Britové vědecky vybrali nejošklivější auta dekády, výsledky jsou zajímavé

Jakýkoli výběr nejošklivějších aut na základě vkusu těch, kteří je volí, logicky vzbudí nevoli části publika, a tak se na to Britové rozhodli jít jinak, vědecky. Výsledky ale zásadně jiné nejsou.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Britové vědecky vybrali nejošklivější auta dekády, výsledky jsou zajímavé

8.11.2019 | Mirek Mazal

Britové vědecky vybrali nejošklivější auta dekády, výsledky jsou zajímavé

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Jakýkoli výběr nejošklivějších aut na základě vkusu těch, kteří je volí, logicky vzbudí nevoli části publika, a tak se na to Britové rozhodli jít jinak, vědecky. Výsledky ale zásadně jiné nejsou.

Do konce současné dekády už zbývá jen něco přes rok, a tak pomalu můžeme rekapitulovat. Automobilový průmysl za uplynulých 9 let vyplodil kvanta různorodých vozů, mezi kterými najdeme hezčí i méně atraktivní modely. Vybrat designově nejhorší by zvládl kde kdo, stěží by ale při použití ryze vlastního vkusu mohl počítat se souhlasem větší části publika. Kolegové z britského Carwow se tak rozhodli jít na to jinak a k pořadí nejošklivějších aut uplynulého desetiletí došli exaktně.

Pokud se tážete, jak lze něčeho takového docílit, na pomoc přichází tzv. zlatý řez. Ten vyjadřuje ideální proporce mezi různými délkami a po staletí jej používají umělci při své tvorbě. Jejich dílům dodává esteticky příznivý dojem a pozorovat jej lze také v přírodě. Pomocí zlatého řezu tak lze vyhodnotit estetické kvality různých objektů, což platí, nebo by mohlo platit i o autech.

Zlatý řez fakticky vyjadřuje poměr jednotlivých stran tzv. zlatého obdélníku, má danou neměnnou hodnotu 1,618. Pomocí srovnání estetických bodů aut (zrcátka, mřížky, zrcátka aj.) lze vypočítat nejvýznamnější poměry mezi těmito body a poté je seřadit dle shody s výše uvedenou hodnotou.

Tímto postupem vznikl výběr esteticky nejméně vyvážených typů osobních aut za posledních 10 let. Ze skupiny více než 600 vozů vzešla dále probíraná desítka s nejhorším procentuálním skóre vůči zlatému řezu. Výsledky jsou nepochybně zajímavé, jak ale sami patrně uznáte, obvykle si beztak nerozumí s typickými subjektivními pohledy na to, jaké auto je ošklivé a jaké nikoli.

10. Range Rover (42,07 %)

Začínáme Range Roverem s procentuální shodou 42,07 %. Přesto je Range považován za elegantní SUV a láká stále více zákazníků, optikou zlatého řezu je desátým nejošklivějším autem dekády. Za volantem jsou často vidět celebrity či fotbalisté, možná to o jejich vkusu něco vypovídá.


Britové vědecky vybrali nejošklivější auta dekády, výsledky jsou zajímavé - 1 - Nejosklivejsi auta dle Carwow foto 01Britové vědecky vybrali nejošklivější auta dekády, výsledky jsou zajímavé - 2 - Nejosklivejsi auta dle Carwow foto 02

9. Ford Ka+ (41,79 %)

Nejmenší vůz Fordu v poslední verzi sdílí platformu s větší Fiestou a zvolený design Fordu zvaný Kinetic chce zaujmout zákazníky všech globálně obhospodařovaných trhů. Unifikace vzhledu nikdy nevede k excelentnímu ztvárnění a poměry estetických bodů tomu odpovídají - vyšly na deváté místo čili 41,79 %.

Britové vědecky vybrali nejošklivější auta dekády, výsledky jsou zajímavé - 3 - Nejosklivejsi auta dle Carwow foto 03Britové vědecky vybrali nejošklivější auta dekády, výsledky jsou zajímavé - 4 - Nejosklivejsi auta dle Carwow foto 04

8. BMW 3 Touring (38,12 %)

V roce 2011 bylo na trh uvedeno BMW 3 Touring F31 a vydrželo na něm osm dlouhých let, až do uvedení letošního nástupce generace G21. Výpočet líbivosti předposledního modelového ročníku sebevědomé designéry mnichovské automobilky musel zklamat, je z toho osmá nejhorší pozice.

