Nadšenec rozřezal katalyzátor auta a dírou ukázal, co se za chodu děje v jeho nitru

Katalyzátory jsou už pěkných pár let nezbytnou součástí každého nového auta se spalovacím motorem a asi i tušíte, k čemu slouží. Ale co se přesně se v nich odehrává za chodu?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Nadšenec rozřezal katalyzátor auta a dírou ukázal, co se za chodu děje v jeho nitru

31.12.2019 | Mirek Mazal

Nadšenec rozřezal katalyzátor auta a dírou ukázal, co se za chodu děje v jeho nitru

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Katalyzátory jsou už pěkných pár let nezbytnou součástí každého nového auta se spalovacím motorem a asi i tušíte, k čemu slouží. Ale co se přesně se v nich odehrává za chodu?

Jedna z nejdražších částí výfukového potrubí automobilu je katalyzátor, jak se lidověji říká katalytickému konvertoru. Uvnitř relativně jednoduchého zařízení se mění vedlejší produkty nedokonalého spalovacího procesu na vodu, oxid uhličitý, dusík a další méně škodlivé látky. Čištění motorových spalin zajišťují látky umístěné na porézní konstrukcí s obrovským vnitřním povrchem. Při rozložení ekologického dílu by výplň zabrala dvě fotbalová hřiště.

Vnitřní uspořádání katalyzátoru jsme rozebírali už dříve, dnes tu máme doslova živý pohled na proces zpracování samotných škodlivin. Na přiloženém videu nadšence do techniky všeho druhu, který stojí za kanálem Warped Perception na Youtube, je funkční katalyzátor rozřezán vejpůl a opatřen průhledným krytem. Můžeme tak sledovat zahřívání vnitřní výplně do vysokých teplot, než se voština rozpálí do běla. To je důvod, proč by se rozpáleným výfukovým vedením nemělo parkovat nad hořlavým materiálem v podobě suché trávy, listí apod.

Garážový test není dokonalá simulace z běžného provozu, ale klíčem je znázornit práci katalyzátoru za jízdy. Po dlouhém cestování nebo ostrém tempu jsou vnitřnosti podlouhlého komponentu úplně rozžhavené, například u benzínového motoru je potřeba minimálně 400 °C, aby chemické reakce probíhaly správně.

Životnost katalytického konvertoru musí vyhovovat předpisům Evropské unie. Hospodářská komise si vynutila minimální funkčnost zařízení po dobu nájezdu 160 tisíc kilometrů, zatímco úředníci v USA stanovili o cca 32 tisíc nižší porci slibované trvanlivosti. Většinou ale vydrží déle, popravdě řečeno jsme jen zřídka byli svědky jeho nutné výměny i u násobně více ojetých aut.


Nadšenec rozřezal katalyzátor auta a dírou ukázal, co se za chodu děje v jeho nitru - 1 - Ukazka fungovani katalyzatoru foto 01Nadšenec rozřezal katalyzátor auta a dírou ukázal, co se za chodu děje v jeho nitru - 2 - Ukazka fungovani katalyzatoru foto 02Nadšenec rozřezal katalyzátor auta a dírou ukázal, co se za chodu děje v jeho nitru - 3 - Ukazka fungovani katalyzatoru foto 03Nadšenec rozřezal katalyzátor auta a dírou ukázal, co se za chodu děje v jeho nitru - 4 - Ukazka fungovani katalyzatoru foto 04Nadšenec rozřezal katalyzátor auta a dírou ukázal, co se za chodu děje v jeho nitru - 5 - Ukazka fungovani katalyzatoru foto 05Nadšenec rozřezal katalyzátor auta a dírou ukázal, co se za chodu děje v jeho nitru - 6 - Ukazka fungovani katalyzatoru foto 06Nadšenec rozřezal katalyzátor auta a dírou ukázal, co se za chodu děje v jeho nitru - 7 - Ukazka fungovani katalyzatoru foto 07Nadšenec rozřezal katalyzátor auta a dírou ukázal, co se za chodu děje v jeho nitru - 8 - Ukazka fungovani katalyzatoru foto 08Nadšenec rozřezal katalyzátor auta a dírou ukázal, co se za chodu děje v jeho nitru - 9 - Ukazka fungovani katalyzatoru foto 09Nadšenec rozřezal katalyzátor auta a dírou ukázal, co se za chodu děje v jeho nitru - 10 - Ukazka fungovani katalyzatoru foto 10Nadšenec rozřezal katalyzátor auta a dírou ukázal, co se za chodu děje v jeho nitru - 11 - Ukazka fungovani katalyzatoru foto 11Nadšenec rozřezal katalyzátor auta a dírou ukázal, co se za chodu děje v jeho nitru - 12 - Ukazka fungovani katalyzatoru foto 12Nadšenec rozřezal katalyzátor auta a dírou ukázal, co se za chodu děje v jeho nitru - 13 - Ukazka fungovani katalyzatoru foto 13Nadšenec rozřezal katalyzátor auta a dírou ukázal, co se za chodu děje v jeho nitru - 14 - Ukazka fungovani katalyzatoru foto 14Nadšenec rozřezal katalyzátor auta a dírou ukázal, co se za chodu děje v jeho nitru - 15 - Ukazka fungovani katalyzatoru foto 15Nadšenec rozřezal katalyzátor auta a dírou ukázal, co se za chodu děje v jeho nitru - 16 - Ukazka fungovani katalyzatoru foto 16Nadšenec rozřezal katalyzátor auta a dírou ukázal, co se za chodu děje v jeho nitru - 17 - Ukazka fungovani katalyzatoru foto 17Nadšenec rozřezal katalyzátor auta a dírou ukázal, co se za chodu děje v jeho nitru - 18 - Ukazka fungovani katalyzatoru foto 18Nadšenec rozřezal katalyzátor auta a dírou ukázal, co se za chodu děje v jeho nitru - 19 - Ukazka fungovani katalyzatoru foto 19Nadšenec rozřezal katalyzátor auta a dírou ukázal, co se za chodu děje v jeho nitru - 20 - Ukazka fungovani katalyzatoru foto 20
Pod pláštěm katalyzátoru se dějí zajímavé věci, výplň s přehledem odolává i extrémně vysokým teplotám

Zdroj: Warped Perception@Youtube

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.