Velké, luxusní a přitom levné SUV z Číny dorazilo do Evropy, místní automobilky může zaskočit

Je to zatím jasně nejambicióznější pokus Číňanů prorazit mimo svou domovinu, který se nemá zastavit jen v zemích jako je Rusko. Právě tam ale dnes vrchol nabídky automobilky Chery dorazil a nemůžeme říci, že by neuměl zaujmout.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Velké, luxusní a přitom levné SUV z Číny dorazilo do Evropy, místní automobilky může zaskočit

13.10.2021 | Petr Miler

Velké, luxusní a přitom levné SUV z Číny dorazilo do Evropy, místní automobilky může zaskočit

/

Foto: Chery

Je to zatím jasně nejambicióznější pokus Číňanů prorazit mimo svou domovinu, který se nemá zastavit jen v zemích jako je Rusko. Právě tam ale dnes vrchol nabídky automobilky Chery dorazil a nemůžeme říci, že by neuměl zaujmout.

Pokusů čínských automobilek prosadit se na západ od své domoviny už jsme zaznamenali více, žádný ale dosud nebyl míněný tak vážně jako ten od značky Chery. Ta chce bodovat se svými velkými, vybavenými a přitom levnými SUV a začala s tím nepřekvapivě v Rusku. Tam už minulý rok otevřela 15 dealerství své prémiové značky Exeed, která má konkurovat autům od BMW, ovšem za nesrovnatelně nižší ceny. V první fázi se zaměřila na největší ruská města jako Moskvu, Petrohrad, Krasnodar, Jekatěrinburg, Perm, Čeljabinsk, Kemerovo nebo Irkutsk. A pokud bude úspěšná, jak očekává, bude expandovat dál.

Jde o první, ale nikoli poslední krok Exeedu při jeho útoku na západní trhy, který má pokračovat v zemích Evropské unie, bude ale probíhat postupně. Jako první na západ pronikl model TX resp. TXL, který je přímým konkurentem Škody Kodiaq. Mimo Čínu se prodává pouze sedmimístná varianta TXL, což znamená 4 775 mm dlouhé auto s rozvorem náprav 2 799 mm. Vůz je poháněn 1,6litrovým přeplňovaným čtyřválcem s výkonem až 186 koní, sedmistupňovým automatem a standardně disponuje i pohonem všech kol. Výbavy je spousta, přesto jde o auto prodávané v Číně v přepočtu za necelých 470 tisíc Kč. Jinými slovy Číňané nabízí podstatně lépe technicky i výbavově disponované SUV velikosti Škody Kodiaq za o stovky tisíc levněji než úplný základ škodovky.

Tím ale Chery resp. Exeed nekončí. Druhým modelem v mimočínské nabídce se dneškem stává větší VX, které je už opravdu velkým SUV. Jde o auto dlouhé 4 970 mm, široké 1 940 mm a vysoké 1 795 mm s rozvorem 2 898 mm a vždy se sedmi sedadly uvnitř. Motorem je v tomto případě 2,0 turbo, tentokrát s 261 koňmi, který vůz rozjede až na 200 km/h. Standardem je opět sedmistupňový automat, pohon kol je k dispozici přední nebo 4x4. Výbava je pochopitelně ještě širší, jde o luxusní model, jak nejlépe dokumentují fotky níže.

Tohle auto už se prodává v Číně od 193 900 CNY, tedy asi za 660 tisíc Kč. Ceny pro Rusko přes dnešní uvedení na trh zatím nebyly oznámeny a jistě budou o něco vyšší, vzhledem k dovozu úplně těch samých aut z Číny ale nelze očekávat dramatický rozdíl. Očekává se tedy, že i VX bude v Rusku stát méně než dnes úplně základní Kodiaq (818 900 Kč), což je vskutku pozoruhodné.

Zopakujme, že Chery s Exeedem míří dál na západ. A byť z původního plánu, že se jeho modely objeví i v EU už v roce 2021, zjevně sešlo, vzhledem k pokračující expanzi do Ruska je na místě předpokládat, že nejpozději příští rok k tomu skutečně dojde. A pokud budou místní automobilky dál trápit problémy s dostupností a ceny nabízených aut poletí dál vzhůru, budou mít Číňané na úspěch s auty jako je VX zaděláno jako nikdy dříve.


Velké, luxusní a přitom levné SUV z Číny dorazilo do Evropy, místní automobilky může zaskočit - 1 - Chery Exeed VX 2021 prvni 01Velké, luxusní a přitom levné SUV z Číny dorazilo do Evropy, místní automobilky může zaskočit - 2 - Chery Exeed VX 2021 prvni 02Velké, luxusní a přitom levné SUV z Číny dorazilo do Evropy, místní automobilky může zaskočit - 3 - Chery Exeed VX 2021 prvni 03Velké, luxusní a přitom levné SUV z Číny dorazilo do Evropy, místní automobilky může zaskočit - 4 - Chery Exeed VX 2021 prvni 04Velké, luxusní a přitom levné SUV z Číny dorazilo do Evropy, místní automobilky může zaskočit - 5 - Chery Exeed VX 2021 prvni 05Velké, luxusní a přitom levné SUV z Číny dorazilo do Evropy, místní automobilky může zaskočit - 6 - Chery Exeed VX 2021 prvni 06Velké, luxusní a přitom levné SUV z Číny dorazilo do Evropy, místní automobilky může zaskočit - 7 - Chery Exeed VX 2021 prvni 07Velké, luxusní a přitom levné SUV z Číny dorazilo do Evropy, místní automobilky může zaskočit - 8 - Chery Exeed VX 2021 prvni 08Velké, luxusní a přitom levné SUV z Číny dorazilo do Evropy, místní automobilky může zaskočit - 9 - Chery Exeed VX 2021 prvni 09Velké, luxusní a přitom levné SUV z Číny dorazilo do Evropy, místní automobilky může zaskočit - 10 - Chery Exeed VX 2021 prvni 10Velké, luxusní a přitom levné SUV z Číny dorazilo do Evropy, místní automobilky může zaskočit - 11 - Chery Exeed VX 2021 prvni 11Velké, luxusní a přitom levné SUV z Číny dorazilo do Evropy, místní automobilky může zaskočit - 12 - Chery Exeed VX 2021 prvni 12Velké, luxusní a přitom levné SUV z Číny dorazilo do Evropy, místní automobilky může zaskočit - 13 - Chery Exeed VX 2021 prvni 13Velké, luxusní a přitom levné SUV z Číny dorazilo do Evropy, místní automobilky může zaskočit - 14 - Chery Exeed VX 2021 prvni 14Velké, luxusní a přitom levné SUV z Číny dorazilo do Evropy, místní automobilky může zaskočit - 15 - Chery Exeed VX 2021 prvni 15
Do Ruska dorazila vlajková loď Chery, model Exeed VX. Za ceny od 660 tisíc Kč toho nabízí pozoruhodně mnoho. Foto: Chery

Zdroj: Chery

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.