Toroidion 1MW: megawattový sporťák zapůsobí i uhlazeným designem

Monacká přehlídka Top Marques spatřila elektromobil, který se výkonem vyrovná Koenigseggu One:1. Jenže se o něm nedozvěděla nic víc.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Toroidion 1MW: megawattový sporťák zapůsobí i uhlazeným designem

16.4.2015 | Marek Bednář | 1 příspěvek

Toroidion 1MW: megawattový sporťák zapůsobí i uhlazeným designem

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Monacká přehlídka Top Marques spatřila elektromobil, který se výkonem vyrovná Koenigseggu One:1. Jenže se o něm nedozvěděla nic víc.

Když se Toroidion 1MW před několika týdny poodhalil, jeho tvůrci neopomněli zmínit, že to bude elektromobil a že bude jaksepatří silný - megawatt výkonu, tedy 1 360 koní, nabízí z ostatních aut jen Koenigsegg One:1. Z designu toho moc vidět nebylo, ale to, co jsme na zatmavených snímcích rozeznali, vypadalo dost slibně.

Toroidion 1MW Concept se odhalil na přehlídce Top Marques v Monaku, jak slíbil, a po designové stránce je tento vůz skutečně pozoruhodný. Zakulacené tvary a nizoučká příď leckomu připomenou vozy Spyker a třebaže existují úhly, ze kterých Toroidion připomíná rozpláclou žábu nebo něco podobného, z většiny stran je to stroj vizuálně úchvatný.

Pochopitelně stále sází na čistě elektrický pohon, v útrobách nepřibyly ani dva válce generátoru, abyste nebyli tak závislí na dobíjecích stanicích. Co ale nabídne, jsou výměnné baterie - když bude docházet šťáva jedněm, bude je možno prý relativně snadno vyměnit za jiné, snad kvůli tomu, že Toroidion chce také závodit. Neznáme nicméně jejich kapacitu; ostatně, ono čídlo 1 360 koní je po stránce technických parametrů to jediné, co o Toroidionu 1MW víme.

Také se autoři neopomněli pochlubit, že je to vůz vzniklý kompletně ve Finsku - od designu přes vývoj až po výrobu. Tuto zemi si spojíme spíš s mobilními telefony, firma Nokia ale ve své době stavěla jedny z nejlepších mobilů na světě, takže pokud se Toroidion inspiroval tam, máme se asi na co těšit. Jen doporučujeme nabízet to, co lidé skutečně chtějí.

Popustíme-li uzdu fantazii, osmiválcový motor by této krásné karoserii jistě slušel také, třebaže z důvodu prostoru by to možná spíš chtělo něco na způsob VR6 od Volkswagenu doprostřed napříč. Nebo šestiválcový boxer Subaru, ten by se snad vešel i pod nízkou přední kapotu a mohl by hnát zadní kola. A elektromobil by se svým megawattem výkonu klidně mohl být vrcholovým modelem.

Podle automobilky je vůz homologovaný pro silniční provoz, takže snad nic nebrání tomu, aby byl vpuštěn do výroby. Snad jen fakt, že podle dostupných zpráv je to zatím stále koncept. Kdy a zda vůbec se rozběhne výroba a kolik bude Toroidion 1MW stát, zatím není známo.


Toroidion 1MW: megawattový sporťák zapůsobí i uhlazeným designem - 1 - toroidion 1mw concept ofic 01Toroidion 1MW: megawattový sporťák zapůsobí i uhlazeným designem - 2 - toroidion 1mw concept ofic 02Toroidion 1MW: megawattový sporťák zapůsobí i uhlazeným designem - 3 - toroidion 1mw concept ofic 03Toroidion 1MW: megawattový sporťák zapůsobí i uhlazeným designem - 4 - toroidion 1mw concept ofic 04Toroidion 1MW: megawattový sporťák zapůsobí i uhlazeným designem - 5 - toroidion 1mw concept ofic 05Toroidion 1MW: megawattový sporťák zapůsobí i uhlazeným designem - 6 - toroidion 1mw concept ofic 06Toroidion 1MW: megawattový sporťák zapůsobí i uhlazeným designem - 7 - toroidion 1mw concept ofic 07Toroidion 1MW: megawattový sporťák zapůsobí i uhlazeným designem - 8 - toroidion 1mw concept ofic 08Toroidion 1MW: megawattový sporťák zapůsobí i uhlazeným designem - 9 - toroidion 1mw concept ofic 09Toroidion 1MW: megawattový sporťák zapůsobí i uhlazeným designem - 10 - toroidion 1mw concept ofic 10Toroidion 1MW: megawattový sporťák zapůsobí i uhlazeným designem - 11 - toroidion 1mw concept ofic 10aToroidion 1MW: megawattový sporťák zapůsobí i uhlazeným designem - 12 - toroidion 1mw concept ofic 11Toroidion 1MW: megawattový sporťák zapůsobí i uhlazeným designem - 13 - toroidion 1mw concept ofic 12Toroidion 1MW: megawattový sporťák zapůsobí i uhlazeným designem - 14 - toroidion 1mw concept ofic 13Toroidion 1MW: megawattový sporťák zapůsobí i uhlazeným designem - 15 - toroidion 1mw concept ofic 14Toroidion 1MW: megawattový sporťák zapůsobí i uhlazeným designem - 16 - toroidion 1mw concept ofic 15Toroidion 1MW: megawattový sporťák zapůsobí i uhlazeným designem - 17 - toroidion 1mw concept ofic 16Toroidion 1MW: megawattový sporťák zapůsobí i uhlazeným designem - 18 - toroidion 1mw concept ofic 17Toroidion 1MW: megawattový sporťák zapůsobí i uhlazeným designem - 19 - toroidion 1mw concept ofic 18Toroidion 1MW: megawattový sporťák zapůsobí i uhlazeným designem - 20 - toroidion 1mw concept ofic 19Toroidion 1MW: megawattový sporťák zapůsobí i uhlazeným designem - 21 - toroidion 1mw concept ofic 20
Toroidion 1MW vzhledem i výkonem ohromí, technicé specifikace jsou ale z většiny tajemstvím

Toroidion 1MW: megawattový sporťák zapůsobí i uhlazeným designem - 22 - toroidion 1mw concept zive 01Toroidion 1MW: megawattový sporťák zapůsobí i uhlazeným designem - 23 - toroidion 1mw concept zive 02Toroidion 1MW: megawattový sporťák zapůsobí i uhlazeným designem - 24 - toroidion 1mw concept zive 03Toroidion 1MW: megawattový sporťák zapůsobí i uhlazeným designem - 25 - toroidion 1mw concept zive 04
Takto se megawattový elektromobil ukázal na Top Marques Monaco

Marek Bednář

Diskuze 1 příspěvek