TVR je zpátky, o nový model se postarají Cosworth a autor McLarenu F1

Britská novinka dostane atmosférický osmiválec, pohon zadních kol a manuál. Kromě toho dorazí také s karbonovou karoserií a příznivou cenou.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

TVR je zpátky, o nový model se postarají Cosworth a autor McLarenu F1

4.6.2015 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

TVR je zpátky, o nový model se postarají Cosworth a autor McLarenu F1

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Britská novinka dostane atmosférický osmiválec, pohon zadních kol a manuál. Kromě toho dorazí také s karbonovou karoserií a příznivou cenou.

Britská automobilka TVR sice byla založena již v roce 1947, největší slávy ovšem dosáhla v 80. a 90. letech minulého století, kdy u jejího kormidla stál Peter Wheeler. Ten však s příchodem nového milénia bojoval spíše s rakovinou než s konkurencí, které nakonec bohužel podlehl. Ještě předtím však prodal firmu tehdy čtyřiadvacetiletému ruskému bankéři Nikolaji Smolenskému, který dokázal během pouhých dvou let poslat TVR „do kytek“.

Od roku 2006 tak automobilka, která dříve vyráběla 12 vozů týdně, neposlala do světa jediný nový exemplář. To by se ovšem brzy mělo změnit, neboť nový majitel Les Edgar aktuálně podepsal smlouvu s firmami Cosworth a Gordon Murray Design. Příští TVR tak budou pohánět agregáty vyvinuté první zmíněnou značkou, přičemž o jejich vzhled se postará autor legendárního McLarenu F1. To rozhodně není špatná kombinace.

„Víme, že TVR musí být lepší než jen dobré - musí být výjimečné. A z toho důvodu jsme chtěli pracovat pouze s těmi nejlepšími partnery,“ říká Les Edgar k nově uzavřené smlouvě. A dodává, že již na sklonku tohoto roku pustí do světa více detailů a dokonce i počáteční návrhy zcela nového modelu. Ten by měl dostat vpředu uložený atmosférický osmiválec, pohon zadních kol a šestistupňový manuál.

Vyjma mechanického ústrojí se dvoumístný sporťák má pyšnit klasickým britským designem, k jehož vytvoření má Gordon Murray použít inovativní technologii iStream. Ta má přinést do automobilového světa největší revoluci od dob Henryho Forda, neboť přichází s rozsáhlým užitím karbonových vláken, s nimiž se však mají pojit o 80 procent nižší produkční náklady než v případě běžných materiálů.

To zní nadmíru působivě, mimo to však Gordon Murray dodává, že s novou technologií je navíc spojena příkladná bezpečnost, jež má překonat i požadavky Euro NCAP, zejména v kategorii ochrany chodců. A aby toho nebylo málo, pak se karbonová stopa daného automobilu má snížit v průběhu celého životního cyklu o 40 procent vůči konvenčním výrobkům.

Na nové TVR se tedy nadmíru těšíme, zvláště když díky oné technologii iStream bude jeho cena více než konkurenceschopná. Samotná výroba by přitom měla odstartovat již v roce 2017, což již není enormně vzdálená budoucnost. Před Lesem Edgarem tedy můžeme smeknout klobouk a přát mu jen hodně úspěchů.


TVR je zpátky, o nový model se postarají Cosworth a autor McLarenu F1 - 1 - TVR a Gordon Murray 01TVR je zpátky, o nový model se postarají Cosworth a autor McLarenu F1 - 2 - TVR a Gordon Murray 02
Nový majitel značky TVR Les Edgar aktuálně podepsal smlouvu s autorem legendárního McLarenu F1

TVR je zpátky, o nový model se postarají Cosworth a autor McLarenu F1 - 3 - TVR Cerbera 01TVR je zpátky, o nový model se postarají Cosworth a autor McLarenu F1 - 4 - TVR Cerbera 02TVR je zpátky, o nový model se postarají Cosworth a autor McLarenu F1 - 5 - TVR Cerbera 03TVR je zpátky, o nový model se postarají Cosworth a autor McLarenu F1 - 6 - TVR Sagaris 01TVR je zpátky, o nový model se postarají Cosworth a autor McLarenu F1 - 7 - TVR Sagaris 02TVR je zpátky, o nový model se postarají Cosworth a autor McLarenu F1 - 8 - TVR Sagaris 03TVR je zpátky, o nový model se postarají Cosworth a autor McLarenu F1 - 9 - TVR Tuscan S 01TVR je zpátky, o nový model se postarají Cosworth a autor McLarenu F1 - 10 - TVR Tuscan S 02TVR je zpátky, o nový model se postarají Cosworth a autor McLarenu F1 - 11 - TVR Tuscan S 03TVR je zpátky, o nový model se postarají Cosworth a autor McLarenu F1 - 12 - TVR Tuscan S 04TVR je zpátky, o nový model se postarají Cosworth a autor McLarenu F1 - 13 - TVR Tuscan S 05TVR je zpátky, o nový model se postarají Cosworth a autor McLarenu F1 - 14 - TVR new owner Les Edgar
Chystaná novinka má dostat do vínku atmosferický motor V8 a klasický design, jímž se pyšnily i předchozí modely Cerbera, Sagaris či Tuscan

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.