 2018 zuzeny vyber kandidatu 10
Těchto deset aut může letos vyhrát titul Světové auto roku. My bychom za vítěze tipovali Kiu Stinger

Petr Prokopec

Diskuze 29 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše