První test VW Golf Variant R, GTD a Alltrack: tři nové tváře všeuměla

(+ videa) Jsou jako bratři v triku. Sdílejí stejný základ, každý má ale v rukávu docela jiné trumfy.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Testy aut

První test VW Golf Variant R, GTD a Alltrack: tři nové tváře všeuměla

3.5.2015 | Mirek Brokeš | 5 příspěvků

První test VW Golf Variant R, GTD a Alltrack: tři nové tváře všeuměla

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(+ videa) Jsou jako bratři v triku. Sdílejí stejný základ, každý má ale v rukávu docela jiné trumfy.

Golf GTD Variant - maratonci jsou také sportovci

Chcete opravdu vědět, jaký je Golf Variant GTD? Přečtěte si naši předloňskou recenzi Octavie RS TDI. Přečetli? Vše jasno? Tváříte se překvapeně, nezbude tedy, než se mu přece jen věnovat trochu víe do hloubky. Je to jedno z těch aut, které svým vzhledem a označením chce vyvolat dojem, že bylo vynalezeno téměř automobilové perpetuum mobile. Pod kapotou úsporný nafťák, vizáž sportovce, to zní jako recept na ideální vůz pro šetřivé petrol... vlastně dieselheady. Na jednu nádrž na Nordschleife, tam celý víkend jezdit na druhou a na třetí zase dojet zpět domů. No mohlo by se to podařit a mohl by to být príma výlet, už zmiňované RS TDI ukázalo, že se tam neztratí a já si jsem jist, že v případě GTD to nebude jinak. Ovšem radost to bude tak trochu jiného druhu než v případě třeba eRka.

Vzhledově GTD už tradičně navazuje na GTI. Srovnáte-li si přídě, jedinými rozdíly jsou absence červeného proužku a bachratější písmenko na konci zkratky. Záď už se ale tváří mnohem civilněji, dokonce na ní nenajdete nic na způsob falešné koncovky jako u Octavie. Decentní zdvojená koncovka přece stačí. Pak už jen zmínit velká kola a o 15 mm nižší světlou výšku a popis vnějších znaků je vyčerpán. Ve tmavé barvě je to prostě zase jen další Golf, nic speciálního.

První test VW Golf Variant R, GTD a Alltrack: tři nové tváře všeuměla - 14 - VW Golf Variant GTD 2015 first test ext 05První test VW Golf Variant R, GTD a Alltrack: tři nové tváře všeuměla - 15 - VW Golf Variant GTD 2015 first test ext 03První test VW Golf Variant R, GTD a Alltrack: tři nové tváře všeuměla - 16 - VW Golf Variant GTD 2015 first test ext 08

Uvnitř opět pokračuje GTI písnička včetně toho, že látkové potahy výborných sedadel mají károvaný vzor, jen opět bez červené linky. Také zploštělý volant a černé čalounění stropu jsou stejné. Opravdu je to GTI s nafťákem? Ne, není, má jeho atributy, ovšem osobnost zcela jinou. GTI je opravdový univerzál - rychlý, pohodlný, dokonce i umí být zábavný, nejsilnější stránka GTD je ale jinde. Je jí stejně jako v případě Octavie RS TDI kombinace výborně odladěného podvozku a naftového motoru. Kruhem se dostáváme na začátek. GTD je rychlý běžec na dlouhé tratě a na běžné silnice tak přenáší to, co umožňuje dýzlům úspěchy v Le Mans. Nejsou nejrychlejší, ale méně často musí zastavovat v boxech pro palivo.

Jak už bylo řečeno, jedním z trumfů GTD je jeho podvozek. Už první přesednutí z Alltracku na sedadlo položené o znatelných 45 mm níže naznačilo, že toto bude na silnici jiný šálek čaje. Stejně jako v tam jsem DCC nastavil na Comfort a hned po rozjetí cítil výrazně lepší schopnost kol kopírovat povrch. GTD je měkčí, plavnější, přitom stabilnější. Na dálnici potřebujete jeho vedení věnovat citelně nižší energii než u oplastovaného sourozence. Mimo dálnice bude velmi záležet, jestli jste na rychlé silnici s otevřenými oblouky, kterými auto projíždí stylem čtyřbobu v ledovém korytu nebo vyrazíte na horskou silničku se spoustou uzavřených zatáček. Právě mezi těmito dvěma druhy silnice se láme chleba, na prvních je GTD suverén, na druhých jen baletkou s kanadami na nohou. Musíte brzdit dříve, povolit brzdu nějaký ten moment před apexem a dovolit tak karoserii narovnat se a odlehčit příď. Pak můžete GTD poslat do zatáčky a ono se tam opravdu vydá. Pokud to nedodržíte a brzdíte do poslední chvíle, místo do středu oblouku zamíříte po tečně ven.

První test VW Golf Variant R, GTD a Alltrack: tři nové tváře všeuměla - 17 - VW Golf Variant GTD 2015 first test ext 10První test VW Golf Variant R, GTD a Alltrack: tři nové tváře všeuměla - 18 - VW Golf Variant GTD 2015 first test ext 11První test VW Golf Variant R, GTD a Alltrack: tři nové tváře všeuměla - 19 - VW Golf Variant GTD 2015 first test ext 12

To vše je samozřejmě dáno těžkým motorem pod přední kapotou. Tím je tatáž jednotka, kterou byla vybavena již zmiňovaná Octavia RS TDI. Jeho projev je zcela totožný v obou autech. Do 2 000 ot/min. se mu do práce moc nechce, nad nimi až do 4 500 žije naplno a pak u dojde dech. Tomu jsou přizpůsobeny i převody obou dostupných šestistupňových převodovek a při správném řazení lze vždy mít k dispozici nejen slušnou porci výkonu, ale také akustickou pohodu. V tomto ohledu Volkswagen odvedl velký kus práce, pryč jsou časy nýtujících a dunících tédéíček, po zvukové stránce panuje v kabině GTD opravdová pohoda. To ale jen za podmínky, že se v nabídce jízdních režimů vyhnete variantě Sport. V ní se spolu s motorem rozezvučí i „soundaktor” pod předním sklem a začne tvrdit muziku. Výsledný zvuk není ani pěkný, ani zajímavý a ani příjemný.

Nejlepší tak je zvolit Individual, podvozek nechat na Comfort, řízení na Normal a motor si dát na Sport. Pak můžete naložit co se jen vejde a vyrazit na dlouhý výlet třeba právě na Nordschleife. Jen tam asi nedojedete na tu jednu nádrž. Teoretický dojezd na dostupných 50 l nafty sice je více než 1 000 km, ovšem toho na dálnici těžko dosáhnete.

První test VW Golf Variant R, GTD a Alltrack: tři nové tváře všeuměla - 20 - VW Golf Variant GTD 2015 first test int 02První test VW Golf Variant R, GTD a Alltrack: tři nové tváře všeuměla - 21 - VW Golf Variant GTD 2015 first test int 04První test VW Golf Variant R, GTD a Alltrack: tři nové tváře všeuměla - 22 - VW Golf Variant GTD 2015 first test int 10První test VW Golf Variant R, GTD a Alltrack: tři nové tváře všeuměla - 23 - VW Golf Variant GTD 2015 first test int 16První test VW Golf Variant R, GTD a Alltrack: tři nové tváře všeuměla - 24 - VW Golf Variant GTD 2015 first test int 19První test VW Golf Variant R, GTD a Alltrack: tři nové tváře všeuměla - 25 - VW Golf Variant GTD 2015 first test int 18První test VW Golf Variant R, GTD a Alltrack: tři nové tváře všeuměla - 26 - VW Golf Variant GTD 2015 first test int 20

Diskuze 5 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.