Svět je zaskočen úspěchem moderních motorek Jawa, firma je nestíhá vyrábět

Česká značka motocyklů loni ohlásila svůj velký návrat. Již v lednu Jawa avizovala, že vyprodala svou letošní produkci až do listopadu a teď dokonce zrušila prodej online. Překvapen je tím celý svět, i sám výrobce.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Svět je zaskočen úspěchem moderních motorek Jawa, firma je nestíhá vyrábět

20.4.2019 | Petr Prokopec

Česká značka motocyklů loni ohlásila svůj velký návrat. Již v lednu Jawa avizovala, že vyprodala svou letošní produkci až do listopadu a teď dokonce zrušila prodej online. Překvapen je tím celý svět, i sám výrobce.

V listopadu loňského roku ohlásila svůj velký návrat Jawa. Tedy tradiční česká značka motocyklů, která své dřívější aktivity před více než dvěma dekádami prakticky ukončila. Bohužel se tak nestalo v její domovině, nýbrž na indickém trhu, který by ovšem Jawa de facto mohla považovat rovněž za vlastní. V rámci svých exportních aktivit se totiž po druhé světové válce v této zemi stala doslova kultem. Když tedy práva na užívání názvu, loga i designu získal konglomerát Mahindra, bylo vymalováno.

Jak si značka vede po necelém půlroce obnoveného působení na indickém trhu? Vlastně lépe, než kdokoliv očekával. Úspěch je tak enormní, že Jawa dokonce musela pozastavit internetové objednávky a snaží se zákazníky přesměrovat pouze k dealerům. Jejich počet se ovšem neustále zvyšuje, neboť na konci března existovalo 95 showroomů, nyní jich je již přes stovku. Výrobce se tedy touto taktikou v podstatě jen dostává z deště pod příslovečný okap.

Nečekaný zájem je nejlépe patrný na čekacích lhůtách. Již v lednu totiž bylo jisté, že zákazníci se budou muset obrnit neskutečnou trpělivostí, neboť pokud si v daný moment objednali model 300 či 42, dozvěděli se, že řada na ně přijde až v listopadu. To souviselo i se skutečností, že samotná výroba se rozjela teprve minulý měsíc. Navíc Jawa má zatím k dispozici jen jedinou továrnu v Madhya Pradesh, jenž původně počítala s kapacitou 90 tisíc strojů ročně. A ta je už nyní nedostačující.

Jak se tedy zdá, pro tradiční české výrobce dopravních prostředků začíná být pomalu typické, že jejich největším problémem je jejich přílišný úspěch. Také Škoda totiž řeší nedostačující kapacitu svých českých továren a poptávku převyšující nabídku. S řešením přijde až v roce 2022, kdy se otevře nový podnik, do té doby lze počítat maximálně s pomocí nevyužitých fabrik Volkswagenu. Na něco takového ale může Jawa zapomenout, i s konglomerátem Mahindra za zády.

Uvidíme tedy, jak mateřská společnost zareaguje. Jistotou v tuto chvíli zůstává jen to, že Jawa je momentálně zahlcena objednávkami a i zahraniční média jsou zaskočena tím, jakého úspěchu se dočkala. Z toho důvodu firma nakonec odložila i premiéru své další novinky, jíž je výkonnější Perak. Ten se nyní má ukázat až v září, při vlně současného zájmu ale možná letos ani nemusí dorazit.


Svět je zaskočen úspěchem moderních motorek Jawa, firma je nestíhá vyrábět - 1 - Jawa India 2018 nove modely prvni foto 01Svět je zaskočen úspěchem moderních motorek Jawa, firma je nestíhá vyrábět - 2 - Jawa India 2018 nove modely prvni foto 02Svět je zaskočen úspěchem moderních motorek Jawa, firma je nestíhá vyrábět - 3 - Jawa India 2018 nove modely prvni foto 03Svět je zaskočen úspěchem moderních motorek Jawa, firma je nestíhá vyrábět - 4 - Jawa India 2018 nove modely prvni foto 04Svět je zaskočen úspěchem moderních motorek Jawa, firma je nestíhá vyrábět - 5 - Jawa India 2018 nove modely prvni foto 05
Zájem o Jawu 300...

Svět je zaskočen úspěchem moderních motorek Jawa, firma je nestíhá vyrábět - 6 - Jawa India 2018 nove modely prvni foto 06Svět je zaskočen úspěchem moderních motorek Jawa, firma je nestíhá vyrábět - 7 - Jawa India 2018 nove modely prvni foto 07Svět je zaskočen úspěchem moderních motorek Jawa, firma je nestíhá vyrábět - 8 - Jawa India 2018 nove modely prvni foto 08Svět je zaskočen úspěchem moderních motorek Jawa, firma je nestíhá vyrábět - 9 - Jawa India 2018 nove modely prvni foto 09
...i model 42 je natolik enormní...

Svět je zaskočen úspěchem moderních motorek Jawa, firma je nestíhá vyrábět - 10 - Jawa India 2018 nove modely prvni foto 10Svět je zaskočen úspěchem moderních motorek Jawa, firma je nestíhá vyrábět - 11 - Jawa India 2018 nove modely prvni foto 11Svět je zaskočen úspěchem moderních motorek Jawa, firma je nestíhá vyrábět - 12 - Jawa India 2018 nove modely prvni foto 12Svět je zaskočen úspěchem moderních motorek Jawa, firma je nestíhá vyrábět - 13 - Jawa India 2018 nove modely prvni foto 13
...že značka musela i odložit premiéru výkonnějšího Péráku

Inspirace: Ride Apart

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše