Ani v USA prý rok po přírodní katastrofě nejsou peníze na opravu slavné silnice

Je to věta, na kterou jsme u nás od státních institucí zvyklí jako na málokterou jinou: Nejsou peníze. Ani v ČR není lehké tomu věřit, v USA to vypadá, že někdo spíš nechce, aby byly.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Ani v USA prý rok po přírodní katastrofě nejsou peníze na opravu slavné silnice

20.1.2020 | Mirek Mazal

Ani v USA prý rok po přírodní katastrofě nejsou peníze na opravu slavné silnice

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Je to věta, na kterou jsme u nás od státních institucí zvyklí jako na málokterou jinou: Nejsou peníze. Ani v ČR není lehké tomu věřit, v USA to vypadá, že někdo spíš nechce, aby byly.

Už více než rok je nesjízdný tradiční západoamerický cíl náruživých řidičů. Lokace The Snake Carspot na zakroucené silnici Mulholland Highway byla dlouho středobodem zájmu automobilových i motocyklových dobrodruhů křižujících zábavné cesty severně od kalifornského Malibu. Před více než rokem místo s okolím zničil požár následovaný sesuvem promáčené půdy. A místní úřady do dnešního dne rekonstrukci oblíbené silnice nedokázaly zařídit.

Od uhašení ohně vystřídaného sesuvy uplynula dlouhá doba, administrativa zařídila pouze nutné drenáže, zatímco přístup frekventovaného úseku zůstal omezen. Správa silnic Los Angeles County zprvu vydala předběžný harmonogram oprav, ale u toho také zůstalo.

Příznivci „hadí silnice” odeslali petici s žádostí o uspíšení prací. Na oplátku jim přišla diplomatická odpověď: „Děkujeme, že jste kontaktovali Úřad pro správu veřejného majetku v Los Angeles. Úřad spolupracuje se státními a federálními agenturami na identifikaci a zajištění financí pro obnovu silnice Mulholland. Úřad v tuto chvíli není schopen říci, kdy budou opravy dokončeny.“

Silničáři postavili zákazové značky před vyhledávaná místa podél vyhledávané komunikace, bariéra prý stojí více než míli (1,6 km) před poškozenou částí. Z druhé strany kopce dál pokračuje čilý provoz, ačkoliv u krajnice stojí další zákazové cedule. Někteří podezřívají byrokraty z cíleného omezování motoristických sešlostí, i když to samozřejmě nikdo z radnice oficiálně nepotvrdí.

Američanům schází místo výhledů, setkávání, pálení gum, vytáčení motorů a aktivní jízdy, ale ne všem. Méně inteligentní návštěvníci byli důvodem častých návštěv policie, která si už přes rok bere od dohadování s neukázněnými řidiči oddech. A uzavřená silnice ji jistě nechybí.

Ať už je důvodem oddalování opravy cokoli, je to zvlášť pro nás hořce komická záležitost - že „nejsou peníze” je u nás skoro univerzální odpověď jakékoli státní instituce na průtahy v řešení tisíce a jednoho problému. Ne snad, že bychom to u nás úřadům věřili, ale Česká republika je pořád relativně chudá země, kde musíme dvakrát přemýšlet, do čeho se bude a nebude investovat. Že by ale v USA neměli peníze na opravu kousku silnice? To skutečně nezní příliš věrohodně.


Ani v USA prý rok po přírodní katastrofě nejsou peníze na opravu slavné silnice - 1 - The Snake Carspot po roce porad uzavren foto 01Ani v USA prý rok po přírodní katastrofě nejsou peníze na opravu slavné silnice - 2 - The Snake Carspot po roce porad uzavren foto 02Ani v USA prý rok po přírodní katastrofě nejsou peníze na opravu slavné silnice - 3 - The Snake Carspot po roce porad uzavren foto 03Ani v USA prý rok po přírodní katastrofě nejsou peníze na opravu slavné silnice - 4 - The Snake Carspot po roce porad uzavren foto 04Ani v USA prý rok po přírodní katastrofě nejsou peníze na opravu slavné silnice - 5 - The Snake Carspot po roce porad uzavren foto 05Ani v USA prý rok po přírodní katastrofě nejsou peníze na opravu slavné silnice - 6 - The Snake Carspot po roce porad uzavren foto 06Ani v USA prý rok po přírodní katastrofě nejsou peníze na opravu slavné silnice - 7 - The Snake Carspot po roce porad uzavren foto 07Ani v USA prý rok po přírodní katastrofě nejsou peníze na opravu slavné silnice - 8 - The Snake Carspot po roce porad uzavren foto 08Ani v USA prý rok po přírodní katastrofě nejsou peníze na opravu slavné silnice - 9 - The Snake Carspot po roce porad uzavren foto 09Ani v USA prý rok po přírodní katastrofě nejsou peníze na opravu slavné silnice - 10 - The Snake Carspot po roce porad uzavren foto 10Ani v USA prý rok po přírodní katastrofě nejsou peníze na opravu slavné silnice - 11 - The Snake Carspot po roce porad uzavren foto 11Ani v USA prý rok po přírodní katastrofě nejsou peníze na opravu slavné silnice - 12 - The Snake Carspot po roce porad uzavren foto 12Ani v USA prý rok po přírodní katastrofě nejsou peníze na opravu slavné silnice - 13 - The Snake Carspot po roce porad uzavren foto 13
Oblíbený cíl různě zdatných řidičů je uzavřen i po roce od přírodní pohromy, možná schválně

Zdroje: Jalopnik, Drone World@Youtube

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.