Austrálie jde tvrdě proti používání mobilů za jízdy, ale ne, když jde o její peníze

Používání mobilních telefonů při řízení je nesporně nebezpečné a snahy o potírání tohoto nešvaru lze chápat. Méně už lze ale chápat výjimky z přísného zákazu jejich použití.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Austrálie jde tvrdě proti používání mobilů za jízdy, ale ne, když jde o její peníze

30.11.2019 | Mirek Mazal

Austrálie jde tvrdě proti používání mobilů za jízdy, ale ne, když jde o její peníze

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Používání mobilních telefonů při řízení je nesporně nebezpečné a snahy o potírání tohoto nešvaru lze chápat. Méně už lze ale chápat výjimky z přísného zákazu jejich použití.

Protinožci postupují nelogicky ve vztahu k používání mobilních telefonů za jízdy. V australském Queenslandu bylo s platností února 2020 schváleno zvýšení pokut až na 1 tisíc australských dolarů (15 700 Kč) se čtyřmi trestnými body. A kdo bude přistižen s mobilem za volantem dvakrát do jednoho roku, rovnou přijde o řidičský průkaz.

To jsou bezprecedentní tresty, které jsou spojeny s chytrými systémy detekce používání mobilů za volantem. Ty dnes Austrálie v takovém míře používá jako jediná a ve světě už se stihly proslavit i díky svérázným záběrům přiloženým níže.

Důvodem tak tvrdého postupu jsou prý nehody - jen v Queenslandu má zemřít v průměru 25 lidí kvůli rozptýlení řidiče, těžkých zranění bylo evidováno průměrně 1 235. Ministr dopravy přirovnal psaní SMS za volantem k jízdě pod vlivem alkoholu. „Je to smrtící zvyk, který musí skončit,“ dodává vedení země na obhajobu zvýšení finančních postihů.

Potud budiž, extrémní snahy o vynucování koncentrace řidičů ale postrádá smysl v kontextu s jiným čerstvě přijatým opatřením. Řidiči v Novém Jižním Walesu totiž pro změnu budou moci legálně používat telefon v autě k provedení úhrad za použití tamních silnic. Jinými slovy - používání mobilu za jízdy je absolutní zlo srovnatelné s alkoholem, ale jen tehdy, kdy nejde o peníze vybírané od řidičů. Pak jsou najednou priority jinde.

I když jsme odpůrci používání telefonů za jízdy zejména k psaní zpráv či surfování po internetu, které není slučitelné s pozorným řízením v žádném případě, přístup Australanů zas jednou hraničí s oportunismem. Zmíněný systém automatického monitoringu má být do roku 2023 postupně rozšířen tak, aby zvládl ročně zkontrolovat více než 135 milionů projíždějících vozidel a tvrdě pokutoval každého, kdo bude místo na silnici koukat do mobilu. Pokud tedy zrovna nebude platit mýto nebo cokoli, na čem státu evidentně záleží více než na čemkoli jiném.


Austrálie jde tvrdě proti používání mobilů za jízdy, ale ne, když jde o její peníze - 1 - Kamery proti mobilum Australie 05Austrálie jde tvrdě proti používání mobilů za jízdy, ale ne, když jde o její peníze - 2 - Kamery proti mobilum Australie 06Austrálie jde tvrdě proti používání mobilů za jízdy, ale ne, když jde o její peníze - 3 - Kamery proti mobilum Australie 07Austrálie jde tvrdě proti používání mobilů za jízdy, ale ne, když jde o její peníze - 4 - Kamery proti mobilum Australie 08Austrálie jde tvrdě proti používání mobilů za jízdy, ale ne, když jde o její peníze - 5 - Kamery proti mobilum Australie 09Austrálie jde tvrdě proti používání mobilů za jízdy, ale ne, když jde o její peníze - 6 - Kamery proti mobilum Australie 10Austrálie jde tvrdě proti používání mobilů za jízdy, ale ne, když jde o její peníze - 7 - Kamery proti mobilum Australie 11Austrálie jde tvrdě proti používání mobilů za jízdy, ale ne, když jde o její peníze - 8 - Kamery proti mobilum Australie 12
Nové kamery v Austrálii „koukají” do interiérů projíždějících aut a dokáží rozeznat, kdy nějaký řidič používá mobilní telefon. Nekompromisní systém se nyní pojí s nekompromisními tresty, ale jen když telefon není používán ve finančním zájmu země

Zdroj: Car Advice

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše