Experti rozebrali akumulátor nové Tesly Model 3. Podívejte se, co objevili

Tesla Model 3 už se dostává do rukou relativně běžných zákazníků už několik měsíců, její akumulátor ale dosud nikdo pořádně neprozkoumal. Teď se to stalo a celá rozborka je velmi poučná.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Experti rozebrali akumulátor nové Tesly Model 3. Podívejte se, co objevili

7.6.2018 | Mirek Mazal | 16 příspěvků

Experti rozebrali akumulátor nové Tesly Model 3. Podívejte se, co objevili

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Tesla Model 3 už se dostává do rukou relativně běžných zákazníků už několik měsíců, její akumulátor ale dosud nikdo pořádně neprozkoumal. Teď se to stalo a celá rozborka je velmi poučná.

Srdcem jakéhokoliv elektrického zařízení je baterie. Pro elektromobil je akumulátor nejdůležitější část, protože poskytuje energii na pohyb vozu mezi dobíjecími stanicemi. Faktický dojezd je kvalitativně určující faktor sledovaný každým potenciálním zákazníkem. Zásoba energie tedy musí vydržet co nejdéle, po vybití je žádoucí co nejrychlejší nabíjení a tento cyklus musí baterie bez ztrát absolvovat co nejvícekrát.

Vyvinout dobrou baterii a hlavně elektroniku, která se stará o její zdraví, je složitý proces. Vyžaduje know-how a zkušenosti, které jsou v dnešním automobilovém průmyslu ceněny zlatem. Podle videa expertů z EVTV Motor Verks je tohle přesně to, co Tesla má a co je její největší devizou. Zdrojem baterie byl nabouraný Model 3 a podle autora videa připomínalo jeho zkoumání pitvu ztroskotané kosmické lodě z jiné galaxie.

Z videa vyplývá několik klíčových faktorů. Zásadní informací je, že obslužná elektronika je součástí baterie. Obsahuje DC-DC měnič, nabíječku, regulátor systému řízení baterie, rozvodovou skříň a ochranný hardware. Vše je umístěno u sebe pod velkým krytem, na rozdíl od Modelu S, kde jsou tyto díly rozmístěny po celém autě. Naznačuje to velký pokrok v konstrukci nejnovější Tesly. Kromě pohonných jednotek a elektroniky palubního systému má vše podstatné umístěné jako součást baterie, která je zcela odlišná od Modelu S.

Samotný akumulátor jako takový je proti běžným lithiovým bateriím na vysoké úrovni. Jack Rickard z EVTV Motor Verks si myslí, že je na nejpokrokovější úrovni vůbec. Model 3 používá větší moduly než ostatní Tesly. Samotnou baterii tvoří čtveřice dlouhých pásů s elektrickými články - dva vnější mají 23 článků a dva vnitřní o 25. Menší moduly váží 86,6 kg, větší 93,9 kg.

Detailní rozborka ukázala, že kontrola systému správy baterií používá vlastní mikročipy vyrobené výhradně pro Model 3. Okolo těchto komponentů není mnoho dostupných informací, ale americký výrobce elektromobilů tvrdí, že si čipy vyrábí svými silami.

Integrace součástek k baterii do kompaktního balení by mohlo Tesle posloužit jako univerzální platforma pro další modely. Jestli tento základ bude využit k vývoji dalších vozidel, zatím není jasné, ale je to možná cesta do budoucna. Každopádně je vidět, že u Tesly se na věcech pro elektromobily nejpodstatnějších stále pracuje a výsledky dokáží zaujmout i lidi, kteří už viděli kde co. Jen škoda, že firma nemá kapacitu na podobné piplání jiných aspektů svých aut - zejména potíže s kvalitou ji dokola škodí...


Experti rozebrali akumulátor nové Tesly Model 3. Podívejte se, co objevili - 1 - Podrobna analyza baterie Tesly Model 3 01Experti rozebrali akumulátor nové Tesly Model 3. Podívejte se, co objevili - 2 - Podrobna analyza baterie Tesly Model 3 02Experti rozebrali akumulátor nové Tesly Model 3. Podívejte se, co objevili - 3 - Podrobna analyza baterie Tesly Model 3 03Experti rozebrali akumulátor nové Tesly Model 3. Podívejte se, co objevili - 4 - Podrobna analyza baterie Tesly Model 3 04Experti rozebrali akumulátor nové Tesly Model 3. Podívejte se, co objevili - 5 - Podrobna analyza baterie Tesly Model 3 05Experti rozebrali akumulátor nové Tesly Model 3. Podívejte se, co objevili - 6 - Podrobna analyza baterie Tesly Model 3 06Experti rozebrali akumulátor nové Tesly Model 3. Podívejte se, co objevili - 7 - Podrobna analyza baterie Tesly Model 3 07Experti rozebrali akumulátor nové Tesly Model 3. Podívejte se, co objevili - 8 - Podrobna analyza baterie Tesly Model 3 08Experti rozebrali akumulátor nové Tesly Model 3. Podívejte se, co objevili - 9 - Podrobna analyza baterie Tesly Model 3 09Experti rozebrali akumulátor nové Tesly Model 3. Podívejte se, co objevili - 10 - Podrobna analyza baterie Tesly Model 3 10Experti rozebrali akumulátor nové Tesly Model 3. Podívejte se, co objevili - 11 - Podrobna analyza baterie Tesly Model 3 11Experti rozebrali akumulátor nové Tesly Model 3. Podívejte se, co objevili - 12 - Podrobna analyza baterie Tesly Model 3 12Experti rozebrali akumulátor nové Tesly Model 3. Podívejte se, co objevili - 13 - Podrobna analyza baterie Tesly Model 3 13Experti rozebrali akumulátor nové Tesly Model 3. Podívejte se, co objevili - 14 - Podrobna analyza baterie Tesly Model 3 14Experti rozebrali akumulátor nové Tesly Model 3. Podívejte se, co objevili - 15 - Podrobna analyza baterie Tesly Model 3 15Experti rozebrali akumulátor nové Tesly Model 3. Podívejte se, co objevili - 16 - Podrobna analyza baterie Tesly Model 3 16Experti rozebrali akumulátor nové Tesly Model 3. Podívejte se, co objevili - 17 - Podrobna analyza baterie Tesly Model 3 17Experti rozebrali akumulátor nové Tesly Model 3. Podívejte se, co objevili - 18 - Podrobna analyza baterie Tesly Model 3 18Experti rozebrali akumulátor nové Tesly Model 3. Podívejte se, co objevili - 19 - Podrobna analyza baterie Tesly Model 3 19Experti rozebrali akumulátor nové Tesly Model 3. Podívejte se, co objevili - 20 - Podrobna analyza baterie Tesly Model 3 20
Nejdůležitější část elektromobilu rozebrali pánové z EVTV Motor Verks. Nezapomněli se u toho natáčet na kameru

Zdroj: Jack Rickard@Youtube

Mirek Mazal

Diskuze 16 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.