Test konečně srovnal pohony 4x4 Quattro, xDrive a AWD na úplně stejných pneu

Podobných srovnání už vznikla spousta, žádné si ale nedalo pozor na použití stejných pneumatik, které mohou být pro výsledek srovnání důležitější než schopnosti samotného pohonu Toto ano.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Test konečně srovnal pohony 4x4 Quattro, xDrive a AWD na úplně stejných pneu

29.10.2019 | Mirek Mazal

Test konečně srovnal pohony 4x4 Quattro, xDrive a AWD na úplně stejných pneu

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Podobných srovnání už vznikla spousta, žádné si ale nedalo pozor na použití stejných pneumatik, které mohou být pro výsledek srovnání důležitější než schopnosti samotného pohonu Toto ano.

Pohon všech kol od Audi zvaný Quattro je „provařený” jen o málo méně než xDrive z dílny BMW. V zákrytu je označení AWD od Jaguaru. Všechny zmíněné systémy spojuje rozdělení výkonu motoru na obě nápravy, každý z těchto tří systémů ale používá vlastní principy a projevují se jiným chováním vozu na kluzkém povrchu. Nakonec, ani Quattro neznačí vždy stejný systém, tím typickým je ale pohon používaný v modelech A4 a vyšších a právě ten dnes bude středem pozornosti ve své nejnovější podobě.

Rozdíly mezi ním a konkurenty v praxi ukazuje kolega z britského Tyre Reviews, který se zaměřuje právě na obutí osobních aut. Na pomoc si vzal Audi A4, BMW 3 F30 a Jaguar XE, u kterých zkoumal odlišnosti na testovací trati centra White Hell v laponském městě Ivalo. Něco takového neudělal jako první, co je ale klíčové, všechny vozy shodně nazuly zimní pneumatiky Nokian Hakkapeliitta, takže o výsledku nerozhodovalo obutí. Pak už nic jiného nebránilo sledovat chování Quattra vůči xDrive nebo AWD.

Audi zhruba před třemi lety modernizovalo svůj letitý pohon 4x4 a za klasickým názvem přibylo slovo „ultra“. Celým současným obchodním názvem Quattro ultra snad šetří palivo, ale hlavně nutně nepohání všechna kola současně. Nadvládu nad trakcí převzaly elektromechanicky ovládané vícelamelové mokré spojky na místě středového diferenciálu a zubové spojky u zadního diferenciálu. Pohon všech kol tak i tady řídí jednotky napojené na hromadu senzorů, třebaže k tradičnímu připojitelnému pohonu typu Haldex má toto řešení uživatelsky hodně daleko.

Mnichovská konkurence už připojitelný pohon používá, točivý moment variabilně distribuuje mezi nápravy použitím lamelové mokré spojky. Bez nutnosti zásahu je jasně upřednostněna zadní náprava a problém pod koly zaznamenávají čidla ABS a DSC. Prokluz je řešen lamelou během 100 milisekund, což by mělo stačit na většinu myslitelných situací.

Jaguar s AWD není příliš odlišný od BMW. Za normální situace systém zásobuje energií pouze zadní kola. Auto konstantně monitoruje míru kontaktu mezi pneumatikami a silnicí, dokáže tak elektronicky ovládaná lamelová spojka v případě ztráty přilnavosti okamžitě připojit i přední nápravu s maximem přenosu 50 % dostupného momentu.

Na sněhu se zapnutou elektronikou se nejlépe projevilo Audi, které ze tří pokusů vytěžilo dva body a ten třetí si uzmulo BMW. S následným vypnutým asistentem trakce se jen znovu potvrdilo stanovené pořadí, Jaguar s bílou pokrývkou pod koly skončil poslední.

Měření sil bylo přesunuto na ledovou plochu. V úvodu všem ujelo zase Audi, poté jeden sprint ovládlo BMW, než pohár zase padl do klína čtyřem kruhům s nulovým bodovým ziskem Jaguaru. Bez elektroniky si s náročnou akcelerací nejlépe poradilo BMW, respektive Audi, třetí vzadu neměl šanci.

