Subaru na některých místech razantně zdražilo svá auta, zákazníci jsou mu vděční

Když dojde k výraznějšímu zdražení čehokoli, lidé obvykle jen láteří. V případě letošního zdražování aut tomu ale tak být nemusí - znalí situace ví, že alternativou je jen vyřazení z nabídky.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Subaru na některých místech razantně zdražilo svá auta, zákazníci jsou mu vděční

5.2.2020 | Petr Prokopec

Subaru na některých místech razantně zdražilo svá auta, zákazníci jsou mu vděční

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Když dojde k výraznějšímu zdražení čehokoli, lidé obvykle jen láteří. V případě letošního zdražování aut tomu ale tak být nemusí - znalí situace ví, že alternativou je jen vyřazení z nabídky.

Velká Británie již necelý týden není součástí Evropské unie. Tedy do jisté míry, neboť dosavadní pravidla zůstávají v platnosti do konce letošního roku. Za tu dobu obě strany musí dosáhnout dohody ohledně vzájemných obchodních vztahů. Než se tak stane, britský automobilový trh zůstává omezen jako dosud. V platnosti tak zůstanou přísnější emisní limity, jež mají dopad na skladbu nabídek jednotlivých výrobců.

Kontinentální Evropa přichází o jeden zajímavý model za druhým, situace v Británii je o něco příznivější, i když zdaleka ne růžová. Dokládá to pohled na ceník tamního zastoupení Subaru, který za pár dnů zásadně proměnil. Došlo zde ke skokovému zdražení, kdy třeba sportovní kupé BRZ nově startuje na 31 995 librách (cca 949 tisíc Kč). To je nárůst o 4 160 GBP (123 tisíc Kč) neboli o 15 procent vůči předchozí pořizovací ceně. Podobné změny pak mohou přijít i na jiných místech Evropy.

Odkud vítr vane, je jasné a „nenažranost“ automobilky za tím nestojí. Ta naopak využila možnosti, kterou jí dává Brexit, a nemusela BRZ stahovat z trhu úplně, jako se to děje třeba v Česku. Místo toho jen promítla pokuty vyplývající z nadlimitního množství emisí CO2 do ceny. Zákazník má tedy nadále na výběr, přičemž si nově může jasně uvědomit, kdo stojí za podstatným zdražením a kam míří část jeho financí. První reakce britských zákazníků je kupodivu pozitivní - ví, že kdyby nedošlo ke zdražení, vůz by z nabídky vypadl zcela, automobilce by se ho nevyplatilo prodávat.

Nejde přitom jen o BRZ, které by mnohými mohlo být kvůli dvoulitrovému motoru se 194 gramy CO2 na kilometr považováno za extrémně škodlivé, jakkoliv se jej loni napříč celou EU prodalo pouze 522 kusů, se kterými lidé jistě nenajezdili desítky milionů kilometrů. Zdražení se týká celého portfolia Subaru, kdy Levorg nově stojí o tři tisíce liber (89 tisíc Kč) a Impreza, XV, Outback a Forester o dva tisíce liber (59 tisíc Kč) více. Tyto peníze přitom poputují z Velké Británie do Bruselu .

Je otázkou, zda se na příští rok situace vrátí do normálu. Nicméně mluvčí britského Subaru již uvedl, že za zdražením nestojí jen emise, ale také skutečnost, že ceny zůstávaly od ledna 2018 neměnné. V mezičase se však odehrála řada změn, na které bylo zareagováno teprve nyní. Nicméně je pravděpodobné, že pokud ona dohoda mezi Británií a EU neřekne jinak, mohlo by být BRZ příští rok opět podstatně levnější.

Vše samozřejmě záleží i na dalších aktivitách značky. Ta zatím nemá žádnou dohodu s výrobcem elektromobilů jako třeba koncern FCA, který nakupuje kredity od Tesly a je tak v očích úřadů „čistý“. Nicméně Subaru již pracuje s Toyotou na elektrickém SUV, které by jeho uhlíkovou stopu mohlo řádně snížit. Návrat BRZ do Česka však ani tento krok nezajistí, proto byste raději měli u Subaru rychle nakupovat, dokud je co.


Subaru na některých místech razantně zdražilo svá auta, zákazníci jsou mu vděční - 1 - Subaru BRZ 2016 facelift EU 01Subaru na některých místech razantně zdražilo svá auta, zákazníci jsou mu vděční - 2 - Subaru BRZ 2016 facelift EU 02Subaru na některých místech razantně zdražilo svá auta, zákazníci jsou mu vděční - 3 - Subaru BRZ 2016 facelift oficialni sada 02Subaru na některých místech razantně zdražilo svá auta, zákazníci jsou mu vděční - 4 - Subaru BRZ 2016 facelift oficialni sada 03Subaru na některých místech razantně zdražilo svá auta, zákazníci jsou mu vděční - 5 - Subaru BRZ 2016 facelift oficialni sada 04Subaru na některých místech razantně zdražilo svá auta, zákazníci jsou mu vděční - 6 - Subaru BRZ 2016 facelift oficialni sada 05Subaru na některých místech razantně zdražilo svá auta, zákazníci jsou mu vděční - 7 - Subaru BRZ 2016 facelift oficialni sada 06Subaru na některých místech razantně zdražilo svá auta, zákazníci jsou mu vděční - 8 - Subaru BRZ 2016 facelift oficialni sada 07Subaru na některých místech razantně zdražilo svá auta, zákazníci jsou mu vděční - 9 - Subaru BRZ 2016 facelift oficialni sada 08Subaru na některých místech razantně zdražilo svá auta, zákazníci jsou mu vděční - 10 - Subaru BRZ 2016 facelift oficialni sada 09Subaru na některých místech razantně zdražilo svá auta, zákazníci jsou mu vděční - 11 - Subaru BRZ 2016 facelift oficialni sada 10Subaru na některých místech razantně zdražilo svá auta, zákazníci jsou mu vděční - 12 - Subaru BRZ 2016 facelift oficialni sada 11
Subaru BRZ letos v Česku končí, britští zákazníci si jej ovšem budou moci koupit nadále. Jen kvůli EU zaplatí o poznání více než kdy předtím

Zdroj: Autocar

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.