Tesla Model S přišla o doporučení ke koupi od CR, nejde ji rozumně řídit

Člověk nepotřebuje cizí soudy, aby ke stejnému závěru došel sám, pokud byste nás ale považovali za předpojaté, tady máte pohled odjinud. Podle Consumer Reports je řízení inovovaného Modelu S „frustrující po celou dobu“.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Tesla Model S přišla o doporučení ke koupi od CR, nejde ji rozumně řídit

19.2.2022 | Petr Prokopec

Tesla Model S přišla o doporučení ke koupi od CR, nejde ji rozumně řídit

/

Foto: Tesla

Člověk nepotřebuje cizí soudy, aby ke stejnému závěru došel sám, pokud byste nás ale považovali za předpojaté, tady máte pohled odjinud. Podle Consumer Reports je řízení inovovaného Modelu S „frustrující po celou dobu“.

O kontroverzním volantu Tesly zvaném Yoke bylo sepsáno podobné množství článků jako o mizerné kvalitě jejích aut či „plnohodnotném“ autonomním řízení FSD, které pochopitelně plnohodnotným není. Nejnověji si novinku v oblasti řízení vzal na paškál magazín Consumer Reports (CR), který si kvůli němu loni v létě koupil inovovaný Model S. Již první reakce však naznačily, že tentokrát magazín Elona Muska nepotěší. Jediná pozitiva totiž viděl ve zlepšeném výhledu na přístrojový štít, stejně jako v panoramatickém výhledu směrem ven.

Ve srovnání s negativy jde nicméně jen o drobná pozitiva. CR totiž uvádí, že chybějící horní část věnce ztěžuje manévry v zatáčkách či krkolomných uličkách. „Řízení těchto aut je tak frustrující po celou dobu,“ uvádí Jake Fisher, šéf testování nových vozů. Jeho názor se shoduje s naším, je z podstaty nesmyslné instalovat takto řešený volant do auta, který pro pohyb mezi dorazy řízení potřebuje několik otáček. Rozchází se naopak s komentáři některých youtuberů, kteří Yoke naopak vyzdvihují do nebes. Pokud si nicméně uvědomíme, že Tesla ovlivňuje jejich výstupy, pak je zřejmé, kde lze hledat pravdu.

Nejde nicméně pouze o tvar volantu. Tesla totiž v rámci svých inovací umístila na ramena ovládání směrových světel a klaksonu. To znamená, že obojí nenajdete vždy na stejném místě, místo toho se dotykové plošky točí společně s volantem. Snadno se tedy může stát, že ve chvílích, kdy zatáčíte doleva, musíte stisknout šipku, která v té chvíli míří doprava. Abyste si tedy byly vždy jisti, musíte sundat oči z vozovky, a to kvůli naprosté banalitě. Ke zlepšení bezpečnosti, jak se Tesla chvástá, tak rozhodně nedošlo.

V novém výročním hodnocení CR si tak Tesla mezi značkami pohoršila, neboť mezi dvaatřiceti hodnocenými značkami pro letošek zaujímá 23. místo oproti loňskému šestnáctému. Jen volant za tím ovšem nestojí. V rámci celkového skóre totiž CR klade velký důraz na kvalitu a spolehlivost. Zrovna s tou je nicméně automobilka na štíru. Magazín totiž připomněl známé problémy jako špatný lak, špatně slícované panely karoserie a další. Nevychází přitom jen ze svých zkušeností, ale i z hodnocení majitelů z řad předplatitelů.

Další fackou do tváře automobilky je pak skutečnost, že mezi desítkou nejdoporučovanějších vozů pro letošní rok jakýkoliv její model chybí. Místo toho je mezi elektromobily upřednostňován Ford Mustang Mach-E, tedy jeden z největších konkurentů Tesly Model Y. I ten je spojován s některými potížemi, z nichž však zatím největší byl hluk, který vydávalo chlazení vozu při dobíjení. Ve výsledku je tedy hodnocen výtečně, zatímco Model Y je horší než průměrný.

Ve prospěch Fordu přitom nemluví jen lepší kvalita, ale rovněž skutečnost, že má lepší systém sledující řidiče. V důsledku toho sice majitelé nemohou přesedat za jízdy na zadní sedadla, děje se tak ovšem hlavně pro jejich dobro. U Tesly totiž nikdy nevíte, nač její technologie nezareaguje. Právě proto je třeba sledovat vozovku pomalu ještě bedlivěji, než kdyby systémy Autopilot a Full Self-Driving byly vypnuté. Ovšem právě v dohlížení na to Tesla selhává.

Nakonec tu nemáme mnoho nového, výtky ke kvalitě, autonomním systémům či volantu zazněly z mnoha stran již mnohokrát. CR to ale hezky sesumíroval a odebral vozu doporučení ke koupi, kterým dříve disponoval. Ke zjištěním magazínu se automobilka nepřekvapivě nevyjádřila, po zrušení oddělení pro vztahy s veřejností ostatně ani nemá jak.


Tesla Model S přišla o doporučení ke koupi od CR, nejde ji rozumně řídit - 1 - Tesla Model S Plaid 2022 nova sada 01Tesla Model S přišla o doporučení ke koupi od CR, nejde ji rozumně řídit - 2 - Tesla Model S Plaid 2022 nova sada 02Tesla Model S přišla o doporučení ke koupi od CR, nejde ji rozumně řídit - 3 - Tesla Model S Plaid 2022 nova sada 03Tesla Model S přišla o doporučení ke koupi od CR, nejde ji rozumně řídit - 4 - Tesla Model S Plaid 2022 nova sada 04Tesla Model S přišla o doporučení ke koupi od CR, nejde ji rozumně řídit - 5 - Tesla Model S Plaid 2022 nova sada 05Tesla Model S přišla o doporučení ke koupi od CR, nejde ji rozumně řídit - 6 - Tesla Model S Plaid 2022 nova sada 06Tesla Model S přišla o doporučení ke koupi od CR, nejde ji rozumně řídit - 7 - Tesla Model S Plaid 2022 nova sada 07Tesla Model S přišla o doporučení ke koupi od CR, nejde ji rozumně řídit - 8 - Tesla Model S Plaid 2022 nova sada 08Tesla Model S přišla o doporučení ke koupi od CR, nejde ji rozumně řídit - 9 - Tesla Model S Plaid 2022 nova sada 09Tesla Model S přišla o doporučení ke koupi od CR, nejde ji rozumně řídit - 10 - Tesla Model S Plaid 2022 nova sada 10Tesla Model S přišla o doporučení ke koupi od CR, nejde ji rozumně řídit - 11 - Tesla Model S Plaid 2022 nova sada 11Tesla Model S přišla o doporučení ke koupi od CR, nejde ji rozumně řídit - 12 - Tesla Model S Plaid 2022 nova sada 12
Již od chvíle, kdy Tesla přišla s prvními obrázky volantu Yoke, jsme poukazovali na to, že uříznutí horní části věnce není dobrým nápadem. Co totiž funguje u závodních aut, je u těch silničních problémem, mají na to příliš tupé řízení a řidič musí ovládat i blinkry, stěrače, klakson... Foto: Tesla

Zdroj: Consumer Reports

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.