Američané našli vtipný způsob, jak sabotovat snahy státu o jejich sledování

Zárukou svobody je jen anonymita a té nám stát v dnešní době mnoho nedopřává. Americká snaha o nápravu přicházející v konfekčních velikostech pro ženy sympatická rebélie.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Američané našli vtipný způsob, jak sabotovat snahy státu o jejich sledování

22.8.2019 | Mirek Mazal

Američané našli vtipný způsob, jak sabotovat snahy státu o jejich sledování

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Zárukou svobody je jen anonymita a té nám stát v dnešní době mnoho nedopřává. Americká snaha o nápravu přicházející v konfekčních velikostech pro ženy sympatická rebélie.

Ačkoli žijeme ve formálně svobodné době, v některých ohledech máme svobody méně než kdy dříve. Ani komunisté před rokem 1989 nedohlíželi na některé oblasti našich životů tak intenzivně, jako současné zřízení. To neberte jako projev stesku po „starých časech”, v žádném případě. Nejde tu o to, že by komunisté nechtěli, spíše nemohli. Tehdy zkrátka neexistovaly technické prostředky, které existují dnes a dovolují státu sledovat své občany prakticky na každém kroku. Otázkou je tak spíše to, jak moc si je sledovat dovolí - komunisté zábrany stále nemají a jak to dnes vypadá v Číně, víme dobře.

V západním světě jsou limity přece jen jinde, pro některé jsou ale stále příliš daleko za hranicí únosnosti. Existuje dnes skutečně bezpočet způsobů, jak vědět, co kterýkoli člověk dělá v prakticky jakoukoli denní nebo noční dobu a týká se to i aut. Automatické čtečky registračních značek aut (Automatic Number Plate Recognition, dále jen ANPR) jsou jedním z nich, neboť dovolují mapovat pohyb automobilu, kamkoli se mihne. Vnímat něco takového jako oslabení práva na soukromí není nemístné a někteří Američané se s existencí takových systémů nechtějí smířit.

Kamerové systémy namontované na policejních vozech nebo na statických místech automaticky fotografují registrační značky a zjištěné informace putují do vládních databází. Bojovníci za soukromí jednotlivců ale nyní jejich činnost začali sabotovat docela vtipným způsobem - oblečením nové oděvní značky Adversarial Fashions.

Jak? Řada dámských a pánských bund, triček, mikin, šatů i sukní je vyvedena se vzory náhodných automobilových poznávacích značek. Potisk je navržen tak, aby systémy ANPR na sadu znaků zareagovaly a do databází nahrály bezpočet zcela irelevantních dat. Automatizovaný dohled bude stěží fungovat v momentě, kdy výskyt stejného auta (či spíše „auta”) během chvíle zaznamená na několika různých místech USA.

Oblečení je dostupné v řadě vzorů s prakticky nekonečným počtem náhodně generovaných registračních značek. Úsměvné je i to, že autorka nápadu (též počítačová hackerka a zároveň designérka) Kate Rose se svými kolegy doporučuje zákazníkům zvážení objednávky větších velikostí a jednodušších střihů, protože vzory jsou pak pro kamery snadněji čitelné a nejlépe mate automatizovaný systém prádlo visící co nejvíce rovně dolů. Je to vtipně nenásilný způsob, jak fungování systému zhatit jeho vlastními zbraněmi.


Američané našli vtipný způsob, jak sabotovat snahy státu o jejich sledování - 1 - Adversarial Fashions obleceni proti policii 01Američané našli vtipný způsob, jak sabotovat snahy státu o jejich sledování - 2 - Adversarial Fashions obleceni proti policii 02Američané našli vtipný způsob, jak sabotovat snahy státu o jejich sledování - 3 - Adversarial Fashions obleceni proti policii 03Američané našli vtipný způsob, jak sabotovat snahy státu o jejich sledování - 4 - Adversarial Fashions obleceni proti policii 04Američané našli vtipný způsob, jak sabotovat snahy státu o jejich sledování - 5 - Adversarial Fashions obleceni proti policii 05Američané našli vtipný způsob, jak sabotovat snahy státu o jejich sledování - 6 - Adversarial Fashions obleceni proti policii 06Američané našli vtipný způsob, jak sabotovat snahy státu o jejich sledování - 7 - Adversarial Fashions obleceni proti policii 07
Americký způsob boje proto snahám státu o sledování občanů je vtipně nenásilný

Zdroj: Technology Review

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše