Test Citroën DS5 2,0 HDi: obdiv zaručen

Citroën oprášil vzpomínky na své avantgardní období a vzepjal se k nevšednímu výkonu. Dostojí DS5 své neobvyklosti také na silnici?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Testy aut

Test Citroën DS5 2,0 HDi: obdiv zaručen

18.4.2012 | Miro Mihálik | 10 příspěvků

Test Citroën DS5 2,0 HDi: obdiv zaručen

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Citroën oprášil vzpomínky na své avantgardní období a vzepjal se k nevšednímu výkonu. Dostojí DS5 své neobvyklosti také na silnici?

Technika pouze konvenční

Na to, jakou parádu na kolech Citroën spáchal, byste možná očekávali i odpovídající avantgardní techniku, hlouběji pod poslední módní vrstvou ale narazíte na poměrně konvenční jádro. Automobilka do své prozatímní špičky řady DS montuje výlučně přeplňované motory, v jednom případě i s elektromotorem u zadní nápravy a tudíž i částečným pohonem všech kol. Nám dělal společnost vrcholný diesel s výkonem 163 koní vybavený šestistupňovou automatickou převodovkou a klasickým hydrodynamickým měničem. Jak budoucnost podle Citroënu jezdí?

Osobně by se mi v takto extravagantním automobilu líbilo, kdyby výfuk a motorový prostor opouštělo tiché ševelení benzínového motoru se slyšitelným přebytkem výkonu. Přijít v příznivější době, nemusela by to být utopie, dnes ale je, ačkoli musím uznat, že zvuk a vibrace čtyřválcového dieselu v testovacím voze byly zatlačeny do pozadí docela dobře.

Dynamika je ale pouze průměrná. Na to konto ale musím říci, že motor samotný za to ani moc nemůže. Plně vybavený vůz i s řidičem atakuje hmotnost 1,7 tuny a něco se ztratí také v měniči, takže DS5 potřebuje na stovku přes deset sekund a ani plynový pedál důvěrně seznámený s koberečkem vás dále než za 215 km/h nepustí.

Test Citroën DS5 2,0 HDi: obdiv zaručen - 15 - Citroen DS5 test 45Test Citroën DS5 2,0 HDi: obdiv zaručen - 16 - Citroen DS5 test 13Test Citroën DS5 2,0 HDi: obdiv zaručen - 17 - Citroen DS5 test 20

Ne že by měl příští majitel kvůli tomu jezdit kanalizací, ale... Od exotiky tak nějak mimoděk očekáváte exotické výkony a ty při vší vůli i úctě dvoulitrový diesel s automatem zajistit neumí. Svým charakterem, opožděnými reakcemi na plyn (alespoň vyhlazenými převodovkou), vadnutím ve vyšších otáčkách a relativně dobrou kultivovaností nutí zvolit poklidné tempo.

Neodoláte-li a začnete z něj ždímat zbytky, poslechnete si utrápený zvukový projev, za který vám palubní jednotka ještě vystaví účet na bratru třináct čtrnáct litrů na sto. Takže se po chvíli zase raději uklidníte a vrátíte tam, kde se posádka a 2,0 HDi cítí a projevuje nejlépe - mezi dvěma až tři a půl tisíci otáček. Pak můžete mimo město i pomýšlet na spotřebu šest litrů, což ale beztak z DS5 asketu nedělá.

Nicméně toto není jediný motor, který je pro DS5 k mání a pokud zatoužíte i po poněkud svěžejším výkonovém projevu, pohon HYbrid4 nebo benzinová 1,6 THP 200 jistě nabídnou více.

Komfort jízdy obětován stylu

Snahu o svižnou jízdu ovšem v případě testovaného provedení nemařil ani tak motor, ale projevy podvozku. DS5 se ani na hladkém asfaltu se nepohybuje s grácií hydropneumatických Citroënů - tomu určitě nepomáhá už přítomnost obyčejných ocelových pružin, na jakoukoli měkkost ale dávají zapomenout hlavně devatenáctipalcová kola.

Pohlcování dlouhých vln zvládá podvozek dobře a v dostatečně dlouhých dráhách zavěšení tušíte i jistou primární poddajnost. Jenže na menších příčných nerovnostech tomu tak není. Věřím přitom, že na základních šestnáctkách a sedmnáctkách DS5 funguje podobně jako C4, jejíž základ částečně využívá. Potvrzují to i lidé, kteří tuto kombinaci vyzkoušeli. Největší dostupná kola ale komfort jízdy rozsekají, semelou a zahodí. Pokud skutečně nechcete, aby vám tento vůz připomínal každý centimetr české asfaltové reálie nepříjemnými ranami do karoserie, nenechte si vymluvit gumy s normálním profilem. Nebo se přestěhujte do jiné země. I za tuto krásu se platí, na našich silnicích je ale ona daň příliš velká.

Test Citroën DS5 2,0 HDi: obdiv zaručen - 18 - Citroen DS5 test 09Test Citroën DS5 2,0 HDi: obdiv zaručen - 19 - Citroen DS5 test 11Test Citroën DS5 2,0 HDi: obdiv zaručen - 20 - Citroen DS5 test 10

Na kvalitní silnici se vůz chová o poznání jistěji, i když vás zrovna nepokouší řezat zatáčky. Jak už bylo uvedeno, jde o docela těžký cestovní vůz a od takového nelze mrštnost očekávat. Mechanická přilnavost je ale dobrá, DS5 se v obloucích příliš nenaklání a pokud jednou zasedne v pružinách, nevlní se a nenechá se vyprovokovat ani ubráním plynu.

Řízení je lehké a u zpětné vazby lze mluvit jen o zbytcích, takže i v tomto směru se budete cítit lépe při přesunu na dálnicích než pokusech o rychlou jízdu na okreskách. To ale z principu neberte špatně, Citroën nikde neříká, že stvořil sportovní auto. Platí ale, že svou přitažlivou jinakost, ve které lze spatřovat i dosti dynamiky, za jízdy až tak nepodporuje.

Diskuze 10 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše