Rusové zkusili, jestli auto skutečně vybouchne díky benzinu a cigaretě jako ve filmu

Je to typická scéna z filmů hollywoodské produkce - stačí jen trocha benzinu a cigaretový nedopalek a auto po chvíli mohutně exploduje. Je to realita, nebo jen sen scénáristů?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Rusové zkusili, jestli auto skutečně vybouchne díky benzinu a cigaretě jako ve filmu

17.7.2020 | Petr Prokopec

Rusové zkusili, jestli auto skutečně vybouchne díky benzinu a cigaretě jako ve filmu

/

Foto: Garage 54@YouTube

Je to typická scéna z filmů hollywoodské produkce - stačí jen trocha benzinu a cigaretový nedopalek a auto po chvíli mohutně exploduje. Je to realita, nebo jen sen scénáristů?

Součástí každého pořádného hollywoodského akčního bijáku je exploze automobilu. Často k ní přitom dochází tak, že hlavní hrdina či naopak hlavní záporák pronesou nějakou jadrnou hlášku a poté odhodí nedopalek cigarety na zem nasáklou benzinem. Ta slouží jako zápalná šňůra pro palivovou nádrž, jejíž výbuch vzápětí rozmetá nejen samotný vůz, ale povětšinou ještě polovinu přilehlého bloku. Tedy samozřejmě až na samotného strůjce exploze, který jako zázrakem odchází středem s drsným výrazem ve tváři.

Je ale na těchto scénách vůbec něco pravdivého? To se vydal zjistit tým ruské Garage 54. Nadšenci tak vyvezli letitou Ladu na jednu ze střelnic, díky čemuž měli o bezpečnost postaráno. Realizovat tak mohli mnohé pokusy, z nichž tím prvním bylo právě odhození cigaretového nedopalku. Ten však benzin zapálit vůbec nedokázal, naopak se louže paliva postarala o jeho uhašení. O trochu lepší výsledek se dostavil při zahození doutníku, ovšem nakonec ani ten nedokázal plameny zažehnout.

Úspěšní byli Rusové až s bruskou a kusem železa. Byť zapotřebí byl trochu větší příval jisker, se kterým se zároveň vytvořilo nad louží benzinu nemalé teplo. Oheň tedy nakonec začal plápolat, stejně jako tomu bylo ve chvíli, kdy použili zapalovač. Nicméně stačí tedy jedno škrtnutí a trocha paliva k oné explozi? To již měla prokázat ona Lada, ke které byl přiveden benzinový potůček. Ten logicky směřoval k nádrži, která byla optimistickým pohledem napůl plná.

Jak ale nejspíše již začínáte tušit, ani v této chvíli nedošlo na filmový výbuch. Místo toho začala Lada pozvolna hořet a neexplodovala ani ve chvíli, kdy na ni tým nadšenců házel lahve s benzinem. Dáno je to tím, že benzin za normálního tlaku a teploty neexploduje, pouze hoří a jak sami můžete vidět níže, ani zapálit ho nemusí být až tak snadné, jak se z oněch filmových scén může zdát.

Je samozřejmě třeba dodat, že za správných okolností se výbuchu automobilu dočkat můžete, to ale nesmí být poháněn benzinem ani naftou, ta dokonce sotva hoří. Jedinou spolehlivou pojízdnou rozbuškou je LPG, tedy bomba plná zkapalněného plynu v útrobách zaměřeného automobilu, jak jsme též dříve viděli. Hollywoodští scénáristé nás ale vodí za nos, jen cigareta a trocha rozlitého benzinu k explozi jednoduše nestačí.


Rusové zkusili, jestli auto skutečně vybouchne díky benzinu a cigaretě jako ve filmu - 1 - Rusove overuji filmove exploze aut 2020 videoscreen 01Rusové zkusili, jestli auto skutečně vybouchne díky benzinu a cigaretě jako ve filmu - 2 - Rusove overuji filmove exploze aut 2020 videoscreen 02Rusové zkusili, jestli auto skutečně vybouchne díky benzinu a cigaretě jako ve filmu - 3 - Rusove overuji filmove exploze aut 2020 videoscreen 03Rusové zkusili, jestli auto skutečně vybouchne díky benzinu a cigaretě jako ve filmu - 4 - Rusove overuji filmove exploze aut 2020 videoscreen 04Rusové zkusili, jestli auto skutečně vybouchne díky benzinu a cigaretě jako ve filmu - 5 - Rusove overuji filmove exploze aut 2020 videoscreen 05Rusové zkusili, jestli auto skutečně vybouchne díky benzinu a cigaretě jako ve filmu - 6 - Rusove overuji filmove exploze aut 2020 videoscreen 06Rusové zkusili, jestli auto skutečně vybouchne díky benzinu a cigaretě jako ve filmu - 7 - Rusove overuji filmove exploze aut 2020 videoscreen 07Rusové zkusili, jestli auto skutečně vybouchne díky benzinu a cigaretě jako ve filmu - 8 - Rusove overuji filmove exploze aut 2020 videoscreen 08Rusové zkusili, jestli auto skutečně vybouchne díky benzinu a cigaretě jako ve filmu - 9 - Rusove overuji filmove exploze aut 2020 videoscreen 09Rusové zkusili, jestli auto skutečně vybouchne díky benzinu a cigaretě jako ve filmu - 10 - Rusove overuji filmove exploze aut 2020 videoscreen 10Rusové zkusili, jestli auto skutečně vybouchne díky benzinu a cigaretě jako ve filmu - 11 - Rusove overuji filmove exploze aut 2020 videoscreen 11Rusové zkusili, jestli auto skutečně vybouchne díky benzinu a cigaretě jako ve filmu - 12 - Rusove overuji filmove exploze aut 2020 videoscreen 12
Rusové si ověřili, co je pravdy na explozích aut v hollywoodských filmech. Jedním slovem? Nic. Foto: Garage 54@YouTube

Zdroj: Garage 54@YouTube

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše