Toyota si nechala patentovat kontroverzní nový způsob ochrany aut proti zlodějům

Automobilky obvykle vymýšlí způsoby, jak zabránit tomu, aby se zloději do jejich aut dostali. Toyota si ale nyní nechala patentovat způsob ochrany v momentě, kdy už je zloděj uvnitř - do interiéru vypustí slzný plyn.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Toyota si nechala patentovat kontroverzní nový způsob ochrany aut proti zlodějům

12.3.2019 | Mirek Mazal

Toyota si nechala patentovat kontroverzní nový způsob ochrany aut proti zlodějům

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Automobilky obvykle vymýšlí způsoby, jak zabránit tomu, aby se zloději do jejich aut dostali. Toyota si ale nyní nechala patentovat způsob ochrany v momentě, kdy už je zloděj uvnitř - do interiéru vypustí slzný plyn.

Toyota se na jedné straně nebrání pokroku v podobě zavádění hybridních technologií nebo dokonce palivových článků, současně ale většina její produkce hraje na dosti konzervativní strunu, ať už designově či technicky. Nyní ale Japonci přichází s téměř revolučním nápadem, jak nekompromisně chránit auta před zloději. Projekt je míněn zcela vážně a automobilka provedla všechny administrativní kroky potřebné k možnému uvedení do výroby.

Patentová dokumentace ukazuje systém, který umí uvolnit slzný plyn do interiéru auta v momentě, kdy se jej zmocní nepovolaná osoba. Dráždivá látka by měla zasáhnout kabinu pokaždé, kdy je detekován neoprávněný start motoru. Obranná inovace je součást většího systému, jenž obvykle osvěžuje vzduch interiéru. Má fungovat obdobně jako třeba u Mercedesu či BMW, kde si uživatel může vybrat vůni, kterou pustí z větracích otvorů. Zloděj by si vybírat nemohl, tomu by vnitřek auta jistě nezavoněl.

Vůz má automaticky detekovat řidiče prostřednictvím mobilního telefonu, podle něj pak vybere příjemnou vůni nebo zahájí útok. Počítač má evidovat ukončení jízdy a opuštění vozidla, poté neutralizuje pachy, aby další posádka nastoupila do čistého prostředí. Otázkou zůstává neutralizace interiéru po zákroku slzným plynem, zabudovaná technika by si ale měla poradit i s vyčištěním po použití obranného mechanismu proti zlodějům.

Na asijské způsoby je nečekaně razantní a nutno dodat kontroverzní způsob obrany. Jednak samotná agrese vůči útočníkovi je částí společnosti brána jako nepřijatelná, třebaže brát velké ohledy na zloděje cizího majetku se zdá být nemístné. To by si Toyota ještě mohla obhájit, slzný plyn není sarin, opatření ale může také způsobit nehodu, když se odolný jedinec rozhodne rozjet i se slzami v očích. Vydaný patent pochopitelně ještě neznamená nasazení do sériové výroby, ale od kulatého razítka k prototypům to není daleko a už samotná ochota Toyoty dostat nápad až do této fáze je překvapivá.


Toyota si nechala patentovat kontroverzní nový způsob ochrany aut proti zlodějům - 1 - Toyota patent na slzny plyn proti zlodejum 01Toyota si nechala patentovat kontroverzní nový způsob ochrany aut proti zlodějům - 2 - Toyota patent na slzny plyn proti zlodejum 02
Toyota si nechala patentovat kontroverzní nový způsob ochrany aut proti zlodějům - 3 - Toyota patent na slzny plyn proti zlodejum 03Toyota si nechala patentovat kontroverzní nový způsob ochrany aut proti zlodějům - 4 - Toyota patent na slzny plyn proti zlodejum 04
Toyota si nechala patentovat kontroverzní nový způsob ochrany aut proti zlodějům - 5 - Toyota patent na slzny plyn proti zlodejum 05Toyota si nechala patentovat kontroverzní nový způsob ochrany aut proti zlodějům - 6 - Toyota patent na slzny plyn proti zlodejum 06Toyota si nechala patentovat kontroverzní nový způsob ochrany aut proti zlodějům - 7 - Toyota patent na slzny plyn proti zlodejum 07Toyota si nechala patentovat kontroverzní nový způsob ochrany aut proti zlodějům - 8 - Toyota patent na slzny plyn proti zlodejum 08Toyota si nechala patentovat kontroverzní nový způsob ochrany aut proti zlodějům - 9 - Toyota patent na slzny plyn proti zlodejum 09
Patentové dokumenty odhalily odvážné opatření Toyoty proti krádežím vozidel - majitele by systém hýčkal vůní, zloděje terorizoval slzným plynem

Zdroj: Freepatentsonline

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše