300koňový luxusní off-road vyzval na souboj v terénu nuznou Dacii Duster, neměl to dělat

Jde o auta ze dvou jiných světů, kdy za cenu pár náhradních dílů na jedno můžete mít celé druhé. Jejich srovnání by tak mělo být obrazem naprosto jednoznačné převahy dražšího modelu, jenže není, i když je pro jízdu v terénu optimalizován mnohem víc než Dacia.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

300koňový luxusní off-road vyzval na souboj v terénu nuznou Dacii Duster, neměl to dělat

26.6.2022 | Petr Miler

300koňový luxusní off-road vyzval na souboj v terénu nuznou Dacii Duster, neměl to dělat

/

Foto: Dacia/Land Rover, koláž Autoforum.cz

Jde o auta ze dvou jiných světů, kdy za cenu pár náhradních dílů na jedno můžete mít celé druhé. Jejich srovnání by tak mělo být obrazem naprosto jednoznačné převahy dražšího modelu, jenže není, i když je pro jízdu v terénu optimalizován mnohem víc než Dacia.

Upřímně řečeno, srovnat lze cokoli s čímkoli, tohle klání má ale větší opodstatnění, než se na první pohled může zdát. Mat Watson z Carwow si vzal tentokrát k ruce Land Rover 110 X D300, tedy v terénu nejschopnější provedení dnes nejdrsnějšího off-roadu britské značky s 300koňovým šestiválcovým dieselem. A postavil jej proti Dacii Duster dCi, tedy 115koňovému provedení jednoho z nejlevnější esúvéček na trhu. Absurdní? Ne až tak úplně.

Být smyslem klasický sprint na letišti nebo srovnání luxusu, nemá to cenu, Land Rover sfoukne Dacii jako svíčku na narozeninovém dortu. Mat ale tentokrát vzal do srovnání v terénu a byť i v tomto klání byl novodobý Defender jasným favoritem, rázem neměl nikdo nic jisté. Dacia je schopné auto, Defender je ale o neskutečných 935 kg (!) těžší a s rozbahněným povrchem pod koly je celkem nedůležité, zda máte k dispozici 100, 300 nebo třeba 1 000 koní. Klíčové je, jak s dostupným potenciálem dokážete pracovat.

Dacia je v tom evidentně hodně, hodně dobrá, a tak se v terénním srovnání rozdíly mezi oběma vozy rychle mažou. Ve sprintu do kopce sice prohraje, jde ale o tak malý rozdíl, že ani řidiči zpoza volantů nebyli schopni říci, kdo vlastně vyhrál. A když jde o jakousi rychlostní terénní zkoušku, je Duster dokonce o dvě sekundy rychlejší, protože kila zde hrají mnohem větší roli než cokoli jiného.

Mat ale obě auta v podobných srovnání boduje skrze jednotlivé disciplíny a v ryze terénních „prolézačkách” je Defender se svou technikou lepší. Přesto nakonec v klání zvítězí o jediný bod (11 proti 10 bodům), což je vítězství o proslulá ňadra korejské dívky. Přitom kdyby Land Rover byť jen jednou hruběji poškodil v některém z testů, mohlo to snadno znamenat opravu dražší než kolik stojí úplně celý Duster.

I když tedy Defender vyhrál, nic až tak zázračného nepředvedl a poměrem výkonu ku ceně je jasným poraženým. Defender D300 v terénním provedení X začíná v Česku na 2 986 111 Kč, testované provedení bylo daleko za 3 miliony. Takový Duster 1,5 dCi, byť v poslední době dost zdražil a k mání je jen s vyšší výbavou, přijde nejméně na 457 500 Kč. Jinými slovy byste mohli mít 6 takových Dusterů a ještě by vám zbylo hodně peněz na naftu. Je Defender 6krát lepší? Ani omylem, v terénu jistě ne, podle Mata je lepší přesně o 10 procent. To vše jen znovu ukazuje, jak zajímavou nabídkou některými optikami SUV Dacie je.


300koňový luxusní off-road vyzval na souboj v terénu nuznou Dacii Duster, neměl to dělat - 1 - Land Rover Defender 110 X D300 01300koňový luxusní off-road vyzval na souboj v terénu nuznou Dacii Duster, neměl to dělat - 2 - Land Rover Defender 110 X D300 02300koňový luxusní off-road vyzval na souboj v terénu nuznou Dacii Duster, neměl to dělat - 3 - Land Rover Defender 110 X D300 03
Land Rover Defender 110 X D300 je ve srovnání... Foto: Land Rover

300koňový luxusní off-road vyzval na souboj v terénu nuznou Dacii Duster, neměl to dělat - 4 - Audi RS Q8 vs Dacia Duster dCi drag uphill 04300koňový luxusní off-road vyzval na souboj v terénu nuznou Dacii Duster, neměl to dělat - 5 - Audi RS Q8 vs Dacia Duster dCi drag uphill 05300koňový luxusní off-road vyzval na souboj v terénu nuznou Dacii Duster, neměl to dělat - 6 - Audi RS Q8 vs Dacia Duster dCi drag uphill 06
...s Dacií Duster 1,5 dCi učiněným Goliášem vedle Davida. Přesto v terénním klání sotva vítězí celkově a někdy i prohrává. Foto: Dacia

Zdroj: Carwow@Youtube

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.