Tato česká Škoda Octavia RS bude mít 400 koní, už teď konkuruje Audi R8 V10

(+ videa) Současná Octavia RS dokáže už v sériové podobě dobře skloubit role auta pro každý den i zábavu. Majitel tohoto vozu to chtěl celé posunout dál.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Tuning

Tato česká Škoda Octavia RS bude mít 400 koní, už teď konkuruje Audi R8 V10

10.5.2016 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

Tato česká Škoda Octavia RS bude mít 400 koní, už teď konkuruje Audi R8 V10

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(+ videa) Současná Octavia RS dokáže už v sériové podobě dobře skloubit role auta pro každý den i zábavu. Majitel tohoto vozu to chtěl celé posunout dál.

Škoda Octavia RS aktuální generace je slušně rychlé a přitom pro každý den bez větších kompromisů použitelné auto, jak jsme zjistili mimo jiné při testu před pár lety. Jejích 220 koní ale není zas tak moc, aby leckdo netoužil po ještě vyšším výkonu. Jedním z takových lidí byl i majitel modré Octavie RS na fotkách níže.

Základ je jasný - 220 koní řadového čtyřválce o objemu dvou litrů, které míří na přední kola přes manuální šestikvalt. U české firmy Hot Hatch Shop, kde se na voze pracovalo, začali s tím, že majitel chce s autem jezdit každý den, ale také občas na okruhu. Podvozek dostal tlumiče a pružiny Eibach Pro-Street-S a stabilizátory Eibach Anti-Roll-Kit a právě stabilizátory prý dokázaly téměř úplně potlačit vrozenou nedotáčivost auta. Vůz má také pevné uložení přední ramen od SuperPro a na cestě je kit horního uložení předních tlumičů, který dovolí seřizovat odklon kol.

Upravené jsou samozřejmě i brzdy, ty sériové prý nebyly schopny zvládnout více než dvě ostrá kola na okruhu v Mostě, než začaly vadnout. Most je ostatně v tomto směru docela náročný, zejména decelerace na minimální rychlosti na konci cílové rovinky si žádá své. Pod přední kola tedy putovaly brzdy Volkswagen Racing s dvoudílnými kotouči o průměru 360 mm a s šestipístkovými třmeny. Jsou lehčí než ty sériové a nevadnou. Vzadu zatím pracují původní brzdy, ale budou sem nainstalovány ty ze Seatu Leon Cupra 280. Pancéřové hadičky jsou samozřejmostí na všech kolech.

Velkými úpravami prošel také motor. Pořád má čtyři válce a dva litry objemu, ale z výkonu 220 koní se stalo 336. Je tu nový první díl výfuku za turbem s vysokoprůtokovým katalyzátorem od firmy APR, zvýšený tlak turba, větší mezichladič a karbonové sání. Samozřejmostí je nová řídící jednotka s označením Stage 2 také od APR.

336 koní má za výsledek maximálku 280 km/h na tachometru, reálně pochopitelně o něco méně, ale na Octavii to je pořádný kalup. A není to konečná - pod kapotu se má stěhovat mimo jiné turbodmychadlo z Golfu R a výkon má být posunut až někam ke 400 koní. Zvýšený výkon si vyžádal spojku Sachs Performance a mechanický samosvorný diferenciál.

Psali jsme, že majitel chce s touhle Octavií jezdit i po okruhu. Aktuální rekord v Mostě má 1:57,4 a podle úpravce má sám řidič ještě rezervu asi dvě vteřiny. Zvýšení výkonu samozřejmě pomůže k lepšímu času, cílová rovinka je v Mostě docela dlouhá, a dá se také předpokládat, že se majitel podívá i na Ring. A tam je vysoký výkon opravdu potřeba.

Níže můžete vidět, jak auto jezdí v Mostě v současné podobě, mimo jiné i ve společném kolem s 525koňovým Audi R8 V10. Z videa je tedy zřejmé, že řidič Audi nedosahuje kvalit šoféra Octavie a část potenciálu vozu zabíjí svými limity, přesto je z něj patrné i to, jak dobře Octavia RS s 336 koňmi jede. Na cílové rovince stačí malé zaváhání Audi na výjezdu a při akceleraci prakticky není s to Octavii odjet. A jak to asi bude vypadat, až pod kapotou přibudou další desítky koní.

Vůz přitom dále vypadá docela nenápadně a těžko byste mu hádali takové schopnosti. Pokud navíc zůstaly zachovány jeho schopnosti zvládnout i běžný silniční provoz bez mimořádných kompromisů, je to úprava dle našeho gusta. Třeba je otázkou, jak moc takto upravený motor vydrží. Snad se jednou dozvíme i to...


Tato česká Škoda Octavia RS bude mít 400 koní, už teď konkuruje Audi R8 V10 - 1 - skoda octavia rs hhs 01Tato česká Škoda Octavia RS bude mít 400 koní, už teď konkuruje Audi R8 V10 - 2 - skoda octavia rs hhs 02Tato česká Škoda Octavia RS bude mít 400 koní, už teď konkuruje Audi R8 V10 - 3 - skoda octavia rs hhs 03Tato česká Škoda Octavia RS bude mít 400 koní, už teď konkuruje Audi R8 V10 - 4 - skoda octavia rs hhs 04Tato česká Škoda Octavia RS bude mít 400 koní, už teď konkuruje Audi R8 V10 - 5 - skoda octavia rs hhs 05Tato česká Škoda Octavia RS bude mít 400 koní, už teď konkuruje Audi R8 V10 - 6 - skoda octavia rs hhs 06Tato česká Škoda Octavia RS bude mít 400 koní, už teď konkuruje Audi R8 V10 - 7 - skoda octavia rs hhs 07Tato česká Škoda Octavia RS bude mít 400 koní, už teď konkuruje Audi R8 V10 - 8 - skoda octavia rs hhs 08Tato česká Škoda Octavia RS bude mít 400 koní, už teď konkuruje Audi R8 V10 - 9 - skoda octavia rs hhs 09Tato česká Škoda Octavia RS bude mít 400 koní, už teď konkuruje Audi R8 V10 - 10 - skoda octavia rs hhs 10Tato česká Škoda Octavia RS bude mít 400 koní, už teď konkuruje Audi R8 V10 - 11 - skoda octavia rs hhs 11Tato česká Škoda Octavia RS bude mít 400 koní, už teď konkuruje Audi R8 V10 - 12 - skoda octavia rs hhs 12Tato česká Škoda Octavia RS bude mít 400 koní, už teď konkuruje Audi R8 V10 - 13 - skoda octavia rs hhs 13
Tahle modrá Octavia RS je ukázkou, kam až se dá posunout sériový motor i se sériovým turbem

Zdroj: HotHatchShop.cz

Marek Bednář

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.