Další zkouška pohonů 4x4 vedla pod kopec, na který se auta musela co nejrychleji dostat. Čtyřnásobný výjezd zvládlo nejlépe BMW v poměru 3:1 vůči červenému konkurentovi z Ingolstadtu. Britský zástupce se raději nezúčastnil.

Poslední disciplína měla odhalit komplexní vlastnosti pohonů 4x4 na měřeném okruhu plného sněhu. Za pomoci trakční kontroly dojela do cíle celkově nejrychleji A4 před druhou řadou 3 a nejhorším XE. Podržením tlačítka s klouzajícím autem se síly změnily a nejlépe se sněhovým peklem protáhlo BMW s preferovanou zadní nápravou. Oba zbylí rivalové si mohli podat ruce zásluhou stejného času. Britský elegán dostal cenu útěchy v podobě ocenění jeho chování na okruhu s vypnutými asistenčními systémy. V tu chvíli se z něj stalo nejřidičtější auto ze všech tří.

Na body ve srovnání tedy zvítězilo Audi Quattro, jakkoli nebylo nejlepší za všech okolností. BMW s xDrivem skončilo druhé a Jaguar s AWD se musí spokojit se třetím místem. Fanoušci čtyř kruhů by to jistě řekli předem, my ostatní musíme tento test ocenit jako první skutečně věrohodné srovnání nechávající vyniknout jen přednosti jednotlivých systémů pohonu všech kol.


Test konečně srovnal pohony 4x4 Quattro, xDrive a AWD na úplně stejných pneu - 1 - Quattro vs xdrive vs awd foto 01Test konečně srovnal pohony 4x4 Quattro, xDrive a AWD na úplně stejných pneu - 2 - Quattro vs xdrive vs awd foto 02Test konečně srovnal pohony 4x4 Quattro, xDrive a AWD na úplně stejných pneu - 3 - Quattro vs xdrive vs awd foto 03Test konečně srovnal pohony 4x4 Quattro, xDrive a AWD na úplně stejných pneu - 4 - Quattro vs xdrive vs awd foto 04Test konečně srovnal pohony 4x4 Quattro, xDrive a AWD na úplně stejných pneu - 5 - Quattro vs xdrive vs awd foto 05Test konečně srovnal pohony 4x4 Quattro, xDrive a AWD na úplně stejných pneu - 6 - Quattro vs xdrive vs awd foto 06Test konečně srovnal pohony 4x4 Quattro, xDrive a AWD na úplně stejných pneu - 7 - Quattro vs xdrive vs awd foto 07Test konečně srovnal pohony 4x4 Quattro, xDrive a AWD na úplně stejných pneu - 8 - Quattro vs xdrive vs awd foto 08Test konečně srovnal pohony 4x4 Quattro, xDrive a AWD na úplně stejných pneu - 9 - Quattro vs xdrive vs awd foto 09Test konečně srovnal pohony 4x4 Quattro, xDrive a AWD na úplně stejných pneu - 10 - Quattro vs xdrive vs awd foto 10Test konečně srovnal pohony 4x4 Quattro, xDrive a AWD na úplně stejných pneu - 11 - Quattro vs xdrive vs awd foto 11Test konečně srovnal pohony 4x4 Quattro, xDrive a AWD na úplně stejných pneu - 12 - Quattro vs xdrive vs awd foto 12Test konečně srovnal pohony 4x4 Quattro, xDrive a AWD na úplně stejných pneu - 13 - Quattro vs xdrive vs awd foto 13Test konečně srovnal pohony 4x4 Quattro, xDrive a AWD na úplně stejných pneu - 14 - Quattro vs xdrive vs awd foto 14
Audi A4 s pohonem 4x4 na body zvítězilo, ale občas mělo i slabší momenty

Zdroj: Tyre Reviews@Youtube

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše