Značky a modely aut s nejméně poruchovými motory za posledních 24 let

Nejen novinky, ale i hodně zasloužilé vozy tradičně zkoumá studie společnosti CarMD. Ta analyzovala četnost poruch motorů aut jednotlivých značek i konkrétních modelů.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Značky a modely aut s nejméně poruchovými motory za posledních 24 let

30.11.2020 | Petr Prokopec

Značky a modely aut s nejméně poruchovými motory za posledních 24 let

/

Foto: Honda, koláž Autoforum.cz

Nejen novinky, ale i hodně zasloužilé vozy tradičně zkoumá studie společnosti CarMD. Ta analyzovala četnost poruch motorů aut jednotlivých značek i konkrétních modelů.

Na spolehlivost nových či ojetých aut se v průběhu let zaměřilo mnoho studií a anket. Ať už za nimi ale stojí jakákoliv společnost, povětšinou mají jedno společné - vychází z odpovědí majitelů. A ti samozřejmě nemusí vždy přiznat, že učinili chybné rozhodnutí a místo kvalitního vozu koupili ne úplně povedený vůz. Tím samozřejmě dochází ke zkreslení informací, jenž navíc mohou mít kumulativní efekt. Někteří jedinci si totiž mohou klidně i říci, že chyba není v autě, nýbrž v nich, a tak mu nakonec přizpůsobí svůj jízdní styl, místo aby se vůz přizpůsobil jim.

Trochu jiným směrem kráčí společnost CarMD. Ta se zaměřila poruchy motoru a s nimi spojenou, notoricky známou ikonu, kterou ti méně šťastní z nás už mohli vidět rozsvícenou na přístrojové desce. Značí rozličné problémy s chodem pohonné jednotky - ty mohou znamenat cokoli od mechanického problému až po nefunkční senzor. U kterých značek a modelů se objevuje nejčastěji? Právě to je předmětem studie zveřejněné CarMD, která analyzovala data z provozu více 14,4 milionu aut vyrobených v letech 1996 až 2019, u nichž se objevila nějaká závada v průběhu uplynulého roku.

Na základě získaných informací společnost CarMD vytvořila index, který odkazuje na procentuální množství závad vzhledem množství vozů v oběhu. Čím nižší je přitom získané skóre, tím lépe. Tedy v rámci četnosti závad, zcela opačně je tomu samozřejmě ve chvílích, kdy jsou poměřovány náklady související s odstraněním kontrolky. To by ovšem k osvětlení pozadí již mohlo stačit, vyrazme za konkrétními výsledky.

V případě značek už nevládnou Japonci

Asi málokoho překvapí, že dlouholetým vládcem tohoto žebříčku byly japonské značky, dnes už to ale neplatí. Časy automatických prvenství Toyoty jsou ty tam, byť ještě před dvěma roky byla tato značka alespoň třetí. Teď už ji nenajdeme ani v nejlepší desítce, kterou nové ovládl Mercedes. Německá kvalita tedy vítězí nad japonskou, ale jen o prsa - druhé je těsně Mitsubishi, za ním americké značky Buick, RAM a Ford, až pak znovu šestá japonská Acura, luxusní divize Hondy.

Ani na dalších místech žebříčku nejsou jen asijské značky, třebaže dominují - najdeme zde Kiu, Hondu a Subaru. Do nejlepší desítky se pak protlačilo ještě Volvo, pravděpodobnost vzniku problémů je ale u značek z druhé pětky už citelně vyšší, než u té první.

Z dalších známých dat dodejme, že s asijskými značkami jsou spojené nejnižší náklady na opravy spojené právě s poruchami motorů. Pokud už se tedy problém stane, nejlevněji jej vyřešíte u Kie, Mazdy a Hyundai, rozdíly ale nejsou drastické. Kupříkladu devátý nejlevnější Ford je při řešení srovnatelných problémů o 20 % procent dražší než první Kia. Není to nic, ale není to propast.

Značky aut s nejméně poruchovými motory podle CarMD


Značky a modely aut s nejméně poruchovými motory za posledních 24 let - 1 - Znacky modely aut nejmene poruchove motory CarMD 2020 tab 01
Grafika: CarMD/Autoforum.cz, Zdroj dat: CarMD

Mezi modely už Japonci nemají konkurenci

Zatímco v případě značek s nejméně poruchovými motory Japonci svou pozici výrobců nejspolehlivějších vozů neobhájili, neboť v průměru nedosahují tak dobrých výsledků, jako jiní, mezi modely auta z Asie naprosto excelují. Premianty jsou hlavně vozy se začátku druhé poloviny této dekády, které zbytek spektra převyšují takovým způsobem, že se do nejlepší desítky nedostal jediný nejaponský model.

Absolutním vládcem je Honda CR-V z roku 2017 následovaná Subaru Outback, Lexusem NX, Subaru Legacy a Hondou Civic. Je to hlavně žebříček respektovaných Hond a Subaru, přímo Toyota mezi modely nemá žádný vůz, její luxusní divize Lexuss ale ano - dva. Se dvěma Acurami se pak ale přidává i Honda. Současně je třeba dodat, že CR-V je na tom tak dobře, že už třetí auto překonává s nepravděpodobností poruchy dvojnásobně a desáté trojnásobně. Motory Hondy jsou zjevně pořád něco.

Pohled na tabulku nejnižších nákladů na opravy opět favorizuje mainstreamové vozy, s nimiž jsou spojeny „mainstreamové náklady“. Zejména Kiu Soul a Hyundai Tucson v případě problému opravíte skoro za hubičku (okolo 1 600 Kč), dále jsou na opravy levné hlavně americké značky s tradičně jednodušší technikou.

Modely aut s nejméně poruchovými a příčiny poruch podle CarMD

Značky a modely aut s nejméně poruchovými motory za posledních 24 let - 2 - Znacky modely aut nejmene poruchove motory CarMD 2020 tab 02
Grafika: CarMD/Autoforum.cz, Zdroj dat: CarMD

Značky a modely aut s nejméně poruchovými motory za posledních 24 let - 3 - Znacky modely aut nejmene poruchove motory CarMD 2020 01Značky a modely aut s nejméně poruchovými motory za posledních 24 let - 4 - Znacky modely aut nejmene poruchove motory CarMD 2020 02Značky a modely aut s nejméně poruchovými motory za posledních 24 let - 5 - Znacky modely aut nejmene poruchove motory CarMD 2020 03
Pokud nechcete kupovat zajíce v pytli, jeví se dle CarMD jako největší jistota Honda CR-V 2017. Je skoro neprůstřelná, jasně poráží i skoro všechny ostatní premianty. Foto: Honda

Zdroj: CarMD

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše