Zbrusu nové luxusní SUV Kie vypadá tak málo jako Kia, že ani nenese její logo

Automobilky obvykle dělají první poslední, aby okolí daly co nejvíce najevo, že ten či onen model náleží právě k jejich značce. V případě luxusního SUV značky Kia to neplatí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Zbrusu nové luxusní SUV Kie vypadá tak málo jako Kia, že ani nenese její logo

14.8.2019 | Petr Prokopec

Zbrusu nové luxusní SUV Kie vypadá tak málo jako Kia, že ani nenese její logo

/

Automobilky obvykle dělají první poslední, aby okolí daly co nejvíce najevo, že ten či onen model náleží právě k jejich značce. V případě luxusního SUV značky Kia to neplatí.

O Kie Mohave mnoho lidí nejspíše neslyšelo, ačkoliv do prodeje poprvé přišla již v roce 2008. Pětimetrové SUV ihned zamířilo na vrchol nabídky značky, přičemž stejně jako zbytek portfolia již disponovalo designem Petera Schrayera. Automobilka očekávala, že udělá díru na trhu, to se však nestalo. Vůz tak kupříkladu ve Spojených státech, kde byl k mání pod názvem Borrego, vydržel v prodeji jen do roku 2010, než byl stažen. O rok později se pak situace opakovala rovněž v Kanadě, Mohave tak setrval v nabídce jen v Jižní Americe, na Středním východě a v Asii.

Nyní tu ovšem máme druhou generaci, která míří na trh SUV nakloněný jako nikdy dříve. Pozoruhodné je, že ačkoli jde o vlajkovou loď Kie svého druhu, nikde na voze nenajdete logo automobilky a k běžné produkci značky se příliš nehlásí ani svým pojetím. Příď místo toho zdobí emblém spojený pouze s tímto modelem, zatímco na záď se nastěhoval nápis Mohave. S obdobnou strategií byl přitom spojen i předchůdce, ovšem až v závěrečné fázi života, Američané nebo Kanaďané tedy tento model znali jen jako Kiu.

Ačkoli nám může přijít takový přístup zvláštní, v případě asijských (zejména japonských a korejských) značek ničím neobvyklým. Evropské automobilky špičkovými modely budují svou image, asijské je spíše odtrhují od plebejských kořenů a vytváří dojem prestižnějšího produktu. Typickým příkladem je třeba Nissan GT-R, u kterého se klasického loga značky nedočkáte. Místo toho vpředu i vzadu figuruje pouze ona trojice písmen, což může a nemusí kupé dodávat lepší image. O lepší reputací pak samozřejmě stojí i Mohave.

Novinka zamíří na domácím trhu do prodeje v září, přičemž zatím není jasné, nakolik půjde o globální či spíše jen lokální model. Vůz vychází z loňské studie Mohave Master, vůči ní se však maska, nárazníky či boční prahy a také světlomety dočkaly jistého zjemnění. To by ale neměl být případ samotného charakteru vozu, naopak můžeme mluvit o skutečně drsnějším off-roadu.

Kia sice zatím nepustila ven mnoho podrobností, některé detaily však mluví za vše. Kupříkladu kola jsou uchycena šesti šrouby namísto obvyklých pěti, což jistě povede k větší robustnosti. Povšimnout si můžeme také výrazných krytů chránících podvozek i motor, stejně jako se na zádi objevuje nápis 4WD. Ten vede k pohonu všech kol, který bude jedinou možnou volbou, stejně jako se neobjeví manuál. Jak to ale s převodovkami a motory bude, není jisté.

Dosluhující Mohave mělo k dispozici šestiválce a osmiválec, nová generace však nejspíše zůstane jen u třílitrového turbodieselu, který se v nabídce udržel až do konce výroby. Vše ale samozřejmě bude záviset na tom, na které trhy vůz zamíří. Ve Státech či na Středním východě by totiž pouze s „producentem sazí“ byl jen alternativou, nikoliv hlavním proudem. Je proto možné, že kromě šestiválcového CRDi se vrátí také šestiválcové GDI, byť s menším objemem.

Na bližší podrobnosti bude tedy třeba vyčkat, přičemž jsme zvědavi, zda Kia náhodou nevyrukuje i s vodíkovou variantou. Palivové články dostala do vínku i první generace, ovšem jen v rámci vývoje a testovacího programu alternativních pohonů. S těmi má ovšem Kia nyní již poměrně velké zkušenosti - a navíc se dá předpokládat, že odbornou i laickou veřejnost by v tu chvíli zaujala daleko více než jen s obyčejnými motory. Jak ale vše dopadne, bude jasné za pár týdnů.


Zbrusu nové luxusní SUV Kie vypadá tak málo jako Kia, že ani nenese její logo - 1 - Kia Mohave 2019 prvni foto 01Zbrusu nové luxusní SUV Kie vypadá tak málo jako Kia, že ani nenese její logo - 2 - Kia Mohave 2019 prvni foto 02
Nová generace Kie Mohave míří na trh již zcela bez loga korejské značky...

Zbrusu nové luxusní SUV Kie vypadá tak málo jako Kia, že ani nenese její logo - 3 - Kia Mohave 2019 prvni foto 03Zbrusu nové luxusní SUV Kie vypadá tak málo jako Kia, že ani nenese její logo - 4 - Kia Mohave 2019 prvni foto 04
...zatímco ta první se jím zpočátku ještě pyšnila. Ve Státech pak navíc byla prodávána pod názvem Borrego

Zdroj: Kia

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše