„Chytrý” nápad, jak za pár tisíc obelstít techniku Tesly za miliony, skončil jak musel

Tohle zařízení jako by vymyslel nějaký Čech a kdyby jej nabídl tady, nejspíš by vesele počítal peníze za prodané kusy. Jenže ho nabídl v USA.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

„Chytrý” nápad, jak za pár tisíc obelstít techniku Tesly za miliony, skončil jak musel

20.6.2018 | Petr Prokopec | 6 příspěvků

„Chytrý” nápad, jak za pár tisíc obelstít techniku Tesly za miliony, skončil jak musel

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Tohle zařízení jako by vymyslel nějaký Čech a kdyby jej nabídl tady, nejspíš by vesele počítal peníze za prodané kusy. Jenže ho nabídl v USA.

Lidská vynalézavost nezná mezí. Pokud se tedy najde způsob, jak ošálit propracovanou techniku za miliony zařízením za pár šupů, které s ní dovolí dělat i zakázané věci, lidé na nic nečekají. Tohoto ražení je i Autopilot Buddy určený majitelům Tesel Model S a X. Jde o magnetický prstenec, který se připne těmto vozům na volant a simuluje stav, kdy řidič má ruku na volantu. Jinými slovy autu „namluví”, že za jeho volantem sedí bdělý řidič, a tak může v klidu nechat aktivní všechny asistenční systémy, který jsou součástí tzv. Autopilotu. Řidič přitom může přelézt třeba na zadní sedadlo a dát si šlofíka.

Již během představení tohoto zařízení, které vychází na 199 dolarů (dnes asi 4 400 Kč), jsme naznačovali jeho potenciální nebezpečnost. Je třeba si uvědomit, že navzdory názvu Autopilot Tesly není skutečným autopilotem, nýbrž pouze systémem autonomního řízení certifikace SAE2. Za určitých podmínek tedy zvládá samovolně zrychlovat, zpomalovat nebo třeba zatáčet.

Automobilka však od počátku dodává, že jde o systém v testovací fázi, tedy o nikoliv kompletně dotažený produkt. Navíc zmiňuje, že jde pouze o technologii pomáhající řidiči, tedy že jej nemá plně nahradit. I proto je vyžadováno, aby řidič v podstatě konstantně měl ruce na volantu, a byl tak připraveni okamžitě převzít kontrolu nad vozem.

Autopilot byl původně omezen méně striktně, nicméně po první fatální nehodě Tesla přistoupila k přísnějšímu sledování aktivity řidiče. Pokud tedy člověk do tří minut nezareaguje na varovné signály a nepoloží ruce na volant, vůz funkci deaktivuje a odmítne ji opětovně aktivovat do té doby, než dojde k úplnému zastavení. Právě to ovšem Autopilot Buddy neguje.

Je to vychytralé řešení a trochu působí dojmem, že jej vyvinul nějaký Čech. Stojí za ním Američan, právě to mu ale láme vaz - u nás by jistě úřady krčily rameny, kdyby někdo něco takového prodával na internetu, americká agentura NHTSA ale nehodlá nečinně přihlížet, jak někdo takovou hloupostí ohrožuje jiné. proto nyní dala společnosti, jež za „šálícím“ zařízením stojí, ultimatum - firma musí do 29. června prokazatelně ukončit veškerý marketing, prodeje a distribuci na území Spojených států. Tesla pak dané rozhodnutí vítá, což není s podivem, neboť je to skutečně hloupost.

Pokud si teď prohlédnete webovou stránku produktu, zjistíte, že společnost Dolder, Falco a Reese Partners LLC již Autopilot Buddy skutečně nenabízí americkým zákazníkům, pouze těm z jiných zemí, pro které je nyní k dispozici totéž i pro Model 3. U nás se i vzhledem k minimálnímu rozšíření Tesel nedá očekávat, že by proti „Buddymu” někdo zakročil, a tak jen apelujeme na vaši soudnost - nepoužívejte podobná zařízení, ani plechovky na provázku, ani pomeranče, nic podobného. Dnešní autopiloty nejsou autopiloty a vzdávat se kontroly nad vozem znamená jen zbytečné riziko.


„Chytrý” nápad, jak za pár tisíc obelstít techniku Tesly za miliony, skončil jak musel - 1 - Pomucka na obelhani autopilota 01„Chytrý” nápad, jak za pár tisíc obelstít techniku Tesly za miliony, skončil jak musel - 2 - Pomucka na obelhani autopilota 02„Chytrý” nápad, jak za pár tisíc obelstít techniku Tesly za miliony, skončil jak musel - 3 - Pomucka na obelhani autopilota 03„Chytrý” nápad, jak za pár tisíc obelstít techniku Tesly za miliony, skončil jak musel - 4 - Pomucka na obelhani autopilota 04„Chytrý” nápad, jak za pár tisíc obelstít techniku Tesly za miliony, skončil jak musel - 5 - Pomucka na obelhani autopilota 05„Chytrý” nápad, jak za pár tisíc obelstít techniku Tesly za miliony, skončil jak musel - 6 - Pomucka na obelhani autopilota 06„Chytrý” nápad, jak za pár tisíc obelstít techniku Tesly za miliony, skončil jak musel - 7 - Pomucka na obelhani autopilota 07„Chytrý” nápad, jak za pár tisíc obelstít techniku Tesly za miliony, skončil jak musel - 8 - Pomucka na obelhani autopilota 08„Chytrý” nápad, jak za pár tisíc obelstít techniku Tesly za miliony, skončil jak musel - 9 - Pomucka na obelhani autopilota 09„Chytrý” nápad, jak za pár tisíc obelstít techniku Tesly za miliony, skončil jak musel - 10 - Pomucka na obelhani autopilota 10
Autopilot Buddy, jenž slouží k oklamání techniky Tesly, ve Státech končí. Zda se do prodeje vrátí, aktuálně není jisté. Lidé z Česka si jej ale objednat stále mohou, což ovšem rozhodně nedoporučujeme

Petr Prokopec

Diskuze 6 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.