Stylový čínský sok Škody Kodiaq míří na západ, s jeho výbavou, technikou a cenou to bude hit

Tohle auto toho za relativně málo peněz nabízí opravdu hodně a už nebude vyhrazeno jen čínskému publiku. Příští rok se objeví na prvním vyspělém trhu v Austrálii, čímž si otevře cestu na další „západní” odbytiště.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Stylový čínský sok Škody Kodiaq míří na západ, s jeho výbavou, technikou a cenou to bude hit

22.12.2021 | Petr Prokopec

Stylový čínský sok Škody Kodiaq míří na západ, s jeho výbavou, technikou a cenou to bude hit

/

Foto: Haval

Tohle auto toho za relativně málo peněz nabízí opravdu hodně a už nebude vyhrazeno jen čínskému publiku. Příští rok se objeví na prvním vyspělém trhu v Austrálii, čímž si otevře cestu na další „západní” odbytiště.

Čínská automobilka Haval má letos nakročeno k pořádnému úspěchu. Registrace v domácí Číně by se navzdory poklesu celého trhu měly udržet okolo 750 tisíc aut za rok a vedle toho značka mohutně boduje v zahraničí, zejména pak v Rusku a v Austrálii. Stojí za tím hlavně nemalý zájem o SUV H6, které se dostalo mezi deset nejžádanějších vozů na světě. Od ledna do srpna si jej totiž pořídilo 250 262 lidí, což jej řadí na šesté místo v tabulce. V jejím čele pak najdeme Toyotu RAV4, která má vůči zbytku pelotonu výrazný náskok - za oněch osm měsíců má totiž na kontě 707 229 registrací, zatímco druhá Honda CR-V „jen“ 527 854 a třetí VW Tiguan pouze 381 982.

Haval nicméně nehodlá odpočívat s rukama v klíně a místo toho hrne na světové trhy další vůz. Znovu jde o SUV, konkrétně pak o model H6S, který je jakousi stylovější obdobou Škody Kodiaq. Oproti ní je o 30 milimetrů delší (na 4 727 mm), o 58 milimetrů širší (na 1 940 mm) a o 49 mm vyšší (1 730 mm). Rozvor 2 738 mm je pak sice o 50 mm menší, přesto je na místě označit H6S za prakticky stejně velké auto, které je i podobně těžké - hmotnost začíná na 1 535 kg u předokolky a 1 615 kg u čtyřkolky.

Oproti českému SUV ale působí čínská novinka dravěji i stylověji, jakkoli je nadále hlavně praktickým autem. Počítat tak skutečně můžeme s nemalým zájmem australského publika, za kterým se H6S chystá v příštím roce. Tamní zastoupení značky Haval již vůz protáhlo australskou homologací, což je pro čínské automobilky obvykle největší překážkou při vstupu na jiné trhy, než je ten domácí.

Stejně jako trochu jinak pojatého H6 bude i H6S osazena přeplňovaným dvoulitrovým čtyřválcem, jenž byl naladěn na 204 koní a 320 Nm točivého momentu. To jsou velmi slušná čísla, přičemž o přenos se postará sedmistupňový dvouspojkový automat. Jak jsme pak naznačili výše, zákazníci budou moci volit mezi pohonem předních a všech čtyř kol. U H6 bude příští rok k dispozici také 1,5litrový plug-in hybridu, který nabídne 243 koní. Zda ovšem tento agregát dostane i verze H6S, zatím není jisté.

Přesunout se můžeme do interiéru, kde zvláště u vrcholných úrovní výbavy nebude klientele nic scházet. Stylové SUV totiž počítá s 12,3palcovou obrazovkou multimédií, 10,25palcovým digitálním přístrojovým štítem, sportovními sedadly čalouněnými kůží a Alcantarou nebo audiosystémem s devíti reproduktory. U předokolek je pak možné volit z pěti jízdních režimů Standard, Sports, Snow, Economy a Track, v případě čtyřkolek ovšem budou k dispozici ještě dodatečné módy Sand a Off-Road.

Lze už jen dodat, že H6 startuje v Austrálii na 31 990 dolarech (cca 510 tisíc Kč) a i za čtyřkolku osazenou vrcholným stupněm výbavy Ultra platí protinožci jen 39 990 AUD (638 tisíc Kč). H6S má být jen o dva tisíce dolarů (32 tisíc korun) dražší - když si uvědomíme, že Kodiaq, který zaostává výkonem i výbavou, je u nás dnes k mání až od 863 900 Kč, je zřejmě předem jasné, že Haval posílá do světa další hit.


Stylový čínský sok Škody Kodiaq míří na západ, s jeho výbavou, technikou a cenou to bude hit - 1 - Haval H6S 2021 prvni sada 01Stylový čínský sok Škody Kodiaq míří na západ, s jeho výbavou, technikou a cenou to bude hit - 2 - Haval H6S 2021 prvni sada 02Stylový čínský sok Škody Kodiaq míří na západ, s jeho výbavou, technikou a cenou to bude hit - 3 - Haval H6S 2021 prvni sada 03Stylový čínský sok Škody Kodiaq míří na západ, s jeho výbavou, technikou a cenou to bude hit - 4 - Haval H6S 2021 prvni sada 04Stylový čínský sok Škody Kodiaq míří na západ, s jeho výbavou, technikou a cenou to bude hit - 5 - Haval H6S 2021 prvni sada 05Stylový čínský sok Škody Kodiaq míří na západ, s jeho výbavou, technikou a cenou to bude hit - 6 - Haval H6S 2021 prvni sada 06Stylový čínský sok Škody Kodiaq míří na západ, s jeho výbavou, technikou a cenou to bude hit - 7 - Haval H6S 2021 prvni sada 07Stylový čínský sok Škody Kodiaq míří na západ, s jeho výbavou, technikou a cenou to bude hit - 8 - Haval H6S 2021 prvni sada 08Stylový čínský sok Škody Kodiaq míří na západ, s jeho výbavou, technikou a cenou to bude hit - 9 - Haval H6S 2021 prvni sada 09
Haval H6S má na své straně veškeré trumfy. Vypadá pohledně, pod kapotou nabízí 204 koní a i ve vrcholné výbavě stojí méně než základní Škoda Kodiaq, které se blíží rozměry. Za ceny, které ani ve vrcholném provedení nedosáhnou 700 tisíc Kč v přepočtu, bude v Austrálii nutně bojovat. Foto: Haval

Zdroj: Haval

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.