VW do detailu představil nový 2,0 TDI i pro Octavii IV, „čistý” je díky novému fíglu

Spojení „čistý diesel” a „Volkswagen” bylo v posledních letech bok po boku spíše zdrojem výsměchu, nový motor 2,0 TDI Evo ale slibuje skutečně minimální emise škodlivin.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

VW do detailu představil nový 2,0 TDI i pro Octavii IV, „čistý” je díky novému fíglu

31.12.2019 | Petr Prokopec

VW do detailu představil nový 2,0 TDI i pro Octavii IV, „čistý” je díky novému fíglu

/

Foto: Volkswagen

Spojení „čistý diesel” a „Volkswagen” bylo v posledních letech bok po boku spíše zdrojem výsměchu, nový motor 2,0 TDI Evo ale slibuje skutečně minimální emise škodlivin.

Přežijí diesely rok 2020? To je otázka, na kterou se odpověď dlouho nehledala snadno, nyní je ale jasné, že se tak bez potíží stane. A dle BMW, Mercedesu i Volkswagenu bychom se neměli bát ani o jejich o budoucnost. Německé automobilky totiž vyrukovaly s novými generacemi naftových motorů, které si zvládají poradit se současnými i budoucími emisními normami. Zajímavé ovšem je, že každá se ke stejnému cíli dobrala jiným způsobem. Zatímco totiž třícípá hvězda vsadila na mild-hybridizaci a 48voltový elektrický okruh, pro „lidový vůz“ je prioritou močovina.

Volkswagen tedy věří nové generaci technologie SCR, která počítá s dvojnásobnou dávkou roztoku močoviny zvané též AdBlue. Volkswagen totiž systém selektivní katalytické redukce osadil prvním vstřikováním anti-emisní kapaliny těsně za motorem, přičemž v této komoře přesahují teploty 500 stupňů Celsia. U katalyzátoru ve spodní části vozu pak najdeme druhou motoru, kde jsou teploty až o 100 stupňů Celsia nižší.

Dle automobilky právě tento nový přístup redukuje emise NOx o neskutečných 80 procent ve srovnání s dosluhující verzí technologie, která počítala pouze s jedním katalyzátorem a jedním vstřikováním AdBlue. To bylo navíc zasazeno mezi turbo a výfuk, systém tak měl velmi omezené operační pásmo a navíc během studených startů v podstatě nebyl aktivován.

Stejně jako mild-hybridní jednotka Mercedesu je již i nový dvoulitrový turbodiesel Volkswagenu v prodeji, momentálně jej můžete spárovat s modely Passat a Golf a nezůstalo jen u německé značky - k dispozici je i pro novou Octavii. Stejně jako předchozí pohonná jednotka přitom nabízí 150 koní, se kterými by se tyto modely měly dle měřícího cyklu WLTP pohybovat se spotřebou okolo 4 litrů nafty na sto kilometrů.

Němci tedy od motoru očekávají nemalé věci, což je snadno pochopitelné, neboť s benziny jsou spojená vyšší spotřeba a tedy i emise CO2. Od zítra začínají platit mnohem tvrdší limity CO2, které bez dieselů pomalu nepůjde splnit. Vůbec bychom se tak vlastně nedivili, kdyby v příštích letech začaly u německé značky znovu vládnout diesely, ostatně už letos jsou v jejím případě opět na vzestupu.


VW do detailu představil nový 2,0 TDI i pro Octavii IV, „čistý” je díky novému fíglu - 1 - VW SCR Twin Dosing 2019 prvni foto 01VW do detailu představil nový 2,0 TDI i pro Octavii IV, „čistý” je díky novému fíglu - 2 - VW SCR Twin Dosing 2019 prvni foto 02
VW odhalil detaily, díky kterým má být nový motor 2,0 TDI Evo skutečně čistý i v reálném prostředí

VW do detailu představil nový 2,0 TDI i pro Octavii IV, „čistý” je díky novému fíglu - 3 - VW Passat TDI 2019 nova sada 01VW do detailu představil nový 2,0 TDI i pro Octavii IV, „čistý” je díky novému fíglu - 4 - VW Passat TDI 2019 nova sada 02
Jako první model byl novým motorem osazen faceliftovaný Passat, který na českém trhu startuje s touto pohonnou jednotkou na 822 900 Kč

VW do detailu představil nový 2,0 TDI i pro Octavii IV, „čistý” je díky novému fíglu - 5 - VW Golf VIII 2019 vlastni zive foto 02VW do detailu představil nový 2,0 TDI i pro Octavii IV, „čistý” je díky novému fíglu - 6 - VW Golf VIII 2019 vlastni zive foto 09VW do detailu představil nový 2,0 TDI i pro Octavii IV, „čistý” je díky novému fíglu - 7 - VW Golf VIII 2019 vlastni zive foto 30
Později se objevil i v nabídce nového Golfu...

VW do detailu představil nový 2,0 TDI i pro Octavii IV, „čistý” je díky novému fíglu - 8 - Skoda Octavia IV 2020 nova combi liftback prvni 09VW do detailu představil nový 2,0 TDI i pro Octavii IV, „čistý” je díky novému fíglu - 9 - Skoda Octavia IV 2020 nova combi liftback prvni 11VW do detailu představil nový 2,0 TDI i pro Octavii IV, „čistý” je díky novému fíglu - 10 - Skoda Octavia IV 2020 nova combi liftback prvni 14a
...a nechybí ani pod kapotou nové generace Octavie

Zdroj: Volkswagen

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše