Test Audi S4 Avant: 333 cestovních koní

Na první pohled se může zdát, že nové Audi S4 jde s dobou. Dostalo totiž menší motor s přeplňováním, tím ale poplatnost současné módě končí. Motor má menší výkon, celý vůz je lehčí, spotřeba paliva ovšem dolů rozhodně nešla. Nová S4 se ale jakési módní záležitosti vzdaluje i v jiných aspektech. V jakých konkrétně? Nepředbíhejte, vše se dozvíte v našem testu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Testy aut

Test Audi S4 Avant: 333 cestovních koní

14.4.2009 | Walter Kraft | 4 příspěvky

Test Audi S4 Avant: 333 cestovních koní

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Na první pohled se může zdát, že nové Audi S4 jde s dobou. Dostalo totiž menší motor s přeplňováním, tím ale poplatnost současné módě končí. Motor má menší výkon, celý vůz je lehčí, spotřeba paliva ovšem dolů rozhodně nešla. Nová S4 se ale jakési módní záležitosti vzdaluje i v jiných aspektech. V jakých konkrétně? Nepředbíhejte, vše se dozvíte v našem testu.

Audi S4 bylo vždy vozem dvou tváří. Ať už šlo o verzi s motorem 2,7 V6 biturbo, nebo 4,2 V8, vždy si jakožto sportovněji laděná varianta modelu A4 nacházela přízeň mezi horkokrevnějšími řidiči, choutky skutečných závodníků ale nikdy nebyla s to uspokojovat. Pro takové byla vždy příliš těžká a kompromisně naladěná a nejlépe se cítila na dálnici. Přesto se po mém soudu snažila tvářit, že je na okruhu jako doma a tomuto pocitu nahrávala i některá naladění, která rychlému čtyř- či pětidvéřovému cesťáku neslušela. Náročnějšímu využití přitom fandila spíše ostřejší RS4, která se ovšem s vyšší cenou a v limitovaných sériích dostala do rukou málokomu. Možná i proto zůstala S4 svým charakterem na půli cesty mezi rychlým cesťákem a sportovním sedanem či kombi a svou jasnou tvář hledala marně.

Nová S4 na to jde jinak. V mnoha ohledech odhodila masku rádobysporťáku a našla si mnohem smysluplnější tvář. Pokud vás zajímá, jak se ji podařilo, pojďte se ji podívat na zoubek s námi.

Ve jménu decentnosti

Audi s písmenem S ve jméně byla vždy ztělesním dokonale decentního sportovního stylingu. A nová S4 není ani v nejmenším výjimkou. Vzhled vozu si odpouští jakékoli výstŕelky, které by neznalému naznačily, s čím má tu čest. Zároveň ovšem mnoha detaily dává znalým jasně najevo, že jde o vůz svými možnostmi dalece převyšující všechna běžná provedení modelu A4. Ani křiklavá, ani příliš fádní, rovnováha mezi těmito dvěma extrémy je i u nové S4 absolutní.


Test Audi S4 Avant: 333 cestovních koní - 1 - S4DSC_008019Test Audi S4 Avant: 333 cestovních koní - 2 - S4DSC_009521Test Audi S4 Avant: 333 cestovních koní - 3 - S4DSC_006516

Vůz se z vnějšku proti běžné „á-čtyřce” liší víceméně klasickými „sportovními detaily”. S4 dostala jiný přední nárazník, jinou masku chladiče, výraznější boční prahy a samozřejmě i zadní nárazník, který skrývá čtveřici koncovek výfuku. Pomineme-li drobné nuance v podobě střešního spoileru či označení S4 na přídi i zádi, pak je třeba připomenout ještě utraklasický prvek všech „eSkových” Audi - stříbrně zbarvené kryty vnějších zpětných zrcátek.

Měl jsem pro S4 Avant vždy slabost a ani v nejnovější generaci mě tento vůz nenechává chladným. Jeho vzhled je promyšlený a čistý, sebevědomý i nenápadný. Myslím, že budu mluvit z duše i mnohým z vás, když konstatuji, že jde o jedno z nejhezčích kombi střední třídy na současném trhu.

Špičkový interiér není klišé

A chválou musím vůz zahrnout i v další části našeho testu. V době, kdy skoro všechny automobilky šetří kde mohou a i interiéry mnoha prémiových vozů připomínají spíše špatný vtip než luxus a kvalitu, si Audi zachovalo svou úroveň a nenechalo se ani u S4 strhnout k šetření na nesprávném místé. Ano, Audi bylo uvnitř kvalitní vždy, ale nyní je na tom v porovnání s konkurencí ještě mnohem lépe. Právě nejbližší němečtí konkurenti, BMW a Mercedes-Benz, dali interiérům své řady 3 resp. třídy C po stránce kvality montáže i použitých materiálů pěkně na frak. Audi zůstalo na svém a rázem je z toho velká konkurenční výhoda - pokud chcete německý vůz střední třídy s opravdu kvalitním interiérem, nemáte v podstatě na výběr, kvalita konkurence nesahá dnes Audi ani po kotníky. A to říkám jako někdo, kdo rozplýváním se nad mimořádnou kvalitou interiérů Audi dlouho pohrdal, zase tak výjimečné mi dříve nepřišly. Dnes jsou a chtě nechtě se musím přidat k hlavnímu proudu.

Test Audi S4 Avant: 333 cestovních koní - 4 - S4_A15571108Test Audi S4 Avant: 333 cestovních koní - 5 - S4_A15571710Test Audi S4 Avant: 333 cestovních koní - 6 - S4_A15572213Test Audi S4 Avant: 333 cestovních koní - 7 - S4_A15572915

Ale abych neodbočoval. V interiéru S4 je vše dotaženo do extrému, zvlášť v případě námi testované verze, která byla napěchována příplatkovou výbavou v někdy až bizarních kombinacích. Použitá kůže na sedadlech byla prvotřídní, plasty na palubní desce rovněž. Montáž nevykazovala nedostatky a pokud by kožené čalounění sedadel chvílemi za podivných zvukl nedřelo o středový tunel, bylo by uvnitř i na nekvalitních cestách až podivné ticho.

Designové pojetí interiéru nechť si každý čtenář laskavě přebere sám, ale to, co z fotek vidět není, nebo vidět být nemusí, tedy kvalita materiálů a montáže, byla na prvotřídní úrovni. Ale buďme upřímní, toto se od Audi dalo čekat a jsme rádi, že nás nezklamalo. Hotová revoluce se ovšem odehrála pod kapotou, kde to už takový chvalozpěv nebude.

Diskuze 4 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.