Rychlý test VW Passat 2,0 TDI 177 R-Line: modla stále právem?

(+ video) Zoufale přesluhující Passat se zdá být odsouzen k výsměchu a ponížení. Mnozí konkurenti před ním ale stále mohou jen hořce polykat.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Testy aut

Rychlý test VW Passat 2,0 TDI 177 R-Line: modla stále právem?

18.3.2014 | Pavel Janda | 37 příspěvků

Rychlý test VW Passat 2,0 TDI 177 R-Line: modla stále právem?

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(+ video) Zoufale přesluhující Passat se zdá být odsouzen k výsměchu a ponížení. Mnozí konkurenti před ním ale stále mohou jen hořce polykat.

Kovárnička dříve narozených

Pod kapotou testovaného Passatu si našel místo sice ne úplně starý 2,0 TDI se vstřikováním common-rail, jenže i ten potvrzuje, že něco jako „tichý diesel” u Volkswagenu vyrobit ne a neumí. Ostatně ani nejnovější motory testované loni v Octaviích 2,0 TDI a RS TDI nenaznačily, že by naftový čtyřválec koncernu VW neměl být nadále spojován s jiným slovem „hluk”, tak co bylo možné čekat od o půl generace starší jednotky? Testovaný Passat měl tu smůlu, že jsem ho po prvním nastartování slyšel zvenčí za nízké teploty a doteď se mi o té symfonii zdají zlé sny.

Jenže to platí zvenku a nakonec i tento sled událostí pomohl vozu zaujmout tím, o kolik lépe se motor projevuje uvnitř. Ne snad proto, že by mě předchozí zkušenost připravila o sluch, to spíše citelně vylepšené odhlučnění a nějaký ten „akustický doping” (rezonátor?) se postaraly o to, že i takto výkonný naftový čtyřválec se na palubě projevoval příjemně. Nebudu vám vyprávět pohádky o tom, že jej nepoznáte od benzinu, nebo si jej dokonce spletete s šestiválcem, tohle je jasný nafťák, neobjevil jsem ale snad jediný režim, v němž by mi vyloženě pil krev. To se mi u dieselových aut příliš často nestává a prvotní parafráze na někdejší televizní pořad se mi rychle ztratila z mysli.

Rychlý test VW Passat 2,0 TDI 177 R-Line: modla stále právem? - 19 - Test VW Passat Variant 20 TDI 177 R-Line 142Rychlý test VW Passat 2,0 TDI 177 R-Line: modla stále právem? - 20 - Test VW Passat Variant 20 TDI 177 R-Line 144Rychlý test VW Passat 2,0 TDI 177 R-Line: modla stále právem? - 21 - Test VW Passat Variant 20 TDI 177 R-Line 145

Nejslyšitelnější je motor v nízkých otáčkách v nízkých rychlostech, tehdy zcela nezvládá utišit své nýtovací choutky, ve středních točkách je ale relativně kultivovaný a nevýrazný, ve vysokých si pak odpouští dunění. Spojte si tohle s docela příjemným průběhem výkonu, který je už pár set otáček na tisícovou hranicí alespoň nějaký a do cca 4 800 ot./min solidní, přidejte rozumné zpřevodování manuálního šestikvaltu a před sebou máte pohonnou jednotku, se kterou se nežije špatně - sice vás neoblaží žádným krásným zvukem, svůj bez nadsázky odporný zvukový projev ale nechává daleko za přepážkou mezi motorem a prostorem pro cestující a na kola dokáže skoro pořád pumpovat slušné množství výkonu.

Nečekejte zrovna raketu, máme tu 177 koní na 1 558 kg (EU), ale ztrácet se v provozu s dostupnou dynamikou určité nebudete. Výkon navíc nastupuje relativně rychle a co je pro mě coby „benzinového fundamentalistu” ještě podstatnější - projevuje se měkce, hladce. Takto výkonné nafťáky bývají tvrdé jak Stollwerck, až máte nutkání okovat si své boty trochou železa, abyste té čtyřválcové herce mohli pedálem pořádně nakopat. Tento motor je na bijce z farmy skoro elegán a v Passatu mi dává smysl. Nakonec, leccos vám o něm prozradí i přiložené video.

Jistě se ptáte na spotřebu, která má... Nechci říci dvojí tvář, to je trochu klišé, má jednu tvář, ale ne zcela homogenní. Na jednu stranu je třeba říci, že tento 2,0 TDI má relativně malý spotřebový rozptyl - když od něj budete žádat maximum dynamiky, nad 14-15 litrů nafty na 100 km se spotřebou nepodíváte. To je vzhledem k tomu, jak dobře auto jede, velice slušný výsledek. Také minimum spotřeby je solidní - economy run jsem vzhledem ke klimatickým podmínkám musel oželet, jezdit předpisově za 5 až 6 litrů nafty ale lze bez potíží. Kde je tedy problém? Pokud chcete po motoru už jen něco víc než málo, pod 8 se spotřeba dostává stěží, jen rychlejší jízda pak znamená něco mezi 9 a 10 litry nafty na 100 km, a to už úplně málo není. Redakčních 659 testovacích km jsme pak s kolegy zvládli se spotřebou 10,5 litru nafty a i když to reflektuje aktivnější jízdu a nějaké ty náročnější testy, žádné dostihy to nebyly.

