Slavný sovětský výrobce aut našel cestu, jak přijít k penězům, je to asi poslední šance

Kdysi hrdý závod a po dekády výrobce největších automobilových monster světa se topí ve finančních problémech. Cestou ven prý bude jeho vlastní kryptoměna, se vší vážností.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Slavný sovětský výrobce aut našel cestu, jak přijít k penězům, je to asi poslední šance

29.11.2019 | Petr Prokopec

Slavný sovětský výrobce aut našel cestu, jak přijít k penězům, je to asi poslední šance

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Kdysi hrdý závod a po dekády výrobce největších automobilových monster světa se topí ve finančních problémech. Cestou ven prý bude jeho vlastní kryptoměna, se vší vážností.

Běloruská automobilka MAZ (Minské automobilové závody) dlouhodobě bojuje s existenčními problémy. Loni se jí sice podařilo vůči roku 2017 zvednout obrat o 33 %, utržila celkově 1,3 miliardy běloruských rublů (cca 14,32 miliardy korun), nicméně souběžně s tím se prohloubila také ztráta firmy, která momentálně činí 80 milionů Br (881,04 milionů korun). Pro automobilku to není zrovna dobrá zpráva, neboť potřebuje modernizovat jako sůl. Za stávající situace by však bankovní úvěry byly hodnoceny jako rizikové a tudíž by vyšly výrobce příliš draho.

MAZ se proto rozhodl využít skutečnosti, že Bělorusko se pomalu stává rájem kryptoměn. Stojí za tím vláda prezidenta Alexandra Lukašenka, která dle oficiálního dekretu reguluje veškeré služby související s digitální měnou, stejně jako její těžení. Zároveň firmám podnikajícím v tomto oboru země nabízí pětileté daňové prázdniny a další pobídky. A aby toho nebylo málo, do jisté míry poskytuje i záruku, že koupí kryptoměny nepřijdete o finance. Vše má ale svá pravidla.

Veškeré operace má pod palcem běloruská státní banka BelVEB, která skrze obchod Finstore umožňuje nákup kryptoměn a obchodování s nimi. Lidé jsou přitom vnímáni jako investoři, kteří tímto způsobem napomáhají především domácí ekonomice. I proto je třeba mít běloruské občanství. Následně pak můžete počítat s pravidelnými a v podstatě garantovanými výnosy, jež lze okamžitě převádět na běžné bankovní účty vedené v různých světových měnách.

Minská automobilka právě do tohoto kolotoče nastoupila, neboť 25. listopadu bylo vydáno 30 tisíc žetonů, z nichž každý má nominální hodnotu 100 dolarů (2 325 Kč). MAZ tedy může jejich prodejem získat až 3 mil. USD (69,7 mil. Kč), což by jistá vzpruha pro začátek být mohla. S každým žetonem je spojena roční úroková míra 5,5 procenta, splatnost speciální kryptoměny pak činí tři roky. Úrok ale bude investorům vyplácen pravidelně každé 3 měsíce.

Právě výdělek vyšší než základní úročení bankovních účtů má běloruský lid nalákat ke koupi. Pro samotný MAZ je oproti tomu ona 5,5procentní míra nižší, než kdyby se automobilka obrátila přímo na banky. Stát pak dodává, že pokud nebude výrobce schopen splatit své závazky, dojde k rozprodeji veškerých jeho aktiv a následnému vyplacení investorů. Minská automobilka tak evidentně má možná poslední šanci, kterak se udržet mezi živými.


Slavný sovětský výrobce aut našel cestu, jak přijít k penězům, je to asi poslední šance - 1 - MAZ a kryptomena 2019 01Slavný sovětský výrobce aut našel cestu, jak přijít k penězům, je to asi poslední šance - 2 - MAZ a kryptomena 2019 02
MAZ se vrhl do byznysu s kryptoměnou, veškeré transakce přitom bude mít pod palcem běloruská státní banka BelVEB

Zdroj: Drom.ru

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.