Britové vědecky vybrali nejošklivější auta dekády, výsledky jsou zajímavé - 5 - Nejosklivejsi auta dle Carwow foto 05Britové vědecky vybrali nejošklivější auta dekády, výsledky jsou zajímavé - 6 - Nejosklivejsi auta dle Carwow foto 06

7. Audi S3 Sedan (37,08 %)

Ani na první pohled střízlivě poskládané proporce hezkého sedanu požadavkům zlatého řezu nevyhoví. Zvolená metodika přisoudila poslední S3 sedmou nejhorší pozici s výsledkem 37,08 %.

Britové vědecky vybrali nejošklivější auta dekády, výsledky jsou zajímavé - 7 - Nejosklivejsi auta dle Carwow foto 07Britové vědecky vybrali nejošklivější auta dekády, výsledky jsou zajímavé - 8 - Nejosklivejsi auta dle Carwow foto 08

6. Ford B-Max (36,89 %)

Druhý Ford v žebříčku se přestal vyrábět v roce 2017. Malé MPV taktéž uznávalo použitý Kinetic Design s nevšedně posuvnými dveřmi. B-Max skončil už po pěti letech na trhu, byl to velký propadák. Čísla prodejů jsou tady se zlatým řezem v souladu, tento model skončil tak brzy mimo jiné proto, že se nelíbil.

Britové vědecky vybrali nejošklivější auta dekády, výsledky jsou zajímavé - 9 - Nejosklivejsi auta dle Carwow foto 09Britové vědecky vybrali nejošklivější auta dekády, výsledky jsou zajímavé - 10 - Nejosklivejsi auta dle Carwow foto 10

5. Ford Kuga Vignale (36,44 %)

Modrý ovál je v této anketě bit, a to pořád nejsme u konce. Kuga prémiového typu Vignale má jiné prvky vnější karoserie s lesklými doplňky a specifický lak Milano Grigio, nic z toho ale na zlatý řez neplatí.

Britové vědecky vybrali nejošklivější auta dekády, výsledky jsou zajímavé - 11 - Nejosklivejsi auta dle Carwow foto 11Britové vědecky vybrali nejošklivější auta dekády, výsledky jsou zajímavé - 12 - Nejosklivejsi auta dle Carwow foto 12

4. Audi RS7 Sportback (35,54 %)

Čtyřdveřový liftback s šikmou střechou a bezrámovými dveřmi je nezvyklou kombinací karosářských způsobů stavby aut. Odlišné koncepce v jednom celku příliš neladí, i když si o matematickém hodnocení můžeme myslet cokoliv.

Britové vědecky vybrali nejošklivější auta dekády, výsledky jsou zajímavé - 13 - Nejosklivejsi auta dle Carwow foto 13Britové vědecky vybrali nejošklivější auta dekády, výsledky jsou zajímavé - 14 - Nejosklivejsi auta dle Carwow foto 14

3. Audi A1 Sportback (35,48 %)

Do třetice Audi, přitom jsou častěji slyšet kritiky vzhledu úplně jiných značek. Automobilka popisuje svého chráněnce jako auto „velkorysé, sportovní a rozhodně zapůsobí na emoce“. Chválený „výrazný maskulinní design a ikonické prvky odkazující na legendární vozy Audi“ vypadají prizmatem zlatého řezu poněkud odlišně.

Britové vědecky vybrali nejošklivější auta dekády, výsledky jsou zajímavé - 15 - Nejosklivejsi auta dle Carwow foto 15Britové vědecky vybrali nejošklivější auta dekády, výsledky jsou zajímavé - 16 - Nejosklivejsi auta dle Carwow foto 16

2. Mercedes GLC 63 AMG Coupe (35,25 %)

Oblud z říše SUV jsme zde čekali více, zůstalo jen osamocené GLC 63 AMG Coupe. Našla by se i horší monstra s přerostlou karoserii a maskou vypadající tak, jako by požírala malé děti. Matematicky ale padla volba jen na střední SUV Mercedesu.

Britové vědecky vybrali nejošklivější auta dekády, výsledky jsou zajímavé - 17 - Nejosklivejsi auta dle Carwow foto 17Britové vědecky vybrali nejošklivější auta dekády, výsledky jsou zajímavé - 18 - Nejosklivejsi auta dle Carwow foto 18

1. Ford Fiesta ST (34,31 %)

Těsně první Fiesta ST minulé generace završila fiasko Fordu. Sportovní hatchback se nejvíce vzdálil číslu vyjadřující vizuální přitažlivost. Na cestách jsou i hezčí kousky, ale asi bychom z poslední dekády vyjmenovali větší automobilové ohyzdnosti.

Britové vědecky vybrali nejošklivější auta dekády, výsledky jsou zajímavé - 19 - Nejosklivejsi auta dle Carwow foto 19Britové vědecky vybrali nejošklivější auta dekády, výsledky jsou zajímavé - 20 - Nejosklivejsi auta dle Carwow foto 20

Zdroj: Carwow

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše