Japonci ukázali revoluční materiál, auta zbaví jejich nejnepříjemnějších projevů

Snahy o odhlučnění jsou automobilům vlastní odpradávna, nové japonské řešení ale zvládá odhlučnění lépe a je přitom výrazně lehčí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Japonci ukázali revoluční materiál, auta zbaví jejich nejnepříjemnějších projevů

7.1.2020 | Mirek Mazal

Japonci ukázali revoluční materiál, auta zbaví jejich nejnepříjemnějších projevů

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Snahy o odhlučnění jsou automobilům vlastní odpradávna, nové japonské řešení ale zvládá odhlučnění lépe a je přitom výrazně lehčí.

Zvuková izolace kabiny automobilu hraje důležitou roli při vytváření dojmu kvalitního modelu jakékoliv značky. Důkladné odhlučnění je rozpoznávacím znakem prémiových automobilů, u kterých se za něj také dost připlácí. Nejde jen o cenu, kterou logicky navyšuje. Aby něco tlumilo zvuk, musí to být hutné a tedy těžké. Důkladné odizolování kabiny tak citelně zvyšuje hmotnost celého vozu, u větších aut klidně o stovky kilogramů.

To je nežádoucí už i u aut se spalovacími motory, u nichž lze ale hmotnost ještě celkem snadno kompenzovat výkonem. Citelně větší problém je to u elektromobilů, kde je nutné kvůli limitům akumulátorů s energií více hospodařit, neboť těžká auta mají příliš malý dojezd. Navíc výrobci bojují s tím, že hluk od kol není maskován motorem a výfukem, takže hluk z čehokoli coby nejnepříjemnější projev aut je obtěžující ještě více.

Proto technici z Nissanu začali už na konci minulé dekády pracovat na materiálu, který bude účinnější a zároveň citelně lehčí, než ty současné. Výsledkem jejich práce je struktura, kterou právě odhalili a nazývají ji akustický meta-materiál.

Japonský vynález byl prezentován jako v principu jednoduché a inovativní řešení, které se skládá z mřížové struktury a plastového filmu. Ten „limituje vibrace, aby omezil přenos zvuku v širokém kmitočtovém pásmu (500 až 1200 hertzů), který vytváří zvuky ze silnice a od motoru“. Nekomplikované složení tlumících vrstev slibuje stejné, respektive nižší výrobní náklady proti standardním materiálům. Jeho výhodou je i potlačení nadměrného zatížení vozu. Meta-materiál by měl zaručit stejnou úroveň odhlučnění, i když bude o 75 % lehčí než současná řešení. Popř. dokáže vůz odhlučnit ještě lépe stále s hmotnostní úsporou v řádu desítek procent.

Jak jsme již naznačili, Nissan na této novince pracuje od roku 2008. Technici museli postupně vyvinout vlastní postup testování účinku materiálů, což nakonec vedlo k vytvoření originálního procesu zkušebních prací. Termín možného uvedení izolace do sériové výroby nebyl upřesněn, s ohledem na veřejnou premiéru ale nemůže být daleko. Automobilka pro tuto chvíli pouze uvedla, že s ním bude nutné pracovat ve velkých objemech, aby se produkce vyplatila.


Japonci ukázali revoluční materiál, auta zbaví jejich nejnepříjemnějších projevů - 1 - Nissan akusticky meta material foto 01Japonci ukázali revoluční materiál, auta zbaví jejich nejnepříjemnějších projevů - 2 - Nissan akusticky meta material foto 02Japonci ukázali revoluční materiál, auta zbaví jejich nejnepříjemnějších projevů - 3 - Nissan akusticky meta material foto 03Japonci ukázali revoluční materiál, auta zbaví jejich nejnepříjemnějších projevů - 4 - Nissan akusticky meta material foto 04Japonci ukázali revoluční materiál, auta zbaví jejich nejnepříjemnějších projevů - 5 - Nissan akusticky meta material foto 05Japonci ukázali revoluční materiál, auta zbaví jejich nejnepříjemnějších projevů - 6 - Nissan akusticky meta material foto 06Japonci ukázali revoluční materiál, auta zbaví jejich nejnepříjemnějších projevů - 7 - Nissan akusticky meta material foto 07Japonci ukázali revoluční materiál, auta zbaví jejich nejnepříjemnějších projevů - 8 - Nissan akusticky meta material foto 08Japonci ukázali revoluční materiál, auta zbaví jejich nejnepříjemnějších projevů - 9 - Nissan akusticky meta material foto 09Japonci ukázali revoluční materiál, auta zbaví jejich nejnepříjemnějších projevů - 10 - Nissan akusticky meta material foto 10Japonci ukázali revoluční materiál, auta zbaví jejich nejnepříjemnějších projevů - 11 - Nissan akusticky meta material foto 11Japonci ukázali revoluční materiál, auta zbaví jejich nejnepříjemnějších projevů - 12 - Nissan akusticky meta material foto 12
Nissan představil lehký izolační materiál, který zbaví auta nežádoucích hluků všeho druhu

Zdroj: Nissan

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše