95letý muž musí dokázat, že se narodil, aby mohl dostat nový řidičský průkaz

Člověk by řekl, že po 95 letech na světě a více jak 65 letech vlastnictví řidičského oprávnění o něčím narození nebude pochyb. Jak je ale vidno, úřednický šiml vládne na celém světě.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

95letý muž musí dokázat, že se narodil, aby mohl dostat nový řidičský průkaz

20.9.2019 | Mirek Mazal

95letý muž musí dokázat, že se narodil, aby mohl dostat nový řidičský průkaz

/

Člověk by řekl, že po 95 letech na světě a více jak 65 letech vlastnictví řidičského oprávnění o něčím narození nebude pochyb. Jak je ale vidno, úřednický šiml vládne na celém světě.

Americký penzista Albert Bigler musí i v požehnaném věku 95 let věnovat nemalou část své životní energie boji s úřady. Muž z Texasu je stále fyzicky schopen řídit automobil, ale jednu z jeho posledních radostí mu překazil přehnaně iniciativní úředník. Stařík nemůže legálně vyjet z domu do kostela, protože příslušný úřad mu bez předloženého rodného listu pro ověření dávného data narození odmítl obnovit řidičskou licenci.

Naštvaný Bigler se tímto problémem zabývá od léta. Čilý důchodce byl držitelem platného řidičáku po více jak 65 let. Kvůli absurdní nutnosti prokázat datum narození se ale obává i dalšího omezování v podobě ztráty hlasovacího práva nebo odepření prodloužení rybářského lístku.

Problémy začaly po prvním příchodu k přepážce. Bigler slušně požádal o obnovení řidičského průkazu, ale státní zaměstnanec na druhé straně barikády zastavil proces požadavkem rodného listu s identifikačními údaji. Nic takového ale nikdy neexistovalo, dnes 95letý muž se narodil doma a ani matriky nevedly přesné záznamy o všech narozených. Chybějící zápis by bylo možné obnovit, ale ani tato varianta není možná, neboť všichni lidé, kteří by mohli dosvědčit jeho narození, jsou dávno po smrti.

Papírově neexistující muž je nyní ve slepé uličce. Potřebuje svolení k řízení pick-upu Ford, se kterým pravidelně dojíždí do kostela provádět základní údržbu. „Myslím, že jsem docela dobrý řidič,“ řekl Albert. „Je to pro mě velmi důležité, jako by mi sebrali úplně všechno,“ dodal bezmocně. V požehnaných letech by si zasloužil ohleduplnější přístup - požadovat po něm neexistující a kdysi nevydávaný dokument po dekádách vlastnictví mnoha jiných se jeví být mimořádně absurdním.


95letý muž musí dokázat, že se narodil, aby mohl dostat nový řidičský průkaz - 1 - Muz nedostane ridicak bez rodneho listu 0195letý muž musí dokázat, že se narodil, aby mohl dostat nový řidičský průkaz - 2 - Muz nedostane ridicak bez rodneho listu 0295letý muž musí dokázat, že se narodil, aby mohl dostat nový řidičský průkaz - 3 - Muz nedostane ridicak bez rodneho listu 0395letý muž musí dokázat, že se narodil, aby mohl dostat nový řidičský průkaz - 4 - Muz nedostane ridicak bez rodneho listu 0495letý muž musí dokázat, že se narodil, aby mohl dostat nový řidičský průkaz - 5 - Muz nedostane ridicak bez rodneho listu 0595letý muž musí dokázat, že se narodil, aby mohl dostat nový řidičský průkaz - 6 - Muz nedostane ridicak bez rodneho listu 0695letý muž musí dokázat, že se narodil, aby mohl dostat nový řidičský průkaz - 7 - Muz nedostane ridicak bez rodneho listu 0795letý muž musí dokázat, že se narodil, aby mohl dostat nový řidičský průkaz - 8 - Muz nedostane ridicak bez rodneho listu 0895letý muž musí dokázat, že se narodil, aby mohl dostat nový řidičský průkaz - 9 - Muz nedostane ridicak bez rodneho listu 0995letý muž musí dokázat, že se narodil, aby mohl dostat nový řidičský průkaz - 10 - Muz nedostane ridicak bez rodneho listu 10
Úřednický šiml zamezila další ježdění zjevně stále bystrému starému muži jen proto, že nemá rodný list, který ovšem nikdy neměl a mít ani nemohl

Zdroj: KDSK

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše