Škoda prý do Ženevy přiveze koncept Octavie Coupe, jakési boleslavské CC

Česká alternativa VW CC má být hvězdou blížící se Ženevy. Nabídne ale lepší poměr ceny a hodnoty.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Škoda prý do Ženevy přiveze koncept Octavie Coupe, jakési boleslavské CC

11.12.2013 | Adam Šrámek | 11 příspěvků

Škoda prý do Ženevy přiveze koncept Octavie Coupe, jakési boleslavské CC

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Česká alternativa VW CC má být hvězdou blížící se Ženevy. Nabídne ale lepší poměr ceny a hodnoty.

Dosud jsme o ničem podobném přímo od lidí z Mladé Boleslavi neslyšeli, zprávy britských kolegů ale zmiňují možnost příchodu sportovněji laděné a atraktivněji vyhlížející Octavie se vší vážností. Ta by neměla být postavená na ničem jiném než modulární platformě MQB, která k hrátkám s novými variantami doslova vybízí. Jak by se snad z názvu mohlo zdát, novinka nedostane jen jeden (dříve zamítnutý), ale raději dva praktičtější páry dveří, které by z ní dělaly vyhledávanější alternativu než z čistokrevného kupé. Mohli by jí tedy nazvat Gran Coupé jako u BMW, ale počítáme spíše s lidovějším názvem CC či něčím podobným.

Přiložené spekulativní skici na jedné straně ukazují konzervativní design, avšak jistý nádech hravosti nechybí ani jistý náznak hravosti. Novinkou jsou trojúhelníkové světlomety a mlhovky, které do sériové výroby mají zamířit už pouze a jenom se světelnými diodami. Na agresivnějším vzhledu se podílejí výrazné linky spojující přední a zadní světlomety nebo zdůrazněný ponton karoserie, jenž dodá vozu pořádná ramena.

Podle aktuálních spekulací Octavia Coupe - jak jí zatím můžeme říkat - dorazí se stejným rozvorem jako liftback (s hodnotou 2686 mm). Vyznačovat se ale může strmějším čelním sklem a pro čtyřdvéřová kupé typickou linií postupně se svažující střechy až k zádi. V podstatě se dá tvrdit, že by mohlo jít o mladoboleslavský derivát Audi A3 Sedan .

Proto se dá očekávat, že na zadních sedadlech nebude tolik místa pro hlavy pasažérů a ani zavazadelníkem neohrozí své konvenčnější verze. Zatím ale není nic jisté a škodovka umí alespoň v těchto místech dělat skoro zázraky. Při sklopených sedadlech by tak mohla tato Octavia konkurovat i větším vozům typu BMW řady 6 Gran Coupé a Mercedes CLS či menší CLA. Jistě se bude dbát na to, aby nezůstalo jen u stylovější skořápky. V podstatě by se mohlo jednat o Octavii pro mladší klientelu, něco jako Rapid Spaceback oproti Rapidu liftback.

Pokud se divíte, proč by se škodovka měla hnát do dalšího segmentu trhu, pak možná ani nemůže konat jinak. Mladoboleslavští ohlásili ambiciózní prodejní plány a k tomu rozšíření portfolia ze současných šesti na osm až devět modelů. Při vědomí velkolepého plánu Volkswagenu „ovládnout do roku 2018 automobilový svět“ se tak vlastně není čemu divit. Kromě nové verze Octavie bude na pořadu dne také sedmimístné SUV s potenciálním názvem Snowman pro rok 2015, který bude mít největší důležitost pro další expanzi a rozvoj čínských a ruských prodejů. Ostatně i v Evropě by taková praktičtější varianta Touaregu za lepší cenu mohla být přitažlivá. Jak známo, na východě mají rádi sedany, takže tam by nová verze Octavie mohla vzbudit obrovský zájem.

Pokud se zaměříme na motorizace, líbí se nám představa takové „kupátkovější” Octavie RS s nižší světlou výškou a sportovnějším podvozkem. Tužší karoserie a možná trochu jinak naladěná geometrie by znamenaly jistě velmi zajímavé svezení. Počítáme, že zbytek jednotek TDI a TSI, jakož i převodovek portfolia Volkswagenu nebude ani u Octavie Coupé vynechán. Cenou by se ani novinka nemusela zásadně odlišit od varianty liftback, což by nejen našinec nepochybně přivítal s povděkem. Jestli tohle všechno bude realitou, ale uvidíme nejdříve v březnu 2014.


Škoda prý do Ženevy přiveze koncept Octavie Coupe, jakési boleslavské CC - 1 - Skoda Octavia Coupe 2013 01Škoda prý do Ženevy přiveze koncept Octavie Coupe, jakési boleslavské CC - 2 - Skoda Octavia Coupe 2013 05Škoda prý do Ženevy přiveze koncept Octavie Coupe, jakési boleslavské CC - 3 - Skoda Octavia Coupe 2013 03Škoda prý do Ženevy přiveze koncept Octavie Coupe, jakési boleslavské CC - 4 - Skoda Octavia Coupe 2013 04
Prvních skici konceptu úplně nejatraktivnější škodovku nenaznačují, nejodvážnější ale zcela jistě. Jaká bude realita, se teprve ukáže

Zdroje: Auto Express, Iltasanomat

Adam Šrámek

Diskuze 11 příspěvků