České přestavby legendárního off-roadu ještě z dob SSSR si všimli i v USA, hlavně kvůli ceně

Není obvyklé, aby se o česká auta zajímali Američané, a to ani v případě, kdy jde o celosvětově známé Škody. V tomto případě se to ale stalo, i když jde o produkt malé a o mnoho méně známé firmy.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

České přestavby legendárního off-roadu ještě z dob SSSR si všimli i v USA, hlavně kvůli ceně

15.12.2021 | Petr Prokopec

České přestavby legendárního off-roadu ještě z dob SSSR si všimli i v USA, hlavně kvůli ceně

/

Foto: MW Motors

Není obvyklé, aby se o česká auta zajímali Američané, a to ani v případě, kdy jde o celosvětově známé Škody. V tomto případě se to ale stalo, i když jde o produkt malé a o mnoho méně známé firmy.

Již mnohokrát jsme zmínili, že elektromobilita není levným špásem. Stojí za tím zejména baterie, které se na ceně takových aut podílí ze zhruba 40 procent. Znamená to tedy, že za akumulátory s ne zrovna oslňující kapacitou (a z toho vyplývajícím omezeným dojezdem) byste si klidně mohli pořídit ještě jeden vůz do rodiny. Pokud si přitom uvědomíme, že řada lidí nemá ani na ojetinu, pak o alternativním pohonu sotva lze uvažovat jako o řešení, jež bude vyhovovat masám. Přičemž pohádkám o tom, že elektromobilita jednou zlevní na dostupnou úroveň, asi nevěří už ani největší nadšenci z řad Greenpeace.

Nakolik elektrický pohon zvyšuje cenu, věrně demonstruje ruský UAZ Hunter, tedy modernější interpretace původně sovětského UAZu-469 ještě z dob SSSR. Ten si do péče vzala česká společnost MW Motors, která 2,7litrový benzinový čtyřválec nahradila elektromotorem. Souběžně s ním pak dorazily i baterie o kapacitě 62,16 kWh. Škodě Enyaq by vystačily na normovaných 411 kilometrů, u přepracovaného off-roadu je dojezd logicky daleko nižší. Na jedno nabití totiž zvládnete jen 240 km. Dá se navíc předpokládat, že i v tomto případě bude realita ještě někde jinde.

O velké praktičnosti skutečně tedy nemůže být řeč, cena ovšem vzrostla na 39 990 EUR (cca 1 013 000 Kč). Jde navíc o částku bez daně, stejně jako do ní nejsou zahrnuty příplatkové prvky (metalická barva, antikorozní ochrana, přídavné světlo a balíček Trophy zahrnující mimo jiné naviják Warn). Pokud je přitom zaškrtnete všechny, rázem jste i s DPH na 1,3 milionu korun. Benzinový Hunter vás přitom nestojí ani 500 000 Kč, v případě varianty Expedition zahrnující off-roadový paket platíte 567 490 Kč.

Je tedy evidentní, jak moc elektrifikace zvedá ceny aut. I proto si konverze povšiml také americký Jalopnik, který o variantě MW Motors napsal. Zatímco zdražení dává palec dolů, další změny již hodnotí kladně. S elektromotorem totiž dorazilo 163 koní, zatímco spalovací jednotka jich produkovala pouze 135. Teoretická nejvyšší rychlost tak vzrostla na 155 km/h, nicméně s ohledem na limity pohonné soustavy a možná i dojezdu byla omezena na stejných 130 km/h, s jakými lze počítat také u benzinového provedení.

Světlá výška 210 milimetrů či brodivost 500 mm jsou u obou variant stejné, ani s navýšením hmotnosti z 1 760 na 1 965 kg tak nedošlo na zhoršení terénních vlastností. Působivé pak je, že dle MW Motors má i elektrický model nabídnout stejnou maximální nosnost (735 kg) a tažnou kapacitu (2 500 kg) jako jeho benzinový sourozenec. Je tak vlastně škoda, že příliš vysoká cena bude zájemce spíše odrazovat. A ani se nedivíme, že zatím stále není v prodeji verze s 90 kWh, která by byla ještě dražší.


České přestavby legendárního off-roadu ještě z dob SSSR si všimli i v USA, hlavně kvůli ceně - 1 - MWM Hunter 2021 nova sada 01České přestavby legendárního off-roadu ještě z dob SSSR si všimli i v USA, hlavně kvůli ceně - 2 - MWM Hunter 2021 nova sada 02České přestavby legendárního off-roadu ještě z dob SSSR si všimli i v USA, hlavně kvůli ceně - 3 - MWM Hunter 2021 nova sada 03České přestavby legendárního off-roadu ještě z dob SSSR si všimli i v USA, hlavně kvůli ceně - 4 - MWM Hunter 2021 nova sada 04České přestavby legendárního off-roadu ještě z dob SSSR si všimli i v USA, hlavně kvůli ceně - 5 - MWM Hunter 2021 nova sada 05České přestavby legendárního off-roadu ještě z dob SSSR si všimli i v USA, hlavně kvůli ceně - 6 - MWM Hunter 2021 nova sada 06České přestavby legendárního off-roadu ještě z dob SSSR si všimli i v USA, hlavně kvůli ceně - 7 - MWM Hunter 2021 nova sada 07České přestavby legendárního off-roadu ještě z dob SSSR si všimli i v USA, hlavně kvůli ceně - 8 - MWM Hunter 2021 nova sada 08České přestavby legendárního off-roadu ještě z dob SSSR si všimli i v USA, hlavně kvůli ceně - 9 - MWM Hunter 2021 nova sada 09
MWM Hunter se ukázal na nových snímcích, stejně jako česká firma upřesnila i veškeré specifikace. Vozu si přitom všimli i ve Spojených státech, hlavně však kvůli jeho nemalému zdražení. Foto: MW Motors

Zdroj: Jalopnik

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.