Tento 2,0 TDI je tedy z těch, které umí jezdit pomalu za málo a umí jezdit i hodně rychle za relativně málo. Jakási normální rychlá jízda mu ale úsporně jde jen při víceméně konstantní rychlosti na dálnici, při každé akceleraci už polyká naftu plnými doušky...

Rychlý test VW Passat 2,0 TDI 177 R-Line: modla stále právem? - 22 - Test VW Passat Variant 20 TDI 177 R-Line 145Rychlý test VW Passat 2,0 TDI 177 R-Line: modla stále právem? - 23 - Test VW Passat Variant 20 TDI 177 R-Line 148Rychlý test VW Passat 2,0 TDI 177 R-Line: modla stále právem? - 24 - Test VW Passat Variant 20 TDI 177 R-Line 151

Měně odtažitý, než si myslíte

Asi nemusíme dlouze přemýšlet nad tím, v jakých „jízdních rolích” se tento Passat bude ocitat nejčastěji - auto na pravidelné cesty obchodního cestujícího, dálniční „potah”, rodinný dostavník. Cokoli jiného bude odsouzeno mezi okrajové jevy, čímž je jasně definováno, tak se taková auto musí ovládat - snadno a neúnavně, ostatní faktory klidně přebíjeje.

Právě takhle ovládání Passatu funguje a i když dozajista nejde o ideál z mého úhlu pohledu, na míru zákazníka se zde šilo velmi přesně. Když jsme u přesnosti, právě ta ovladatelnosti vozu vládne, ať vám to zní jakkoli omletě. Je úplně jedno, jestli mluvíme o spojce, brzdě, plynu, řízení nebo řazení, to všechno funguje vyzpytatelně a řekl bych, že i samozřejmě. Můžete zvolit decentní styl jízdy, můžete po autu chtít více než zmůže, přesto se setkáte vždy se stejně samozřejmou reakcí skrze ovládací prvky - Passat prostě dává najevo, že udělá, co chcete a ani nechce přiznat, že by se u toho potil. Je chladně přesný i ochotný a docela chápu, že tohle některé „bere”.

Rychlý test VW Passat 2,0 TDI 177 R-Line: modla stále právem? - 25 - Test VW Passat Variant 20 TDI 177 R-Line 058Rychlý test VW Passat 2,0 TDI 177 R-Line: modla stále právem? - 26 - Test VW Passat Variant 20 TDI 177 R-Line 062Rychlý test VW Passat 2,0 TDI 177 R-Line: modla stále právem? - 27 - Test VW Passat Variant 20 TDI 177 R-Line 064

Jestliže všechno dosud zmíněné je dost očekávatelné, musím k tomu dodat i něco překvapivého - při vší té chladnosti bych ani neřekl, že vůz je extrémně nekomunikativní nebo snad dokonce svéhlavý. Určitě to není to „povídavé” auto, které jako by s vámi při aktivní jízdě sedělo nad sklenkou vína a nenuceně vám dovolovalo prožívat každý doušek v podobě ujetých kilometrů. V rámci toho, kam se od dob jeho zrodu posunula komunikativnost většiny konkurentů (stručně řečeno do p...ekel), není ani „německý přístup, edice 2005”, třebaže v jistých ohledech modifikovaný, v dnešní době úplná bída.

Asi už si neoblíbím tu umělou kulisu řazení nebo samolibé řízení, ale třeba ovládání brzd, spojky, ale nakonec i motoru úplně odtažité není. Výsledný mix mi prostě přijde být dobrý - určitě neučaruje náročným řidičům, ti se ale částem showroomu Volkswagenu, kde jsou vystaveny Passaty TDI, jistě obloukem vyhýbají. Většině ostatních podle mě nemůže být proti mysli - je přesný, vyjde vám vstříc a nebude se jevit jako váš nepřítel ani když od auta budete chtít trochu více než je standardně připraveno dávat. Tento dojem mi nakonec shodou okolností potvrdila i pozdější zkušenost s podstatně novějším kompaktním kombíkem na MQB, na jehož recenzi ještě dojde. Ani v jeho případě bych neřekl, že je vysloveně odtažitý, vedle Passatu se ale rázem jevil být citelně svéhlavějším, řekl bych jalovějším autem. Zkrátka novější nemusí být vždy lepší, alespoň ne ve všech ohledech...

Rychlý test VW Passat 2,0 TDI 177 R-Line: modla stále právem? - 28 - Test VW Passat Variant 20 TDI 177 R-Line 088Rychlý test VW Passat 2,0 TDI 177 R-Line: modla stále právem? - 29 - Test VW Passat Variant 20 TDI 177 R-Line 067Rychlý test VW Passat 2,0 TDI 177 R-Line: modla stále právem? - 30 - Test VW Passat Variant 20 TDI 177 R-Line 073

Diskuze 37 příspěvků